ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/25077/25
провадження № 3/753/8781/25
"16" грудня 2025 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Бондаренко М.С., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
встановила:
У провадженні судді Бондаренко М.С. на розгляді перебуває об'єднана справа про адміністративні правопорушення, про притягнення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09 листопада 2025 року серії ЕПР № 507849, водійка ОСОБА_2 09 листопада 2025 року, о 10 год. 00 хв., за адресою: м. Київ, вул. Світла, 3Д, керуючи транспортним засобом «Kia», державний номерний знак НОМЕР_1 , під час руху заднім ходом не переконалась у безпечності своїх дій, не звернулась за допомогою до сторонніх осіб, через що здійснила зіткнення з автомобілем «Peugeot», державний номерний знак НОМЕР_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_2 порушила вимоги п.п. 10.9 ПДР, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09 листопада 2025 року серії ЕПР № 507832, водійка Наконечна 09 листопада 2025 року, о 10 год. 00 хв., за адресою: м. Київ, вул. Світла, 3Д, керуючи транспортним засобом «Peugeot», державний номерний знак НОМЕР_2 , під час руху заднім ходом не переконалась у безпечності своїх дій, не звернулась за допомогою до сторонніх осіб, через що здійснила зіткнення з автомобілем «Kia», державний номерний знак НОМЕР_1 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.п. 10.9 ПДР, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Суддя, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши водіїв, дійшла таких висновків.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
Суду з обох адміністративних проваджень надано наступні матеріали: протокол про адміністративне правопорушення від 09 листопада 2025 року серії ЕПР № 507832, складений стосовно ОСОБА_1 ; протокол про адміністративне правопорушення від 09 листопада 2025 року серії ЕПР № 507849, складений стосовно ОСОБА_2 ; схема місця ДТП; письмові пояснення водіїв; відеозапис із камер спостереження за адресою м. Київ, вул. Світла, 3Д.
Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до суті правової позиції, яка викладена в постанові Верховного Суду України від 05 листопада 2015 року № 5-218кс15 у випадку виникнення ДТП за участю декількох водіїв наявність чи відсутність в їх діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, потребує встановлення причинного зв'язку між діянням (порушенням правил безпеки дорожнього руху) кожного з них та наслідками, що настали, тобто з'ясування ступені участі (внеску) кожного з них у спричинення злочинного наслідку.
Для правильного застосування норми закону про адміністративну відповідальність у випадках коли ДТП сталися за участі двох водіїв транспортних засобів особливого значення набуває дослідження характеру та черговості порушень, які вчинив кожен із водіїв.
Відповідно до суті правової позиції, яка викладена в постанові Верховного Суду від 24 березня 2020 року № 130/720/17 за нормативним визначенням об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, складається з: порушення правил дорожнього руху; суспільно небезпечних наслідків у вигляді пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна; причинного зв'язку між порушенням і наслідками.
Відсутність хоча б одного з елементів об'єктивної сторони виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності.
При виявленні причинного зв'язку необхідно враховувати як дії (бездіяльність) особи, яка керує транспортним засобом, так і неналежне (у тому числі невинне) поводження інших учасників руху (тобто й іншого водія учасника ДТП), що також може виключити відповідальність водія.
Отже, як встановлено у судовому засіданні, 09 листопада 2025 року, о 10 год. 00 хв., за адресою: м. Київ, вул. Світла, 3Д, відбулась дорожньо-транспортна пригода за участі «Kia», державний номерний знак НОМЕР_1 (під керуванням ОСОБА_2 ), та автомобілем марки «Peugeot», державний номерний знак НОМЕР_2 (під керуванням ОСОБА_1 ), в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Вказані обставини не заперечуються учасницями дорожньо-транспортної пригоди.
Як встановлено судом з відеозапису, наданим адвокатом Штундером Я.Г., на початковому етапі події водійка ОСОБА_1 перебувала поза транспортним засобом та лише сідала до свого автомобіля, розташованого з лівого боку проїзної частини.
У цей же час водійка ОСОБА_2 вже здійснювала рух заднім ходом з метою паркування транспортного засобу. При цьому ОСОБА_2 виконувала маневр поступово та обережно, скориставшись допомогою своєї матері, яка перебувала поза автомобілем.
Надалі, коли ОСОБА_1 розпочала рух заднім ходом, ОСОБА_2 продовжувала здійснювати маневр паркування, не змінюючи руху та не створюючи перешкод іншим учасникам дорожнього руху.
Водночас з відеозапису вбачається, що саме ОСОБА_1 розпочала рух заднім ходом різко, не переконавшись у безпечності такого маневру та не пересвідчившись у відсутності перешкод позаду транспортного засобу, через що допустила зіткнення з автомобілем ОСОБА_2 .
Відтак суддя дійшла висновку, що саме дії ОСОБА_1 перебувають у прямому причинному зв'язку з настанням дорожньо-транспортної пригоди, а не дії ОСОБА_2 , як це зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суд вважає встановленим, що ОСОБА_1 порушила вимоги пункту 10.9 Правил дорожнього руху України, відповідно до яких перед початком руху заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху та для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
У свою чергу дії ОСОБА_2 є технічно спроможними та вказують про дотримання нею вимог ПДР, оскільки рух заднім ходом здійснювався нею обережно та з використанням сторонньої допомоги.
При цьому у цей же час інша водійка пройшла цей автомобіль, сіла до свого автомобіля, різко розпочала рух заднім ходом та зупинилась вже після зіткнення з автомобілем під керуванням водія ОСОБА_2 .
Таким чином, дослідивши надані суду матеріали, заслухавши пояснення учасників дорожньо-транспортної пригоди, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_2 не вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно з положеннями ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, з отриманих показань безпосередньо, встановлено, що дані, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, не підтвердилися.
Підсумовуючи наведене, справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення, слід закрити.
Дослідивши матеріали справи стосовно ОСОБА_1 та з огляду на те, що у справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення останньою адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушниці, ступеню її вини, обставин, які пом'якшують та обтяжують її відповідальність, вважаю, що стягнення у виді штрафу в розмірі, що передбачено цією санкцією, відповідає вимогам ст. 23, 33 КУпАП і є домірним вчиненому.
Накладення такого стягнення відповідає принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
У розпорядженні суду відсутні документи, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, а відтак, з неї слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
З урахуванням викладеного та керуючись ст. 124, статтями 23, 33, 40-1, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя,
ухвалила:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу у сумі 1 700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір за винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Марина БОНДАРЕНКО