Номер провадження 3/754/4497/25
Справа №754/19030/25
Іменем України
16 грудня 2025 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Вінтоняк Р.Я., за участі захисника - адвоката Хомича А.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уповноваженої особи політичної партії «Патріотична партія України»,
проживаючої: АДРЕСА_1
за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1257 від 04.11.2025 року, ОСОБА_1 , будучи уповноваженою особою політичної партії «Патріотична партія України», порушила порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IІ квартал 2025 року, чим порушила ч.ч. 9, 11, 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) Партія має 13 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, інформація про які не відображена у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року.
З них 6 місцевих організацій знаходяться на тимчасово окупованих територіях та територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004, тому політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абзацу шостого пункту 8 розділу VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від цих 6 місцевих організацій, які знаходяться на тимчасово окупованій території.
Таким чином, до Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року не додано відомості про таких 7 місцевих організацій Партії:
1.Сихівська районна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний?код 33895261 - в стані припинення,
2. Львівська міська організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 34028778 - в стані припинення,
3. Львівська обласна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 34028703 - в стані припинення,
4. Харківська обласна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 33899952 - в стані припинення,
5. Старовижівська районна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 37300284 - в стані припинення,
6. Запорізька обласна організація Патріотичної партії України, ідентифікаційний код 25919326 - зареєстровано, свідоцтво про державну реєстрацію недійсне,
7. Миколаївська міська організація політичної партії «Патріотична партія України» в Миколаївській області, ідентифікаційний код 25937475 - зареєстровано, свідоцтво про державну реєстрацію недійсне (відомості з Єдиного державного реєстру додаються).
Статтею 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати, зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов'язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов'язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.
Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
Після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.
Після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.
Уповноваженій особі Партії при формуванні Звітів надається можливість перевірити перелік місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та за потреби, вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організації.
Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення. Таким чином, Звіти місцевих організацій Партії, що перебувають у стані ліквідації/припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації /припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації/припинення поширюються права та обов'язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.
Отже, невідображення у Звіті Партії за ІІ квартал 2025 року відомостей про 13 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, а також подання Звіту без відомостей про 7 місцевих організацій, які станом на дату подання Звіту не знаходились на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин 9, 11 та 13 статті 17 Закону.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 02.09.2025 року № 2498, затвердженому наказом Національного агентства від 17.06.2025 року № 262/25, опубліковано на офіційному веб-сайті Національного агентства відповідно до відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.
Повноваження Пустовойт Ольги Костянтинівни як уповноваженої особи Партії підтверджуються копією довіреності від 04.07.2024 року. Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 09.07.2025 о 13:12 годині та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи Партії Пустовойт О.К., таким чином Пустовойт О.К., як уповноважена особа Партії, порушила порядок подання Звіту.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.212-21 КУпАП як порушення уповноваженою особою встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та показала, що нею дійсно 09.07.2025 року на підставі довіреності було подано звіт політичної партії «Патріотична партія України» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за другий квартал 2025 року у відповідності до вимог чинного законодавства. Відображення у Звіті партії відомостей про 7 місцевих організацій не входить до її повноважень, оскільки місцевими організаціями політичної партії, які набули статус юридичної особи, самостійно подаються звіти їх керівниками за їх електронним підписом до НАЗК. Вона / ОСОБА_1 / не являється керівником вказаних у протоколі місцевих організацій політичної партії, тому до її повноважень не входить дотримання порядку щодо подання звіту політичної партії.
В судовому засіданні захисник Хомич А.М. заявив клопотання про закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи клопотання, захисник зазначає, що ОСОБА_1 не являється суб'єктом правопорушення, оскільки положеннями вказаної статті чітко не визначено на кого саме має бути накладений штраф у разі порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, самостійно подають свої звіти до політичної партії НАЗК, звіти місцевих організацій підписуються їх керівниками та засвідчуються печаткою такого місцевого осередку, а керівництво Патріотичної партії України не може впливати на керівників місцевих організацій, які набули статусу юридичної особи, оскільки це прямо суперечить положенням Статуту Партії. ОСОБА_1 є уповноваженою особою від «Патріотичної партії України», однак до її повноважень не входить подання звітів місцевих організацій партії, які набули статусу юридичної особи, даними повноваженнями наділені керівники таких місцевих організацій.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , заслухавши доводи захисника, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, письмові матеріали справи, долучені захисником письмові матеріали, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Відповідно до п.п.1, 4 розділу ІV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 року №102/21, звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному веб-сайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
Після складання звітів, зазначені посадові особи зобов'язані подати такі звіти до політичної партії та НАЗК.
Згідно положень статуту політичної партії «Патріотична партія України», зокрема п. 5.21 даного Статуту, саме голови районних, міських, місцевих партійних організацій політичних партій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, мають відповідні повноваження щодо підписання та подання звітів до НАЗК.
Пунктом 5.21 Статуту визначено, що голова районної, міської партійної організації: здійснює загальне керівництво районною, міською партійною організацією; виконує рішення Загальних зборів районної або міської партійної організації та вищих керівних органів ППУ; здійснює оперативне управління майном та коштами партійної організації; звітує про свою діяльність на загальних зборах; представляє організацію у державних та громадських органах; здійснює іншу діяльність в межах своїх повноважень; завчасно здає звіти до центральних органів ППУ та до державних структур згідно чинних законів України; координує роботу районної, міської партійної організації.
Таким чином, перекладання обов'язків голів місцевих осередків на керівника самої політичної партії є незаконним та суперечить принципу індивідуального характеру юридичної відповідальності, закріпленого у ст.61 Конституції України.
Згідно п.п. 1, 9 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 року №102/21, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП.
Водночас розділ IV Порядку визначає особливості формування Звітів місцевих організацій політичної партії, згідно з яким Звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи.
Таким чином, нормами підзаконного нормативно-правового акта самого НАЗК визначено, що місцеві осередки політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, самостійно подають свої звіти до політичної партії та НАЗК, і звіти місцевих осередків підписуються їх керівником шляхом накладання КЕП.
Виходячи з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, суб'єктом правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Згідно ст. 14 КУпАП, за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, підлягають відповідальності посадові особи, до службових обов'язків яких входить їх виконання.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 не є керівником політичної партії, подала Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року на підставі довіреності від 04.07.2024р року, при цьому до її службових обов'язків не входить подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих осередків політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.
Оскільки ОСОБА_1 не є керівником політичної партії та діяла на підставі довіреності від 04.07.2024 року, даною довіреністю ОСОБА_1 не наділена повноваженнями діяти в інтересах місцевих організацій партії, які набули статусу юридичної особи, тому з огляду на вищенаведене не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, як посадова особа.
За таких обставин, в ході судового розгляду достатніх доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 212-21 КУпАП здобуто не було, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП підлягають закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247 ч. 1 п.1, 283, 284, 287, 294 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення в Київський апеляційний суд через Деснянський районний суд м.Києва.
Суддя: