Рішення від 18.12.2025 по справі 922/3158/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/3158/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Мужичук Ю.Ю.

за участі секретаря судового засідання Крамарової Н.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківської міської ради

до Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод"

про стягнення коштів

за участю представників:

позивача - Жилко С.А., самопредставництво;

відповідача - Новиков О.Є., адвокат, ордер серія АІ №1495640 від 22.09.2025;

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада звернулася до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у сумі 867 702,05 грн за використання земельної ділянки по проспекту Героїв Харкова, 275 у м. Харкові з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 загальною площею 1,3300 га за період з 27.07.2021 по 28.02.2022.

Також просить стягнути витрати зі сплати судового збору у сумі 13 015, грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, набувши право власності на нежитлову будівлю літ. “Ж/1-4» загальною площею 11 686,4 кв.м, розташовану на вказаній вище земельній ділянці комунальної форми власності, належним чином у встановленому законодавством порядку не оформив речового права на цю земельну ділянку.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 05.09.2025 позов залишено без руху, надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху. Встановлено позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду докази сплати судового збору у сумі 13 015,53 грн.

15.09.2025, на виконання вимог ухвали суду, позивач усунув недоліки, які слугували підставою для залишення позовної заяви без руху шляхом подання клопотання про долучення доказів (вх.№ 21118).

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу №922/3158/25 визнано малозначною та постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

23.09.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" надійшло клопотання відповідача (про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження) (вх. №21939), в якому відповідач зазначає, що проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження заперечує, з огляду на суму позову, дана справа не є малозначною. Також, відповідач зазначив про намір подати разом із відзивом на позов клопотання про витребування доказів та потенційну можливість подання клопотання про призначення судової експертизи.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.09.2025 клопотання відповідача (про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження) (вх. №21939 від 23.09.2025) задоволено. Постановлено перейти до розгляду справи №922/3158/25 за правилами загального позовного провадження та розгляд справи здійснювати зі стадії відкриття провадження у справі. Призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 21.10.2025 о 11:30.

08.10.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №23481), в якому відповідач зазначив, що проти позову заперечує та просить у його задоволенні відмовити.

В обгрунтування заперечень вказав, що позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою в період з 29.04.2021 по 28.02.2022, тому до позову позивач має надати документи, що підтверджують розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що діяла в період, за який проводиться стягнення. Позивач надав до матеріалів справи Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, за яким розмір нормативно грошової оцінки становить 54 278 327,92 грн, однак датою формування витягу є 05.03.2025. Позивачем не надано ані Відповідачу, ані господарському суду сам текст Положення №41/08, так як і не надано доказів того, що відповідне Положення знаходиться у вільному доступі. Позивачем не надано доказів того, що вищезазначене Положення пройшло державну реєстрацію як нормативно-правовий акт і його норми не протирічать ані положенням Конституції України, ані положенням інших законів. Положеннями п. 284.1. ст. 284 Податкового кодексу України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Вищезазначена норма була внесена до Податкового кодексу України Законом України від 28.12.2014 за №71-VIII"Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", а отже, відповідні положення Податкового кодексу України розповсюджують свою дію на правовідносини, що склалися у спірний період. Проте, позивач застосовує до відповідача ставки річної орендної плати у розмірі 4%, встановлену Положенням №41/08, яке позивачем до матеріалів справи не надано.

15.10.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №23937), в якій позивач доводи відповідача викладені у відзиві на позов відхиляє та просить позов задовольнити.

В обґрунтування заперечень проти відзиву вказує, що рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018» затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Вказана технічна документація застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з 01.01.2020 по теперішній час, тому витяг наданий до позовної заяви є таким, на підставі якого здійснено нарахування безпідставно збережених відповідачем коштів за використання земельної ділянки по проспекту Героїв Харкова, 275 у м. Харкові з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 загальною площею 1,3300 га за період з 27.07.2021 по 28.02.2022. Також, позивач зазначив, що розмір нормативної грошової оцінки у 2020-2025 роках не змінювався, а лише застосовувались коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як то передбачено ст. 289 ПК України.

20.10.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. №24293), в яких відповідач зазначив, що не користувався всією земельною ділянкою визначеній позивачем у позові, а користувався земельною ділянкою лише під забудовою, яка йому належить. Решта площі ділянки Відповідачем не використовувалася, відтак, відсутня його вигода від невикористаної частини землі. Межі та конкретна площа фактичного користування не були визначені позивачем належним чином на час заявленого періоду. Без достовірного визначення обсягу (площі) землекористування розрахунок орендної плати є умовним та гіпотетичним. Позивач обчислив суму, виходячи з усієї площі сформованої ділянки, тобто припустивши 100% використання землею, що не відповідає дійсним обставинам справи.

