Рішення від 09.12.2025 по справі 922/3041/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/3041/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жиляєва Є.М.

при секретарі судового засідання Деркач П. О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (64250, Х/о, с. Донець, вул. Центральна, 40)

до Фізичної особи-підприємця Бондаренко Лариси Василівни ( АДРЕСА_1 )

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників:

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Донецька селищна рада Ізюмського району Харківської області звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Фізичної особи-підприємця Бондаренко Лариси Василівни, відповідно до вимог якого, позивач просить суд: зобов'язати Фізичну особу - підприємця Бондаренко Ларису Василівну ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку комунальної власності кадастровий номер 6320256000:00:004:0310, площею 0,018 га, розташовану за фактичною адресою: АДРЕСА_2 , шляхом демонтажу тимчасової споруди та приведення земельної ділянки у первинний стан за рахунок Бондаренко Л.В., повернути вказану земельну ділянку Донецькій селищній раді Ізюмського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397112, юридична адреса: 64250, Харківська область, Ізюмський район, с.Донець, вул. Центральна, 40).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.09.2025 у справі № 922/3041/25 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 30.09.2025 на 10:00.

30.09.2025 через загальний відділ діловодства суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про відкладення підготовчого засідання (вх. №22617).

30.09.2025 через загальний відділ діловодства суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді (вх. №22638), яку досліджено та приєднано до матеріалів справи.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.09.2025 у справі № 922/3041/25 задоволено заяву відповідача про відкладення підготовчого засідання (вх. №22617 від 29.09.2025) та відкладено підготовче засідання на 21.10.2025 на 11:40.

21.10.2025 через загальний відділ діловодства суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про відкладення підготовчого засідання (вх. №22617), мотивоване зайнятістю уповноваженого представника відповідача в іншому судовому процесі.

Ухвалою господарського суду Харківського суду від 21.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу № 922/3041/25 до судового розгляду по суті на 25.11.2025 о 10:40.

25.11.2025 через загальний відділ діловодства суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про проведення засідання за відсутності уповноваженого представника відповідача (вх. № 27373), яку досліджено та приєднано до матеріалів справи

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 25.11.2025 у справі № 922/3041/25 оголошено перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті на 09.12.2025 на 12:00.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку електронного листа, а саме: "Ухвала-повідомлення" від 25.11.2025 до електронного кабінету представника відповідача підсистеми "Електронний суд" єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).

Відповідно до ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Одним із принципів господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом. Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, учасником якої є Україна, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Отже, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутнього в судовому засіданні представника позивача, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи встановлено, що Донецькій селищній раді Ізюмського району Харківської області належить земельна ділянка кадастровий номер 6320256000:00:004:0310, площею 0,018 га, розташована за адресою, відповідно даних Державного земельного кадастру: Харківська область, Балаклійський район, селище міського типу Донець, вул. Спортивна, 30 Б (далі - земельна ділянка кадастровий номер 6320256000:00:004:0310).

Відповідно до п.п.20 п.1 та п.п.20 п.З Постанови Верховної Ради «Про утворення та ліквідацію районів» №807-ІХ від 17.07.2020 Донецька територіальна селищна громада увійшла до складу новоутвореного Ізюмського замість ліквідованого Балаклійського районів Харківської області.

Відповідно до даних Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, до складу Донецької селищної територіальної громади (КАТОТТУ UA63040070000092606) входять наступні населені пункти: селища Донець, Андріївка, Покровське, П'ятигірське, села Глазунівка, Дальня Шебелинка, Копанка, Новотроїцьке, Пришиб, Прогрес, Серафимівка, Червона Гірка, Шебелинка, Явірське.

Фактична адреса земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310: Харківська область, Ізюмський район, селище Донець, вул. Спортивна, 30Б. Зазначена земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, а її цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (02.03).

Відповідно до викопіювання із Генерального плану смт. Червоний Донець Балаклійського району Харківської області земельна ділянка кадастровий номер 6320256000:00:004:0310 вільна від будь-якої забудови.

