Справа № 583/4809/25
3-в/583/31/25
Іменем України
19 грудня 2025 рокусуддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Яценко Н.Г., розглянувши подання начальника Охтирського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області Ярошенко Н.В. про зміну не відбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт, -
установила:
Начальник Охтирського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області звернулася до суду із зазначеним поданням, відповідно до якого просить змінити ОСОБА_1 не відбуту частину адміністративного стягнення у виді громадських робіт, накладеного постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2025 за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вимоги вмотивовані тим, що на виконанні в Охтирському районному секторі № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області перебуває зазначена постанова Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2025, за якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді 40 годин громадських робіт. 10.12.2025 ОСОБА_1 повідомила, що 12.12.2025 розпочинає лікування в КНП «Охтирська центральна районна лікарня у стаціонарному відділенні з діагнозом двосторонній остеопатичний некроз стегнової кістки з компренсійним переломом справа. Лікування буде тривалим, так як є необхідність у протезуванні кістки стегна, підтверджуючі документи ОСОБА_1 були надані.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не має змоги працювати фізично та відбувати призначене адміністративне стягнення, просить замінити громадські роботи на адміністративний штраф.
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законодавством порядку, що не перешкоджає розгляду справи.
Представник Охтирського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» надала заяву, в якій просив провести судовий розгляд подання без її участі, подання підтримує, просить задовольнити.
Суд вивчивши подання та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.
Встановлено, що постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2025 по справі № 583/4809/25, провадження № 3/583/1804/25, що набрала законної сили 02.12.2025, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено на неї адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 40 годин та стягнуто судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 грн.
Для відбування адміністративного стягнення у виді громадських робіт ОСОБА_1 направлено до Охтирського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області.
Відповідно до довідки про бесіду від 10.12.2025 начальником Охтирського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області проведено з ОСОБА_1 бесіду, в ході якої остання повідомила, що з 12.12.2025 вона госпіталізується до Охтирської ЦРЛ у зв'язку з оформленням групи інвалідності та підготовкою до протезування правого стегна. У зв'язку з хворобою відбувати адміністративне стягнення у виді громадських робіт ОСОБА_1 немає змоги.
Як вбачається з медичного направлення від 03.12.2025, ОСОБА_1 направляється на госпіталізацію на стаціонарне лікування загального напрямку з діагнозом Ідіопатичний асептичний некроз кістки, ділянка таза та стегно.
Згідно вимог ч.1 ст. 321-1 КУпАП виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначаються органами місцевого самоврядування.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт регламентується Інструкцією про порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських та виправних робіт, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України 19.03.2013№ 474/5з послідуючими змінами.
В п. 3.23 зазначеного Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт зазначено, що стосовно порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт і до яких згідно зі статтею 30 Кодексу України про адміністративні правопорушення громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день.
Відповідно до ст. 304 КУпАП України питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
За приписамист. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом. Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян. Заміна громадських робіт арештом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, не передбачає можливості застосування штрафу. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п'ятнадцять діб.
Згідно вимог ч. 3 ст. 321-1 КУпАП у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 в ході бесіди повідомила начальника Охтирського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області про те, що вона з 12.12.2025 розпочинає лікування в КНП «Охтирська центральна районна лікарня у стаціонарному відділенні з діагнозом двосторонній остеопатичний некроз стегнової кістки з компренсійним переломом справа..
З огляду на викладене, враховуючи, що на даний час ОСОБА_1 фактично не може виконувати адміністративне стягнення у виді громадських робіт, зважаючи, що санкцією ч. 3 ст.173-2 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбачена можливість накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, з метою забезпечення виконання судових рішень та уникнення залишення винуватої особи безкарною, вбачаються наявними підстави для заміни застосованого щодо неї адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом із розрахунку один неоподатковуваний мінімум доходів громадян за чотири години громадських робіт, що становить 170 грн (40 : 4 = 10 * 17,00 грн. - один неоподатковуваний мінімум доходів = 170 грн.)
Керуючись ст. ст. 304, 321-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд-
Подання задовольнити.
Замінити ОСОБА_1 не відбутий строк адміністративного стягнення у вигляді 40 (сорока) годин громадських робіт на штраф в сумі 170 (сто сімдесят) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Н.Г. Яценко