20.10.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. №24319).

Протокольною ухвалою від 21.10.2025 суд відклав підготовче засідання на 04.11.2025 о 13:00.

Протокольною ухвалою від 04.11.2025 суд закрив підготовче засідання та призначив справу до розгляду по суті на 18.11.2025 о 14:30.

У судовому засіданні 18.11.2025 суд оголосив перерву до 02.12.2025 о 13:30.

02.12.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи за вх.№ 27969.

Протокольною ухвалою від 02.12.2025 суд відклав розгляд справи з розгляду по суті на 09.12.2025 о 14:30.

Протокольною ухвалою від 09.12.2025 суд відповідно до ч. 5 ст. 161 ГПК України надає можливість позивачу надати письмові пояснення з окремого питання (щодо співвідношення розміру земельної ділянки та житлової будівлі розміщеної на цій ділянці).

У судовому засіданні 09.12.2025 оголошує перерву у судовому засіданні та призначає дату наступного судового засідання на 16.12.2025 о 16:00.

Присутній представник позивача у судовому засіданні 16.12.2025 позовні вимоги підтримував та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 16.12.2025 проти позову заперечував та просив у його задоволенні відмовити.

У судовому засіданні 16.12.2025 відповідно до ст.219 ГПК після судових дебатів суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні. Орієнтовний час проголошення рішення - 18.12.2025 о 11:30.

18.12.2025 до Господарського суду Харківської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшли додаткові пояснення по справі (вх. №29666).

Згідно з частиною 2 ст. 207 ГПК України, суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.

Суд зазначає, що у судовому засіданні 16.12.2025 представників учасників справи позивача та відповідача повідомлено про завершення стадії дослідження доказів та перехід до стадії судових дебатів. Також, у вказаному судовому засіданні суд провів судові дебати та оголосив орієнтовний час проголошення рішення.

Враховуючи наведене вище, додаткові пояснення по справі від 18.12.2025 за вх. №29666 залишаються судом без розгляду.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд встановив наступне.

Як убачається з матеріалів справи, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 21.08.2025 №440378910 (а.с. №13-22), за ПрАТ “Харківський тракторний завод» з 17.05.2017 по теперішній час зареєстроване право власності на:

- нежитлову будівлю літ. “Ж/1-4» загальною площею 11 686,4 кв.м по просп. Героїв Харкова, 275 у м. Харкові, на підставі наказу від 22.12.1994 № 1656 виданий Міністерством машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України "Мінмашпром України"; листа про підтвердження права власності з переліком об'єктів нерухомості згідно інвентаризаційних описів 1994 року, переданих до статутного фонду ВАТ "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе", від 11.06.2002 № 10/2-5-2 1017 виданого Міністерством промислової політики України; листа про підтвердження права власності та Переліку нерухомого майна переданого до статутного фонду ВАТ "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" про підтвердження права власності від 21.11.2005 № 10-21-18857, виданого Фондом державного майна України».

Вищевказана нежитлова будівля розташована на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017, право користування зазначеною земельною ділянкою відповідачем не оформлено.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.08.2025 № HB-0001683022025 (а.с. №23-28) площа земельної ділянки з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017, складає 1,3300 га, сформована земельна ділянка - 27.07.2021. Вищевказана земельна ділянка належить до земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Вид цільового призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.

Листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 18.04.2025 № 2699/0/224-25 (а.с. №30 та його зворотна частина) позивача повідомлено, що за даними податкових декларацій з плати за землю, платником нараховано орендної плати за земельну ділянку площею 15,2300 га з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 за період 23.11.2021 - 31.12.2021 року - 1057481,98 грн, за 2022 рік - 10018254,90 грн, за 2023, 2024, 2025 роки звіти з плати за землю АТ "ХТЗ" не надавались. Відповідно до наданих податкових декларацій, з 05.05.2021 по 22.11.2021 плата за землю за земельну ділянку з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 підприємством не декларувалась.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач з моменту набуття права власності на нежитлові будівлі використовує земельну ділянку з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 по пр. Героїв Харкова у м. Харкові загальною площею 1,3300 га без виникнення права власності/користування та без державної реєстрації цих прав у відповідності до ст. 125, 126 Земельного кодексу України для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель, та у період з 27.07.2021 (дата формування земельної ділянки) по 28.02.2022 не сплачував плату за користування вказаною земельною ділянкою у встановленому законодавчими актами розмірі, внаслідок чого зберіг за рахунок Харківської міської ради як власника земельної ділянки за вказаною адресою майно - грошові кошти у розмірі орендної плати, які позивач просить стягнути з відповідачів на користь позивача як безпідставно збережені кошти на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, а саме у розмірі 867 702,05 грн.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Правовий механізм переходу прав на землю, пов'язаний із переходом права на будинок, будівлю або споруду, визначено у статті 120 Земельного кодексу України.

