Ухвала від 22.12.2025 по справі 676/9566/25

Справа № 676/9566/25

Провадження № 1-кс/676/2379/25

УХВАЛА

21 грудня 2025 року м. Кам'янець-Подільський

Слідчий суддя Кам'янець-Подiльського міськрайонного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника підозрюваного, адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні залі Кам'янець-Подільського міськрайонного суду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні за № 42025242230000070, від 01 грудня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, із середньою освітою, не працюючого, не одруженого, судимого вироком Сокирянського районного суду від 13 серпня 2025 року за ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п'ять) років. На підставі ст. 75 КК України звільненого від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком тривалістю 2 (два) роки,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_5 .

В обґрунтування клопотання зазначив, що Указом Президента України № 24/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строком на 30 діб з подальшими продовженнями воєнного стану, діючого по теперішній час.

Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрозине безпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Так, 24.02.2022 указом Президента України № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.

Відповідно до ч. 9 ст. 1, ч. 1 ст. 27, ч. 1 ст. 31 Закону України

«Про військовий обов'язок і військову службу», призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

У запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Відтак, під час мобілізації призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі віком від 18 років, які перебувають у запасі Збройних Сил України та не мають у встановленому Законом порядку права на звільнення від призову.

Поряд з цим згідно ст. 22 даного Закону передбачено, що граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві) - до 60 років.

П. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про державний кордон України», перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюються в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством. Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, - споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Порушенням державного кордону України є перетинання його будь-якими технічними або іншими засобами без відповідного на те дозволу чи з порушенням встановленого порядку.

Отже, на період введення воєнного стану в Україні на законодавчому рівні обмежено виїзд за межі території України осіб, які підлягають мобілізації для несення військової служби відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Не зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_5 спільно із ОСОБА_7 та невстановленою в ході досудового розслідування особою, достовірно знаючи про обмеження щодо виїзду громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років за кордон на період дії воєнного стану, діючи групою осіб, вирішили організувати та сприяти громадянам України чоловічої статі у незаконному переправленню через державний кордон України поза встановленими пунктами пропуску, у тому числі з корисливих мотивів.

Зокрема, ОСОБА_5 спільно із ОСОБА_7 та невстановленою в ході досудового розслідування особою, будучи громадянами України, добре розуміючи порядок перетину державного кордону України громадянами України та іноземними громадянами, у порушення встановленого Законами України «Про державний кордон України» та «Прикордонний контроль» та правовий режим воєнного стану, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україну», порядок виїзду за межі території України громадян України чоловічої статі призивного віку, та порядку перетину державного кордону України, з метою незаконного збагачення, з корисливих мотивів, з невстановленого досудовим розслідуванням часу вчиняли дії по організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 спільно із ОСОБА_7 та невстановленою в ході досудового розслідування особою, діючи в умовах воєнного стану, створили та забезпечили функціонування протиправної схеми з організації незаконного переправлення громадян України на територію Республіки Молдова, яка полягала у наданні засобів, а також здійсненні супроводу порадами та вказівками вказаних осіб до державного кордону України та подальшого перетину останніми кордону з Республікою Молдова поза пунктами пропуску.

Так, невстановлена в ході досудового розслідування особа, у невстановлений в ході досудового розслідування точний час, 01.12.2025 реалізовуючи свій протиправний умисел по організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, діючи умисно, з корисливих мотивів, перебуваючи у невстановленому місці, використовуючи абонентський номер НОМЕР_1 зателефонував до ОСОБА_8 , який використовує абонентський номер НОМЕР_2 та повідомив, що може організувати його незаконне переправлення його через державний кордон України шляхом надання засобів та безпечного перевезення через контрольно-пропускні пункти з м. Кам'янець-Подільського Хмельницької області до Чернівецької області, а саме до кордону із Республікою Молдова з метою переходу державного кордону поза пунктом пропуску, а також порад і вказівок щодо моделі поведінки та про подальші дії з легалізації на території Республіки Молдова. При цьому, під час телефонної розмови ОСОБА_9 повідомив, що вартість вказаних послуг становитиме 6000 доларів США.