25.06.2025 на виконання повноважень зі здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель та контролю за додержанням земельного законодавства, закріплених у пункті 2.1. Положення про відділ містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області, затвердженого рішенням ІЛИ сесії VIII скликання Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 27.02.2024 №2370- VIII, комісією у складі інспектора відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казакової К., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Сердюк А., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Лещенко І., провідного спеціаліста юридичного відділу Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Пивовар Н., майстра дільниці з прибирання території ПЖКГ «Донецьке» Купіної Л., головного інспектора ПЖКГ «Донецьке» Грещенка В. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства України, відносно земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

За наслідками проведеної перевірки було складено акт обстеження (далі- Акт від 25.06.2025), відповідно до якого було встановлено, що Бондаренко Лариса Василівна, яка є фізичною особою-підприємцем (Відповідач), самовільно займає та використовує земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, під розміщення тимчасової споруди торгівельного призначення габаритами 8x9 метрів, висотою приблизно 2,2 метри, площею приблизно 60 квадратних метрів, яка виготовлена із металевих листів та цегли, де здійснює свою господарську діяльність (Далі - Тимчасова споруда).

Тимчасова споруда є з'єднаними між собою трьома металевими конструкціями, встановленими на площадці із цегли та тротуарної плитки.

На підставі Акту від 25.06.2025 інспектором відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казаковою К. винесено припис про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності і малих архітектурних форм на території Донецької селищної ради вихідний №66/05-25 від 26.06.2025, відповідно до якого користувачу тимчасової споруди, розташованої на Земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310, було запропоновано у строк до 01.07.2025 усунути порушення щодо самовільного розміщення тимчасової споруди: надати відповідні дозвільні документи або демонтувати тимчасову споруду (звільнити земельну ділянку комунальної власності від самовільно розміщеного об'єкту).

З матеріалів справи убачається, що зазначений припис рекомендованим листом AT «Укрпошта» був направлений Відповідачці та особисто інспектором відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казаковою К. розміщений на фасаді тимчасової споруди, розташованої на Земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

Також, із обставин справи слідує, що 16.07.2025 комісією у складі провідного спеціаліста відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Гєрмашева Д., інспектора відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казакової К., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Сердюк А., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Лещенко І., провідного спеціаліста юридичного відділу Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Пивовар Н., майстра дільниці з прибирання території ПЖКГ «Донецьке» Купіної Л., головного інспектора ПЖКГ «Донецьке» Грещенка В. проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства України відносно земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

За результатами даної перевірки 16.07.2025 було складено акт про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд, малих архітектурних форм, кіосків, павільйонів, лотків, палаток, конструкцій іншого типу торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Донецької селищної ради (Далі - Акт від 16.07.2025), за змістом якого встановлено, що Бондаренко Лариса Василівна у строк, встановлений Приписом не надала дозвільні документи на право розміщення тимчасової споруди на земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310 та не демонтувала її.

Так, із матеріалів справи вбачається, що 06.08.2025 на адресу Бондаренко Л.В. за вихідним №2570/06-20 направлено лист-попередження з пропозицією самостійно демонтувати незаконно встановлену тимчасову споруду.

Отже, позивач звернувся з даним позовом до господарського суду, в якому зазначає про те, що у зв'язку із відсутністю у відповідача права власності, а також права постійного користування чи оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6320256000:00:004:0310 та фактичного розміщення відповідачем на ній тимчасової споруди у порядку, що не відповідає вимогам чинного законодавства, тому позивач, в судовому порядку просить суд зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку з кадастровим номером 6320256000:00:004:0310, площею 0,018 га, розташовану за адресою: Харківська область, Ізюмський район, селище Донець, вул. Спортивна, 30 Б, та привести її у придатний до використання стан шляхом зносу тимчасової споруди торгівельного призначення габаритами 8x9 метрів, висотою приблизно 2,2 метри, площею приблизно 60 квадратних метрів, яка виготовлена із металевих листів та цегли.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

За змістом положень ст.ст. 25, 26, 31, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження у галузі будівництва - щодо здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій та вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування, а у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища - щодо здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування.

Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено виключно до компетенції міських рад.

Відповідно до ст.80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

За змістом ч.ч.1,2 ст.83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Згідно з приписами п.5 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України», Наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України № 48 від 19.01.2024 «Про внесення змін до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 № 290» з 26.01.2024 селище міського типу Донець, яке входить до складу Донецької селищної територіальної громади, автоматично віднесено до категорії селищ, що підтверджується даними з Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 № 290 (в редакції наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 19.01.2024 № 48).

Так, відповідно до даних Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, до складу Донецької селищної територіальної громади (КАТОТТУ UA63040070000092606) входять наступні населені пункти: селища Донець, Андріївка, Покровське, П'ятигірське, села Глазунівка, Дальня Шебелинка, Копанка, Новотроїцьке, Пришиб, Прогрес, Серафимівка, Червона Гірка, Шебелинка, Явірське.

Таким чином, фактична адреса земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310: Харківська область, Ізюмський район, селище Донець, вул. Спортивна, 30Б.

Зазначена земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, а її цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (02.03).

Відповідно до викопіювання із Генерального плану смт. Червоний Донець Балаклійського району Харківської області земельна ділянка кадастровий номер 6320256000:00:004:0310 вільна від будь-якої забудови.

25.06.2025 на виконання повноважень зі здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель та контролю за додержанням земельного законодавства, закріплених у пункті 2.1. Положення про відділ містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області, затвердженого рішенням LIII сесії VIII скликання Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 27.02.2024 №2370-VIII, комісією у складі інспектора відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казакової К., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Сердюк А., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Лещенко І., провідного спеціаліста юридичного відділу Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Пивовар Н., майстра дільниці з прибирання території ПЖКГ «Донецьке» Купіної Л., головного інспектора ПЖКГ «Донецьке» Грещенка В. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства України, відносно земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

За наслідками проведеної перевірки було складено акт обстеження (далі- Акт від 25.06.2025), відповідно до якого було встановлено, що Бондаренко Лариса Василівна, яка є фізичною особою-підприємцем (Відповідач), самовільно займає та використовує земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, під розміщення тимчасової споруди торгівельного призначення габаритами 8x9 метрів, висотою приблизно 2,2 метри, площею приблизно 60 квадратних метрів, яка виготовлена із металевих листів та цегли, де здійснює свою господарську діяльність (Далі - Тимчасова споруда).

Тимчасова споруда є з'єднаними між собою трьома металевими конструкціями, встановленими на площадці із цегли та тротуарної плитки.

На підставі Акту від 25.06.2025 інспектором відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казаковою К. винесено припис про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності і малих архітектурних форм на території Донецької селищної ради вихідний №66/05-25 від 26.06.2025, відповідно до якого користувачу тимчасової споруди, розташованої на Земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310, було запропоновано у строк до 01.07.2025 усунути порушення щодо самовільного розміщення тимчасової споруди: надати відповідні дозвільні документи або демонтувати тимчасову споруду (звільнити земельну ділянку комунальної власності від самовільно розміщеного об'єкту).