Виходячи зі змісту зазначеної статті, норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебуває у власності або у користуванні колишнього власника будівлі.

Як вбачається із положень статті 120 Земельного кодексу України виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.

Водночас за змістом ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Аналогічні формулювання поняття оренди землі закріплені в ст. 1 Закону України "Про оренду землі".

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно зі ст. 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов'язана повернути доходи.

Велика Палата Верхового Суду у постанові від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, яка прийнята за результатами розгляду аналогічних правовідносин щодо врегулювання спору, що виник з приводу фактичного користування земельною ділянкою без укладення договору оренди та недоотримання власником доходів у вигляді орендної плати дійшов висновків, що вказані нижче.

У пункті 65 вказаної постанови Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Отже Верховний Суд дійшов висновку, що для вирішення спору щодо фактичного користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючих документів та без державної реєстрації прав на неї встановленню підлягають обставини, зокрема, чи є спірна земельна ділянка сформованим об'єктом цивільних прав, за користування якою Харківська міська рада просить стягнути безпідставно збережені кошти.

Відповідно до частини 1 статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно із частинами 1- 4, 9 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6, 7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 16.06.2021 у справі № 922/1646/20 та від 04.03.2021 у справі № 922/3463/19.

Відповідач заперечуючи проти позову вказує, що не користувався всією земельною ділянкою з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 визначеній позивачем, а саме загальною площею 1,3300 га, а користувався земельною ділянкою лише під забудовою, яка йому належить. Решта площі ділянки не використовувалася Відповідачем, відтак, відсутня вигода Відповідача від такої невикористаної частини землі.

Стосовно площі спірної земельної ділянки суд зазначає про таке.

У справі, яка розглядається, судом установлено, що земельна ділянка, кадастровий номер 6310138200:02:001:0017, на якій розташований об'єкт нерухомого майна, належний ПАТ "Харківський тракторний завод", та за користування якою позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти у виді орендної плати, сформована з 27.07.2021 (визначено її площу і межі), їй присвоєно кадастровий номер, відомості про неї внесено до Державного земельного кадастру.

За змістом копії витягу із Державного земельного кадастру про земельну ділянку по проспекту Героїв Харкова, 275 у м. Харкові: кадастровий номер земельної ділянки 6310138200:02:001:0017; місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця): Харківська обл., м. Харків, Індустріальний р-н, проспекту Героїв Харкова, 275; цільове призначення: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; площа земельної ділянки, гектарів: 1,3300; дата державної реєстрації земельної ділянки: 27.07.2021.

Зважаючи на викладене, спір у цій справі стосується сформованої земельної ділянки, а тому сумнівів щодо її розміру суд не має.

При цьому твердження відповідача про користування меншою площею земельної ділянки, а саме лише тією, на якій розташована нежитлова будівля літ. “Ж/1-4» загальною площею 11 686,4 кв.м, суд вважає недоречними, оскільки, по-перше, спір стосується користування вже сформованою земельною ділянкою, по-друге, позивач не надав доказів на підтвердження формування за спірною адресою земельної ділянки меншої чи більшої площі для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі. Отже, розмір земельної ділянки, якою користується відповідач, доведений, обґрунтований і підтверджений достатніми доказами.

Аналогічного висновку прийшов Верховний Суд у постанові від 05.08.2022 у справі №922/2060/20.

Крім цього, варто зауважити, що Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наводив таку правову позицію: у разі користування сформованою земельною ділянкою комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору власник такої земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку статті 1212 ЦК України (пункт 27 постанови Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, пункт 7.10 постанови Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20).