В подальшому, ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел щодо організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та невстановленою в ході досудового розслідування особою, 19.12.2025 близько 07 год. попередньо домовившись з ОСОБА_10 в якості водія транспортного засобу марки «Ваз 210994» з д.н.з. НОМЕР_3 , якій про особливості поїздки не розказували, для пересування по території Українидо кордону з Чернівецькою областю та Республікою Молдова, та в подальшому 19.12.2025 близько 10 год. 00 хв., перебуваючи по проспекту Грушевського 27/6, м. Кам'янець-Подільський, ОСОБА_5 використовуючи власний мобільний телефон з абонентським номером НОМЕР_4 домовився з ОСОБА_8 про зустріч поблизу вказаного місця, звідки було обумовлено безперешкодно перевезти його до Чернівецької області поблизу кордону із Республікою Молдова, для подальшої реалізації злочинного умислу на незаконне переправлення через державний кордон України.

Надалі, 19.12.2025 близько 10 год. 40 хв. ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та невстановленою в ході досудового розслідування особою, продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел щодо керівництва діями, а також надання порад і вказівокдля переправлення через державний кордон України, перебуваючи поблизу проспекту Грушевського 27/6, м. Кам'янець-Подільський, зустрілися із ОСОБА_8 , якому повідомили схему руху транспортним засобом до кордону з Чернівецькою областю, місце та спосіб незаконного перетину державного кордону України між до Республіки Молдова.

Після чого ОСОБА_8 на пропозицію ОСОБА_7 та ОСОБА_5 сів у автомобіль марки «Ваз 210994» з д.н.з. НОМЕР_3 на якому приїхав до вказаного місця ОСОБА_5 , де передав останнім раніше обумовлену загальну суму грошових коштів у розмірі 6000 доларів США (імітаційні куп'юри), за організацію, керівництво, а також надання порад і вказівокдля незаконного переправлення через державний кордон України.

Після цього, злочинні дії ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , були викриті працівниками правоохоронних органів та під час проведення затримання 19.12.2025 в порядку ст. 208 КПК України. За таких обставин, ОСОБА_5 , підозрюється у організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприянні вчиненню таких дій порадами, вказівками, вчинених за попередньою змовою групою осіб та з корисливих мотивів, тобто у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.

Сторона обвинувачення просила задоволити клопотання, посилаючись на ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, зазначивши, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років, що дає підстави вважати, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення, незаконно впливати на свідків.

Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 заперечили проти задоволення даного клопотання, просили суд обрати запобіжний захід не пов'язаний з триманням під вартою, а саме домашній арешт.

Заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши клопотання, долучені копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що клопотання сторони обвинувачення підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 132 та ч. 2 ст. 177 КПК України до клопотання долучено витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні за № 42025242230000070, від 01 грудня 2025 року, з попередньою правовою кваліфікацією діяння за ч. 3 ст. 332 КК України.

Стороною обвинувачення в судовому засіданні доведено, що ОСОБА_5 фактично затримано 19.12.2025 року о 11 год. 04 хв., 20.12.2025 року ОСОБА_5 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, та того ж дня йому було вручено копію матеріалів клопотання про застосування запобіжного заходу.

