Постанова від 17.12.2025 по справі 636/2014/25

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

17 грудня 2025 року

м. Харків

справа № 636/2014/25

провадження № 22-ц/818/4406//25

Харківський апеляційний суд у складі:

Головуючого: Пилипчук Н.П.,

суддів: Маміної О.В., Мальованого Ю.М.

за участю секретаря: Львової С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чугуївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ), ОСОБА_2 , Адміністрація Державної прикордонної служби України, про оголошення фізичної особи померлою, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3 на рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 18 червня 2025 року, постановлене під головуванням судді Оболєнської С.А.,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить оголосити померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вовчанськ Харківської області, НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; датою смерті (загибелі) військовослужбовця ОСОБА_4 вважати дату ІНФОРМАЦІЯ_2 ; місцем смерті (загибелі) ОСОБА_4 вважати: Україна, Донецька область, н.п. Кліщіївка; визнати, що смерть (загибель) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 настала під час виконання ним обов'язків військової служби та пов'язана із захистом Батьківщини, участю у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ проти України.

В обґрунтування заяви зазначає, що вона є дружиною ОСОБА_4 , від шлюбу мають сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Її чоловік ОСОБА_4 є військовослужбовцем за контрактом військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби, обіймав посаду майстер-сержант (П-020080), інспектор прикордонної служби вищої категорії-заступник начальника 2 відділення інспекторів прикордонної служби четвертої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби, приймав безпосередню участь в бойових діях, забезпеченні заходів національної безпеки і оборони у відсічі збройної агресії рф, перебуваючи в районах ведення воєнних дій. 18 жовтня в районі населеного пункту Кліщіївка Донецької області зник безвісті під час виконання обов'язків по захисту територіальної цілісності і суверенітету України, за даним фактом внесені відомості 22.11.2023 до Єдиного державного реєстру досудового розслідування за №12023243000004053 за ч.1 ст.115 КК України. Службовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , отримав осколкові поранення нижніх кінцівок під час бойового зіткнення, провести евакуації його неможливо було внаслідок постійного мінометного обстрілу та скидання з дронів вибухових пристроїв і подальшу втрату зв'язку з ним, відсутність інформації про перебування у полоні держави агресора, інформації про стан здоров'я - є чіткі підстави припускати загибель її чоловіка ОСОБА_4 , оскільки він пропав безвісті за особливих обставин, що загрожували йому смертю, під час виконання бойового завдання.

Оголошення ОСОБА_4 , померлим необхідно їй для проведення державної реєстрації його смерті, отримання свідоцтва про його смерть, отримання статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця та для виникнення прав на отримання соціальних виплат, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх родин».

Рішенням Чугуївського міського суду Харківської області від 18 червня 2025 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чугуївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ), ОСОБА_2 , Адміністрація Державної прикордонної служби України, про оголошення фізичної особи померлою відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 18 червня 2025 року та ухвалити нове судове рішення, яким задовільнити заяву ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою.

Посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права; вказує, суд першої інстанції не дослідив і не надав належну оцінку наявним в матеріалах справи доказам, не сприяв повному та неупередженому розгляду справи, а тому рішення суду першої інстанції не відповідає фактичним обставинам справи, є незаконним та необґрунтованим.

Зазначає, що наявні у справі №636/2014/25 докази та встановлені обставини дають підстави з високим ступенем вірогідності стверджувати про загибель військовослужбовця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 під час виконання бойового завдання в умовах безпосередньої загрози його життю - поблизу населеного пункту Кліщіївка Бахмутського району Донецької області. Цей висновок підтверджується сукупністю доказів, зокрема: Наказами, витягами, висновком службового розслідування, сповіщенням сім'ї №23/1, інформацією з Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, інформацією ДП «Український національний центр розбудови», витягу з Єдиного реєстру осіб зниклих безвісті за особливих обставин , витягом ЄРДР та інформацією Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області , показаннями свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 - безпосередніх очевидців події, а також відсутністю будь-яких даних про перебування зниклого ОСОБА_4 у полоні держави -агресора після моменту бойового зіткнення та даних, що особа жива .