Серед іншого Верховний Суд у постанові від 05.08.2022 у справі №922/2060/20 вказав наступне:

"Підсумовуючи наведене, Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду звертає увагу на те, що одночасно із переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду до покупця (набувача) такого об'єкта нерухомості, розташованого на земельній ділянці комунальної власності, переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (за їх наявності). При цьому нездійснення державної реєстрації речового права на сформовану земельну ділянку за органом місцевого самоврядування у відповідності до положень статті 79-1 ЗК України не впливає ні на її розмір, ні на обов'язок власника будівлі сплачувати за користування цією земельною ділянкою.".

З огляду на вказане вище, аргументи відповідача щодо користування земельною ділянкою тільки під забудовою, а саме: літ. “Ж/1-4» загальною площею 11 686,4 кв.м, по проспекту Героїв Харкова, 275 у м. Харкові, тобто лише частиною земельної ділянки, як відсутність підстав нарахування сплати за весь розмір земельної ділянки, є необґрунтованими, відтак - судом відхиляються.

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до підпунктів 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Оскільки відповідач у період з моменту формування земельної ділянки 27.07.2021 по 28.02.2022 не був власником та постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не був суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата.

Підпунктами 14.1.125, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14, пунктом 288.5 статті 288 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною.

При цьому суд не приймає заперечення відповідача що наданий позивачем витяг нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виконаної позивачем у 2025 році, не є належним та допустимим доказом, оскільки не відображує розмір нормативної грошової оцінки, яка діяла в період, за який позивач стягує заборгованість, з огляду на наступне.

Згідно із ч. 4 ст. 5 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Частиною 1 ст. 15 Закону України “Про оцінку земель» встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 18 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 “Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018» затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018.

Вказана технічна документація застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з 01.01.2020 по теперішній час.

Розрахунок розміру безпідставно збережених відповідачем коштів у розмірі орендної плати здійснювався Харківською міською радою на підставі витягу від 05.03.2025 №НВ-9950790462025 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017.

Відповідно до п. 289.2. ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно із п. 289.3. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Згідно інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, функції якого на цей час виконує Держгеокадастр, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 2020 рік - 1,0, 2021 рік - 1,1, 2022 рік - 1,15, 2023 рік - 1,051, 2024 рік - 1,12.

Значення коефіцієнта індексації за певний рік застосовується в наступному році, який йде за роком, за який його встановлено, шляхом помноження розміру орендної плати на його значення.

В даному випадку, оскільки витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки отримано Харківською міською радою в 2025 році, для визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки позивачем поділено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаний у витязі, на відповідні коефіцієнти індексації за попередні роки.

Розмір нормативної грошової оцінки у 2020-2025 роках не змінювався, а лише застосовувались коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як то передбачено ст. 289 ПК України.

У пункті 51 постанови Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19 зазначено, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України “Про оцінку земель», не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підстав актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.

Позивачем наданий до матеріалів справи витяг від 05.03.2025 №НВ-9950790462025 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017.

Із застосування коефіціентів у 2020 рік - 1,0, 2021 рік - 1,1, 2022 рік - 1,15, 2023 рік - 1,051, 2024 рік - 1,12, нормативно грошова оцінка у 2021 році, який заявлений періодом стягнення орендної плати становить 36 451 482,52 грн; нормативно грошова оцінка у 2022 році, який заявлений періодом стягнення орендної плати становить 40 096 630,77 грн.

Вищевказаний розрахунок виконано на підставі Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008, зі змінами (далі - Положення № 41/08).

При цьому суд відхиляє аргументи відповідача щодо ненадання Положення № 41/08 позивачем до матеріалів справи як підставу ненадання позивачем доказів, що підтверджують правомірність застосування відповідної ставки орендної плати та не доведення та не підтвердження позивачем жодними доказами застосованого при розрахунку заборгованості розміру ставки орендної плати в 4%, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із ст. 9 Закону України “Про правотворчу діяльність» законодавство України - це взаємопов'язана та упорядкована система нормативно-правових актів України і чинних міжнародних договорів.

Законодавство України структурується від актів вищої юридичної сили до актів нижчої юридичної сили (стаття 19 цього Закону) з урахуванням актів органів місцевого самоврядування, що містять норми права (далі - нормативно-правові акти місцевого самоврядування).

Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затверджене рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008, є актом органу місцевого самоврядування, і відповідач, здійснюючи діяльність на території Харківської міської територіальної громади повинен також, крім норм законодавства, керуватися актами органу місцевого самоврядування - Харківської міської ради.