З матеріалів клопотання вбачається, що підставою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_5 є протокол затримання ОСОБА_7 від 19.12.2025; протокол допиту підозрюваного ОСОБА_7 від 19.12.2025 під час якого останній повідомляє як він разом із ОСОБА_5 за вказівкою свого батька ОСОБА_9 вчинили злочин; протокол затримання ОСОБА_5 від 19.12.2025; протокол допиту підозрюваного ОСОБА_5 від 19.12.2025; протокол допиту підозрюваного ОСОБА_5 від 19.12.2025 під час проведення якого останній відмовився від дачі показів; доручення про проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст. 40 КПК України від 02.12.2025; заяву на згоду конфідента на співробітництво від 02.12.20025; допит свідка ОСОБА_11 від 02.12.2025 під час проведення якого останній із ним зв'язався невідомий чоловік для подальшого незаконного переправлення через державний кордон України; заява на проведення ОМП від 19.12.2025; протокол ОМП від 19.12.2025 під час якого виявлено та вилучено автомобіль марки «ВАЗ 21099» д.н.з. НОМЕР_3 ; заява на проведення ОМП від 19.12.2025; протокол ОМП від 19.12.2025 під час якого виявлено та вилучено автомобіль марки «Mersedes-Benz» моделі «Vito» д.н.з. НОМЕР_5 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 19.12.2025 під час проведення якого повідомила про відомі їй обставини вказаного кримінального правопорушення; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 19.12.2025 під час проведення якого повідомив про відомі йому обставини вказаного кримінального правопорушення; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 19.12.2025 під час проведення якого повідомив про відомі йому обставини вказаного кримінального правопорушення; іншими доказами у їх сукупності.

Судом встановлено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_5 тяжкого злочину, у разі визнання його винуватим у вчиненні вказаного діяння йому загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 9 років, прокурор довів наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у зазначеному кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчини інше кримінальне правопорушення. Також, враховано той факт, що останній має слабкі соціальні зв'язки (не одружений, немає утриманців), офіційно не працевлаштований. Крім того, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення будучи засудженим за вироком Сокирянського районного суду від 13 серпня 2025 року за ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п'ять) років. На підставі ст. 75 КК України звільненого від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком тривалістю 2 (два) роки.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою може бути застосований до раніше судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад три роки.

Таким чином, судом встановлено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, яке кваліфіковано як тяжкий злочин, у разі визнання його винуватим у вчиненні вказаного діяння йому загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 9 років, дані факти можуть бути підставою для застосування виняткового запобіжного заходу - тримання під вартою.

Досліджені вище факти є підставою для застосування виняткового запобіжного заходу - тримання під вартою, оскільки жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.

Визначаючи розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України, суд виходить з тяжкості вчиненого діяння, обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , його соціальних зв'язків та матеріального стану, наявних ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, тому на думку слідчого судді розмір застави з метою забезпечення належної поведінки підозрюваного слід визначити у сумі вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) грн.

Крім того, у разі внесення застави достатнім для запобіганню ризикам буде покладення на підозрюваного обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України.

Керуючись ст. ст. 132, 177, 178, 183, 193, 194, 196, 197, 205 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задоволити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 (шістдесят днів) до 16 лютого 2026 року включно, але не більше як на строк досудового розслідування кримінального провадження № 42025242230000070.

Визначити розмір застави - вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) грн. - достатнім для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_5 обов'язків, визначених КПК України. Вказаний розмір застави підозрюваний або заставодавець мають право внести на відповідний рахунок у будь-який момент.

У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_5 відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України з моменту звільнення з-під варти наступні обов'язки: 1) прибувати до слідчого, прокурора чи суду за кожною вимогою; 2) не відлучатися за межі с. Михалкове Дністровського району Чернівецькоїобласті без дозволу слідчого, прокурора або суду; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання (залежно від стадії кримінального провадження); 4) не спілкуватись з свідками у цьому кримінальному провадженні; 5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; 6) носити електронний засіб контролю.

Роз'яснити, що у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрювана, обвинувачена особа, будучи належним чином повідомлена, не з'явилася за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомила про причини своєї неявки, або якщо порушила інші покладені на неї при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави. В такому випадку слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваної, обвинуваченої особи запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу.

Ухвала про застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою, - протягом п'яти днів з моменту вручення копії ухвали.

Копію ухвали вручити сторонам обвинувачення та захисту.

Слідчий суддя