Стверджує, що оголошення особи померлою має обчислюватися не від завершення бойових дій або скасування воєнного стану, а від події, яка спричинила ймовірну загибель, тобто з 18.10.2023 року - дати зникнення за обставин, що становили пряму загрозу життю ОСОБА_4 .

Вважає, що відмова суду задовольнити заяву в умовах наявності сукупності прямих доказів, включно з показами очевидців та висновками службового розслідування, призводить до невиправданої правової невизначеності та порушення права на соціальний захист як передбачено Конституцією України (ст. 46) та міжнародними зобов'язаннями України в сфері прав людини.

Від представника Міністерства оборони України надійшли пояснення у справі. Зазначає, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діям, може бути оголошена померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення воєнних дій. С. Кліщіївка Бахмутської міської територіальної громади Донецької області, в районі якого під час виконання бойового завдання зник безвісти ОСОБА_4 , віднесено до територій активних бойових дій, які не припинені. Вітдак, заява по оголошення померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є передчасною. Судом першої інстанції у своєму рішенні від 19.02.2025 були враховані висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2024 року у справі №755/11021/22, а саме що заява про оголошення фізичної особи померлої підлягає задоволенню після спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи. Вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскільки рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 18.06.2025 у справі № 636/2014/25 постановлено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, відповідно до вимог ч. 1ст. 367 ЦПК України- в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні заяви про оголошення померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року №376, станом на час розгляду справи судом с. Кліщіївка Бахмутської міської територіальної громади Донецької області, в районі якого під час виконання бойового завдання зник безвісти ОСОБА_4 , віднесено до територій активних бойових дій, які не припинені. За таких обставин, відлік шестимісячного строку для оголошення ОСОБА_4 померлим не розпочався і заява ОСОБА_1 не може бути задоволена з вищенаведених підстав.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого Вовчанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області 07 вересня 2019 року (а.с.18).

ОСОБА_4 , як військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби, проходив військову службу за контрактом на посаді інспектор прикордонної служби вищої категорії-заступник начальника 2 відділення інспекторів прикордонної служби четвертої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби, у звані майстер-сержант (П-020080) (а.с.29-30).

Відповідно до сповіщення сім'ї №23 від 10 грудня 2023 року, майстер-сержант ОСОБА_4 , зник безвісти 18 жовтня 2023 року при виконанні бойового завдання в районі населеного пункту Кліщіївка Донецької області (а.с.31, 32).

Щодо події, яка сталася 18 жовтня 2023 року з майстером-сержантом ОСОБА_4 , було проведено спеціальне розслідування, за результатами якого комісією, складено висновок №32/219/23 від 27.11.2024, згідно якого встановлено, що за результатами бойового зіткнення 18.10.2023 з силами противника, який здійснював мінометний обстріл та скидання з БпЛА вибухових пристроїв по зведеній групі та позиціям в районі н.п. Кліщіївка Донецької області з майстер-сержантом ОСОБА_4 було втрачено зв'язок. На момент завершення службового розслідування встановити місце знаходження майстер-сержанта ОСОБА_4 не вдалося. Військовослужбовця слід обліковувати «безвісно відсутнім» (34, 35-38, 39).

Відомості про зникнення безвісти ОСОБА_4 внесено до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, що підтверджується витягами з Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин №20240403-254 від 03.04.2024 року (а.с.45).

За заявою ОСОБА_1 Бахмутським РВП ГУНП в Донецькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023243000004053 від 22 листопада 2023 року, правова кваліфікація за ч. 1 ст. 115 КК України (а.с.40).

Згідно листа ДП «Український національний центр розбудови миру» від 12.12.2024 №08-11/24824 відомості про ОСОБА_4 внесені до реєстру НІБ, однак відомості про перебування запитуваної особи в полоні відсутні.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_8 пояснили, що проходили військову службу разом з ОСОБА_4 , були свідками того, що ОСОБА_4 отримав порання від дрону, втратив свідомість та в подальшому не мав ознак життя, евакуювати його не було можливості через обстріли.