Положення міської ради 41/08 затверджене рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008, зі змінами не містить інформації з обмеженим доступом, а відомості про його наявність оприлюднені в мережі Інтернет і є загальнодоступними.

Так, Положення № 41/08, затверджене рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008, розміщене на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету в розділі “Документи Рішення сесій міської ради», з якого здійснюється перехід до Єдиного міського реєстру актів Харківської міської ради, міського голови та виконавчих органів ради (посилання на рішення: https://doc.city.kharkiv.ua/uk/profile/document/view/id/708014). Оскільки положення міської ради 41/08 є актом органу місцевого самоврядування, воно є загальнодоступним та не повинно надаватися до матеріалів справи окремим документом.

Щодо застосування ставки річної орендної плати у розмірі 4%.

Відповідно до п. 4.1 Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021), річна орендна плата за використання земельної ділянки для промисловості (окрім тютюнової та лікеро-горілчаної) встановлена на рівні 4% від нормативної грошової оцінки.

Згідно з п. 4.1 Положення № 41/08 (в редакції з 01.01.2022), річна орендна плата за використання земельної ділянки для промисловості (окрім тютюнової та лікеро-горілчаної) встановлена на рівні 4% від нормативної грошової оцінки.

Щодо застосування коефіцієнту розміру земельної ділянки.

Додатком до Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) встановлено, що у випадку перевищення 50 кв.м площі земельної ділянки, застосовується коефіцієнт зі значенням 1.

Додатком до Положення № 41/08 “Коефіцієнти умов використання земельної ділянки» (в редакції з 01.01.2022) встановлено, що коефіцієнту розміру земельної ділянки із показником від 1 га до 4,9999 га відповідає значення 0,90.

Щодо застосування коефіцієнту складних інженерно-геологічних умов із значенням 1.

Пунктом 2.4 Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) встановлено, що застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації в галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об'єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).

Враховуючи факт того, що орендарем не надано жодних документів на підтвердження особливих умов використовуваної земельної ділянки, у розрахунках застосоване базове значення 1.

Отже, розмір орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 площею 1,3300 га по просп. Героїв Харкова, 275 у м. Харкові складає:

- y 2021 році - 121 504,94 грн в місяць, а за період з 27.07.2021 по 31.12.2021 становить 627 122,27 грн.;

- у 2022 році - 120 289,89 грн в місяць, а за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 становить 240 579,78 грн.

Оскільки, відповідно до листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 14.04.2025 № 8105/5/20-40-04-16-10 Приватне акціонерне товариство “Харківський тракторний завод» плату за земельну ділянку з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 площею 1,3300 га по просп. Героїв Харкова, 275 у м. Харкові за спірний період не декларувало та не сплачувало, загальна сума безпідставно збережених відповідачем коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки у період з 29.04.2021 по 28.02.2022 становить 867 702,05 грн.

Розрахунок суми безпідставно збережених коштів перевірено судом та встановлено його відповідність вимогам законодавства.

На підставі викладеного суд висновує, що матеріалами справи підтверджено, що відповідач з 27.07.2021 по 28.02.2022 використовував земельну ділянку з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 площею 1,3300 га по просп. Героїв Харкова, 275 у м. Харкові без виникнення права власності/користування та без державної реєстрації цих прав у відповідності до ст. 125, 126 Земельного кодексу України, внаслідок чого зберіг за рахунок Харківської міської ради майно - грошові кошти у розмірі орендної плати у сумі 867 702,05 грн, а тому зобов'язаний повернути такі кошти позивачу на підставі положень частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.

Враховуючи викладене, з урахуванням зазначених норм суд висновує, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Ураховуючи те, що позов задоволено повністю, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача повністю в сумі 13015,53 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, та ст. 4, 20, 73, 74, 77, 129, 130, 233, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (проспект Героїв Харкова, 275, м. Харків, 61007, код ЄДРПОУ 05750295) на користь Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 867 702,05 грн за використання земельної ділянки по проспекту Героїв Харкова, 275 у м. Харкові з кадастровим номером 6310138200:02:001:0017 загальною площею 1,3300 га за період з 27.07.2021 по 28.02.2022.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (проспект Героїв Харкова, 275, м. Харків, 61007, код ЄДРПОУ 05750295) на користь Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) судовий збір у розмірі 13015,53 грн.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено "22" грудня 2025 р.

СуддяЮ.Ю. Мужичук