01 грудня 2025 року Справа 160/13016/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі №160/13016/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незастосування при перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 22.04.2022 із урахуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
13.04.2023 постановою Третього апеляційного адміністративного суду скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 року у справі №160/133016/22 в частині відмовлених позовних вимог та в цій частині позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій, яка не підлягає оподаткуванню;.
Зобов'язано Головне управлення Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій, яка не підлягає оподаткуванню, у визначеному законом розмірі.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 в адміністративній справі №160/13016/22 набрала законної сили 13.04.2023.
24.10.2023 позивачу було видано виконавчий лист у справі №160/13016/22.
До суду 12.09.2024 надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, в якій заявник просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення від 25.10.2022 у справі №160/13016/22 в частині виплати належної ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та понесених судових витрат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у визначений судом строк звіт про виконання судового рішення в частині виплати належної ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та понесених судових витрат;
- за результатами судового контролю вжити заходів, передбачених ч. 2 ст. 382 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку ст. 382 КАС України по справі №160/13016/22 відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.01.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі №160/13016/22 скасовано. Адміністративну справу №160/13016/22 направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі 160/13016/22 до розгляду в порядку письмового провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі 160/13016/22 - задоволено.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області двомісячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 20.01.2025 у справі №160/13016/22.
21.05.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 прийнято звіт Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по даній справі в частині виплати нарахованої заборгованості, який становить два місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.
01.09.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22, в якому зазначено, що у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету; відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Окрім того, відповідач вказує на те, що Головне управління звернулось із запитом від 10.04.2025 №0400-010408-5/70958 та від 01.08.2025 №0400-010408-5/146861 до Пенсійного фонду України щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду по адміністративній справі №160/13016/22 за позовом ОСОБА_1 . Враховуючи викладене, невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління до отримання фінансування не має можливості виконати судове рішення в частині виплати нарахованих коштів. Таким чином, Головне управління вживає всіх заходів щодо виконання в повному обсязі рішення суду по адміністративній справі №160/13016/22.
03.09.2025 від представника позивача надійшла заява, в якій останній просив відмовити в прийнятті поданого ГУ ПФУ в Дніпропетровській області звіту та накласти на керівника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області штраф.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 звіт ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначено до розгляду.
Розглянувши звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За приписами ч. 1, ч. 2 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення суду рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та нараховано до одноразову грошову допомогу у розмірі 81 924,40 грн.
Щодо невиплати одноразової грошової допомоги, нарахованої на виконання рішення суду у цій справі, слід зазначити, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів невиплата такої доплати не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду, а інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має.
При цьому, судом враховуються і правові висновки Верховного Суду, які викладені в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а та від 24.07.2023 у справі №420/6671/18 відповідно до яких невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Окрім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчиняються дії щодо належного виконання вищевказаного рішення.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зверталося до Пенсійного фонду України із запитом від 10.04.2025 №0400-010408-5/70958 та від 01.08.2025 №0400-010408-5/146861 щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду по справі №160/13016/22.
Отже, виплата коштів, нарахованих ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що на день розгляду даного звіту відповідачем наведено обґрунтовані підстави, які ускладнюють виконання судового рішення, а також надано докази вжиття останнім достатніх заходів для виконання рішення суду, які мають забезпечити своєчасне і повне виконання, в свою чергу, відсутність остаточного та повного виконання рішення суду наразі має об'єктивний характер, зумовлений відсутністю коштів у відповідача, що від нього не залежить.
Згідно ч. 11 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, звіт відповідача про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22 підлягає прийняттю з одночасним встановленням нового строку на подання звіту.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд,
Прийняти звіт Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023 по справі №160/13016/22.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по даній справі в частині виплати нарахованої заборгованості, який становить два місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст.294-297 КАС України.
Суддя А. Ю. Рищенко