З матеріалів справи убачається, що зазначений припис рекомендованим листом AT «Укрпошта» був направлений Відповідачці та особисто інспектором відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казаковою К. розміщений на фасаді тимчасової споруди, розташованої на Земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

Також, із обставин справи слідує, що 16.07.2025 комісією у складі провідного спеціаліста відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Гєрмашева Д., інспектора відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Казакової К., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Сердюк А., спеціаліста 1-ї категорії відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та екології Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Лещенко І., провідного спеціаліста юридичного відділу Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області Пивовар Н., майстра дільниці з прибирання території ПЖКГ «Донецьке» Купіної Л., головного інспектора ПЖКГ «Донецьке» Грещенка В. проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства України відносно земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

За результатами даної перевірки 16.07.2025 було складено акт про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд, малих архітектурних форм, кіосків, павільйонів, лотків, палаток, конструкцій іншого типу торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Донецької селищної ради (Далі - Акт від 16.07.2025), за змістом якого встановлено, що Бондаренко Лариса Василівна у строк, встановлений Приписом не надала дозвільні документи на право розміщення тимчасової споруди на земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310 та не демонтувала її.

Так, із матеріалів справи вбачається, що 06.08.2025 на адресу Бондаренко Л.В. за вихідним №2570/06-20 направлено лист-попередження з пропозицією самостійно демонтувати незаконно встановлену тимчасову споруду.

Складання вищевказаних актів та припису передбачено Порядком демонтажу виявленого безхазяйного майна, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій (у тому числі рекламних), самовільно встановлених тимчасових споруд, малих архітектурних форм, кіосків, павільйонів, лотків, палаток, конструкцій іншого типу торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Донецької селищної ради, затвердженого рішенням XVIII сесії VIII скликання Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області № 710 -VIII від 12.08.2021, що відповідає наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/20068, яким контроль за дотриманням вимог щодо розміщення тимчасових споруд покладено на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За змістом ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, а також передача таких земельних ділянок в оренду здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції відповідної ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради - сесії.

Відповідно до ч.1 ст.125 Земельного кодексу України Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, право власності, право постійного користування або право оренди на земельну ділянку комунальної власності виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності, право постійного користування або право оренди земельної ділянки, та його державної реєстрації, створеного на підставі рішення, прийнятого виключно на пленарному засіданні ради - сесії.

Разом із тим відповідно до ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок), який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

За змістом цього порядку:

- замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди (пункт 2.2.);

- підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, який оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (пункти 2.1., 2.7);

- паспорт прив'язки тимчасової споруди це комплект документів, у яких визначено місце встановлення тимчасової споруди на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою території (пункт 1.4), типова форма якого поряд з іншими документами затверджено додатком 1 до Порядку, який містить, зокрема, форму схеми розміщення тимчасової споруди із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування;

комплексна схема розміщення тимчасових споруд та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення тимчасових споруд та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством. Тобто розроблення комплексної схеми встановлення тимчасових споруд здійснюється за рішенням відповідної ради, а не його виконавчого органу (пунктом 1.6).

Отже, зазначений Порядок визначає механізм розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, реалізація якого передбачає наявність документів на землекористування, та не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб'єктами господарювання прав на земельні ділянки у зв'язку з розміщенням тимчасової споруди.

Матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до позивача з приводу укладення договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

При цьому, суд визнав слушними доводи позивача про те, що такий договір і не міг бути укладеним оскільки відповідно до положень ст.ст.19, 20, 39 та 42 Земельного кодексу України земельні ділянки мають використовуватись відповідно до їх цільового призначення, а земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 28.07.2021 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» визначено класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, відповідно якого для розміщення об'єктів торгівлі можуть використовуватись земельні ділянки з кодами 02.10 (Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури) та 03.07 (Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), а земельна ділянка кадастровий номер 6320256000:00:004:0310 за цим кодифікатором має код 02.03.

Відповідно до даних Державного земельного кадастру право власності, або право постійного користування або право оренди земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:00:004:0310 на ім'я відповідача не зареєстровано.

Паспорт прив'язки тимчасової споруди, встановленої на земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310, яка перебуває у користуванні відповідача, та її заява про дотримання вимог паспорту прив'язки, відсутня.

Відповідач у період 30.01.2025 та 29.04.2025 зверталась до позивача із заявами про погодження розміщення групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (основний вид економічної діяльності 47,11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами) на земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310.

