Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 грудня 2025 року Справа№200/7802/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо відмови перерахування та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат;
зобов'язати перерахувати та виплатити з 01.03.2024 пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 « Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивача до виплати максимальним розміром.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надав до суду відзив на позов із викладеними в ньому запереченнями. Згідно з відзивом обмеження максимальним розміром пенсії застосовано правомірно відповідно до положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" , підстави для виплати позивачу пенсії без обмеження її максимального розміру відсутні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2025 позову залишено без руху. Ухвалами від 27.10.2025 позов повернуто позивачу в частині вимог за період з 01.03.2024 по 07.04.2025, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , з січня 2006 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2024 розмір пенсії позивача становить 22 675,23 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 17259,24грн (обчислений на рівні 67% грошового забезпечення у розмірі: 25760,06 грн), індексація базового ОСНП 2022 2416,29 грн, базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, базового ОСНП 2024 1500,00 грн. Розмір пенсії до виплати 22675,23 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2023 по справі №200/6693/23, яке набрало законної сили 24.04.2024 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні і виплаті з 01.07.2023 щомісячної доплати до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий захист окремих категорій осіб» та зобовязано провести перерахунок і виплату пенсії з 01.07.2023, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у повному обсязі, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання зазначеного відповідачем проведено індивідуальний перерахунок пенсії позивача та нараховано щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.06.2024 року.
Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.06.2024 розмір пенсії позивача становить 24675,23 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 17259,24грн (обчислений на рівні 67% грошового забезпечення у розмірі: 25760,06 грн), індексація базового ОСНП 2022 - 2 999,30 грн, базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, базового ОСНП 2024 1500,00 грн та щомісячної доплати до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно з рішенням суду).
За змістом протоколу розмір пенсії із врахуванням максимального розміру становить 23610,00 грн.
Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2025 розмір пенсії позивача становить 26 175,53 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 17259,24грн (обчислений на рівні 67% грошового забезпечення у розмірі: 25760,06 грн), індексація базового ОСНП 2022 - 2 416,29 грн, базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, базового ОСНП 2024 1500,00 грн, базового ОСНП 2025 1500,00 грн та щомісячної доплати до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно з рішенням суду). За змістом протоколу розмір пенсії із врахуванням максимального розміру становить 23610,00 грн.
29.06.2025 позивач звернувся до відповідача (вх. від 30.06.2025 № 23527/І-0500-25) із заявою про нарахування та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році », та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Листом від 24.07.2025 за № 25931-23527/І-02/8-0500/25 відповідач повідомив про відсутність підстав для виплати призначеної позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон України № 2262-ХІІ).
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Приписами ч.1 та ч.3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до положень статті 2 Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до [...] Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" [...] не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №3668-VI внесено зміни у ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII, яку викладено в редакції Закону №3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII. Згідно з п. 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 08.007.2011 № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“. Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(II)/2022 приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з протоколом про перерахунок пенсії позивачу з 01.06.2024 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, за наслідком проведення перерахунку розмір пенсії позивача до виплати обмежений розміром 23610,00 грн, згідно з протоколом перерахунку від 01.03.2025 розмір пенсії позивача до виплати також обмежено розміром 23610,00 грн, підстави застосування такого обмеження в протоколах не зазначено.
Умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначаються виключно Законами України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими саме відповідно до цих законів.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, встановлювалися Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі- Закон №3668-VI), який набрав законної сили 01.10.2011.
Втім, зазначені обмеження були визнані неконституційними рішеннями Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 (визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII.) та від 12.10.2022 №7-р(II)/2022 (визнано визнав такими, що не відповідають що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“).
Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, станом на 01.06.2024 будь яких обмежень пенсії, призначених на підставі Закону №2262-XII, не встановлено.
Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов'язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII. Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21, від 30.08.2022 у справі № 440/994/20, від 17.03.2023 у справі № 340/3144/21 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Таким чином, враховуючи наведене та незазначення відповідачем будь-яких інших підстав для застосування обмеження розміру пенсії позивача, застосування такого обмеження відповідачем є протиправним. Позивачем у наданому до суду позові сформульовані вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення перерахування та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром на підставі наданої ним заяви, втім, в цьому випадку відповідач вчинив протиправні дії з обмеження розміру пенсії позивача до виплати, з огляду на що, із врахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження пенсії до виплати максимальним розміром.
Вимоги позивача про зобов'язання здійснити виплату пенсії без застосування обмеження максимальним розміром із врахуванням строку звернення до суду та ухвали суду про повернення позову в частині вимог є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, з 08.04.2025.
В іншій частині вимог суд відмовляє, оскільки перерахунок пенсії позивача з 01.06.2024 проведено з урахуванням індексації, доплат та надбавок, про які зазначає позивач у позові, а тому в цій частині права позивача не порушені.
Таким чином, заявлений позивачем позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частинами 1, 3, 8 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача суд вважає за можливе покласти здійснені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на відповідача повністю. Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений за квитанцією від 09.10.2025 № 1.346416423.1 судовий збір в сумі 968,96 грн.
Беручи до уваги викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження пенсії до виплати максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 08.04.2025 без обмеження її максимальним розміром.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати позивача у вигляді сплаченого судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) -юридична адреса: 84122, Донецька обл, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010
Суддя А.С. Михайлик