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.

У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.

Оголошення фізичної особи померлою є юридичною фікцією, техніко-правовим прийомом, за якого суд визнає дійсними юридичні факти і обставини, які не підтверджуються неспростовними доказами через брак останніх або їх недостатність.

Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.

Відповідно до частини першої статті 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

За змістом частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

У частині першій статті 46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».

У частині другій статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).

Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, таких як: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями.

Зважаючи на конкретні обставини справи, слід застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.

Шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.

Правова мета встановлення спеціальних строків полягає в тому, що визначені частиною другою статті 46 ЦК України два роки від дня закінчення воєнних дій, збройного конфлікту або шість місяців потрібні для розшуку особи та вжиття заходів для її повернення із зони воєнних дій, збройного конфлікту або з інших держав і територій. Дворічний або шестимісячний строки обумовлені тим, що в багатьох випадках під час воєнних дій, збройних конфліктів загибель або зникнення осіб відбувається в умовах невизначеності, на територіях, де тривають активні бойові дії, або в тимчасово окупованих регіонах, що ускладнює вирішення питання розшуку фізичної особи. І навіть за наявності цих строків очевидність щодо зникнення безвісти або загибелі особи може залишатися невідомою.

Визначення шести місяців як мінімально потрібного строку відображає необхідність обґрунтованого періоду для пошуку зниклої особи, враховуючи особливі обставини зникнення, зокрема під час активних бойових дій. Встановлення такого строку дозволяє зменшити ймовірність того, що особа, яка може бути ще живою, буде передчасно визнана померлою.

Такий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі 755/11021/22.

У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і триває до теперішнього часу.

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року №376.

У цьому Наказі № 376 зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, майстер-сержант ОСОБА_4 , зник безвісти 18 жовтня 2023 року при виконанні бойового завдання в районі населеного пункту Кліщіївка Донецької області (а.с.31, 32).

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року №376, початком активних бойових дій в с. Кліщіївка Бахмутської міської територіальної громади Донецької області є 24.02.2022, датою закінчення активних бойових дій є 23.01.2023.

З 24.01.2023 по 17.09.2023 с. Кліщіївка Бахмутської міської територіальної громади Бахмутського району Донецької області перебувало в тимчасовій окупації РФ. З 18.09.2023 активні бойові дії знову розпочато.

С. Кліщіївка Бахмутської міської територіальної громади Бахмутського району Донецької області віднесено до територій активних бойових дій, які не припинені.

За змістом ч.2 ст.46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

З урахуванням конкретних обставин справи суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій.

У такому випадку у разі подій (наприклад, авіаударів, ракетних обстрілів, терактів, підривів на мінах, загибелі під час евакуації чи гуманітарної місії) на територіях, які формально не є зоною активних бойових дій, але мають прямий зв'язок з воєнними діями, збройним конфліктом, суд має право розпочати відлік шестимісячного строку з моменту такої події. Якщо такі докази як відеоматеріали, документи або показання свідків тощо, дозволяють з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель особи, зволікання у визнанні фізичної особи померлою стає невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності.

Враховуючи, що ОСОБА_4 зник безвісти в районі проведення активних бойових дій, які до теперішнього часу не закінченні, підстави для задоволення заяви відсутні.

Вищезазначене спростовує доводи апелянта про те, що оголошення особи померлою має обчислюватися не від завершення бойових дій або скасування воєнного стану, а від події, яка спричинила ймовірну загибель, тобто з 18.10.2023 року - дати зникнення за обставин, що становили пряму загрозу життю ОСОБА_4 .

Таким чином звернення із даною заявою про оголошення особи померлою є передчасним.

Отже, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про оголошення безвісті зниклої особи померлою на підставі ч.2 ст.46 ЦК України.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно положень ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 368, 374, 375, 381-384, 389 ЦПК України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 18 червня 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках, передбачених статтею 389 Цивільного процесуального кодексу України.

Головуючий Н.П. Пилипчук

Судді О.В. Маміна

Ю.М. Мальований