31.03.2025 за вихідним №1054/06-20 та 30.04.2025 за вихідним №1443/06- 20 на адресу відповідача позивачем направлено листи, якими відмовлено у погодженні розміщення групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на земельній ділянці кадастровий номер 6320256000:00:004:0310. У якості підстав відмови у зазначених листах наведено:

- неможливість надання погодження у зв'язку із тим, що означена земельна ділянка за цільовим призначенням належить до категорії земель житлової та громадської забудови, а саме для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку,

- відсутність у Відповідачки рішення Позивача про надання їй у користування даної земельної ділянки.

Зазначені звернення відповідача не відповідають Порядку, оскільки вона зверталась до позивача з питанням про погодження розміщення після фактичного встановлення нею тимчасових споруд на спірній земельній ділянці.

Таким чином, Відповідач самовільно зайняв та використовує земельну ділянку з кадастровим номером 6320256000:00:004:0310 із земель житлової та громадської забудови (цільове призначення - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку), а також, за наявності Припису не звільняє та не приводить її у придатний до використання стан шляхом демонтажу тимчасової споруди.

Доказів зворотного відповідач під час розгляду справи не надав та позовні вимоги зі свого боку належними та допустимими доказами не спростував.

Згідно з п.б ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема за самовільне зайняття земельних ділянок.

Самовільне зайняття земельних ділянок за змістом ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» - це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Приписами ч.2 ст.90 Земельного кодексу України передбачено, що порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Право власника на витребування свого майна від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним, закріплено у ст.387 Цивільного кодексу України.

Положеннями ст.212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

З системного аналізу положень ст.ст.116, 123, 124, 134, 212 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» можна зробити висновок, що відповідно до вимог наведеного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Відповідно до положення п.б ч.З ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, у тому числі, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Таким чином, у зв'язку із відсутністю у відповідача права власності, а також права постійного користування чи оренди спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6320256000:00:004:0310 та фактичного розміщення на ній тимчасової споруди у порядку, що не відповідає вимогам чинного законодавства, суд визнав позовні вимоги обґрунтованими та законними, тому відповідач має звільнити самовільно зайняту земельну ділянку з кадастровим номером 6320256000:00:004:0310, площею 0,018 га, розташовану за адресою: Харківська область, Ізюмський район, селище Донець, вул. Спортивна, 30 Б, та привести її у придатний до використання стан шляхом зносу тимчасової споруди торгівельного призначення габаритами 8x9 метрів, висотою приблизно 2,2 метри, площею приблизно 60 квадратних метрів, яка виготовлена із металевих листів та цегли.

Судом враховано правову позицію, викладену Верховним судом у своїх постановах: від 18.01.2021 у справі № 264/7200/18, від 16.05.2018 у справі № 918/633/16, від 10.01.2024 у справі №489/742/20.

Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, враховуючи предмет та визначені позивачем підстави позову, з огляду на принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Здійснюючи розподіл судових витрат, суд керується положеннями статті 129 ГПК України, а тому враховуючи висновки суду про задоволення позову, покладає витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн. на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 12, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 231, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Фізичну особу-підприємця Бондаренко Ларису Василівну ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку комунальної власності кадастровий номер 6320256000:00:004:0310, площею 0,018 га, розташовану за фактичною адресою: АДРЕСА_2 , шляхом демонтажу тимчасової споруди та приведення земельної ділянки у первинний стан за рахунок Бондаренко Л.В., повернути вказану земельну ділянку Донецькій селищній раді Ізюмського району Харківської області (64250, Харківська область, Ізюмський район, с. Донець, вул. Центральна, 40, код ЄДРПОУ 04397112).

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Бондаренко Лариси Василівни ( АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (64250, Харківська область, Ізюмський район, с. Донець, вул. Центральна, 40, код ЄДРПОУ 04397112) - 3028,00 грн. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено "19" грудня 2025 р.

СуддяЄ.М. Жиляєв