Справа № 598/2248/25
провадження № 3/598/1005/2025
іменем України
"22" грудня 2025 р. Суддя Збаразького районного суду Тернопільської області Щербата Г.Р., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №4 Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого охоронцем НЗ «Замки Тернопілля», мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
встановила:
28 жовтня 2025 року о 12 годині 25 хвилин, ОСОБА_1 , по вул.Січових Стрільців, м.Збараж, Тернопільського району, керував транспортним засобом, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з ротової порожнини, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в закладі охорони здоров'я відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушенні не визнав.
Постановою Збаразького районного суду Тернопільської області від 26.11.2025 року адміністративні матеріали повернуті відділенню поліції №4 Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області для належного оформлення, оскільки у протоколі серії ЕПР1 №496412 від 28.10.2025 року не зазначено назва транспортного засобу, котрим керував 28.10.2025 року о 12 годині 25 хвилин ОСОБА_1
11.12.2025 року адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 повторно надійшли до Збаразького районного суду Тернопільської області для розгляду та із рапорту інспектора поліції вбачається, що ОСОБА_1 28.10.2025 року о 12 годині 25 хвилин керував триколісним електроскутером марки FADA FAMILY 1100W.
Вина порушника у вчиненні правопорушення стверджується обставинами зазначеними в протоколі про адміністративні правопорушення, серії ЕПР1 №496412 від 28.10.2025 року, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 28.10.2025 року, рапортом працівника поліції, матеріалами відеофіксацієї з нагрудної камери поліцейського та відео реєстратора встановленого на службовому автомобілі поліції.
Так із відеофіксації з нагрудної камери поліцейського вбачається, 28.10.2025 року рух транспортного засобу під керуванням. Далі вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи біля керованого ним автомобілем, відповідає на запитання поліцейського, який виявив у нього ознаки алкогольного сп'яніння та оголосив водію. На вимогу поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та проїхати в медичний заклад ОСОБА_1 відмовився, його поведінка є неадекватна.
Оскільки матеріали відеофіксації з нагрудної камери поліцейського є безперервними, тому суддя вважає їх належними та допустимими доказами.
У відповідності до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з українським законодавством електроскутер марки FADA FAMILY потужністю 1100W вважається транспортним засобом та підпадає під визначення моторного транспортного засобу. Триколісна конструкція даного транспортного засобу забезпечує стабільність, роблячи його зручним для людей похилого віку або з обмеженими можливостями, але не скасовує юридичного статусу транспортного засобу, та для його керування потрібно: водійське посвідчення: Категорія А1 (для мопедів), обов'язкова реєстрація та отримання номерного знака, обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності (автоцивілка), обов'язковий шолом для водія (і пасажира, якщо є).
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п.2.1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 р. N 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за N 1413/27858 (надалі Інструкція), за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Згідно ч.1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Із вказаних норм вбачається, що законним огляд водіїв на стан відповідного виду сп'яніння є лише тоді, коли у діях цих осіб вбачаються чіткі ознаки конкретного виду сп'яніння, чи перебування під дією лікарських препаратів.
Така вимога поліцейського повинна бути підставною та узгоджуватися із приписами норм законів та підзаконних актів щодо наявності у водії ознак сп'яніння для пред'явлення цієї вимоги.
Поряд з цим, як вбачається із відеофіксації водій ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП при спілкуванні з поліцейськими відповідно до обстановки, яка відбувалася, поводить себе не адекватно, намагається уникнути відповідальності.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачається правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпроАП, тобто ухилення осіб, які керують транспортними засобами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
При призначенні адміністративного стягнення суддя враховує ступінь та характер суспільної небезпечності вчиненого правопорушення, особу порушника, та вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави з позбавленням його права керування всіма видами транспортних засобів.
Суддя не приймає до уваги пояснення ОСОБА_1 , що вимога поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння є неправомірною та що керований ним електроскутер не є транспортним засобом, оскільки обставини викладені у поясненні спростовуються матеріалами справи та відеозаписом на місці виявлення правопорушення, де ОСОБА_1 заперечував факт керування ним транспортним засобом, відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у закладі охорони здоров'я.
На підставі наведеного та керуючись ч.1 ст.130 КУпроАП, суддя,
постановила:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпроАП і піддати його штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням його права керування всіма видами транспортних засобів строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605, 60 грн.
На дану постанову може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн. (тридцять чотири тисячі гривень) в дохід держави.
Суддя Збаразького
районного суду Галина ЩЕРБАТА