Справа № 646/13053/25
Провадження № 3/646/3326/2025
22.12.2025 м. Харків
Суддя Основ'янського районного суду міста Харкова Блага І.С., розглянувши клопотання захисника ОСОБА_1 адвоката Кравчун Д.В. про передачу судової справи іншому визначеному складу суду у справі №646/12768/25 для вирішення питання про об'єднання справ в одне провадження,
На розгляд до Основ'янського районного суду міста Харкова надійшли адміністративні справи № 646/13052/25 (провадження №3/646/3325/2025), № 646/13053/25 (провадження №3/646/3326/2025), стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Постановою Основ'янського районного суду міста Харкова від 17.12.2025 року адміністративні матеріали справи № 646/13052/25 (провадження №3/646/3325/2025), № 646/13053/25 (провадження №3/646/3326/2025) щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 КУпАП, об'єднано в одне провадження, присвоївши їм єдиний номер справи № 646/13052/25 (провадження №3/646/3325/2025).
19.12.2025 року надійшли клопотання захисника ОСОБА_1 адвоката Кравчун Д.В. про передачу судової справи іншому визначеному складу суду у справі №646/12768/25 для вирішення питання про об'єднання справ № 646/13052/25 (провадження №3/646/3325/2025), № 646/13053/25 (провадження №3/646/3326/2025) в одне провадження зі справою №646/12768/25, яка перебуває в провадженні судді Чорної Б.М.
Дослідивши клопотання захисника, суд встановив таке.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ч. 1 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Згідно вимог ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно вимог ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Конституційний Суд України у рішенні від 26 травня 2015 року у справі № 1-11/2015 визначив, що положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Діючими нормами КУпАП не визначено порядку передачі справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 48 цього Закону суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого дотримання законності. Справа про адміністративне правопорушення розглядається судом за правилами ч. 1 ст. 276 КУпАП за місцем вчинення правопорушення.
Вирішення питання про направлення справи про адміністративне правопорушення з одного суду до іншого не передбачено нормами діючого Кодексу України про адміністративні правопорушення, окрім випадку вчинення корупційного правопорушення.
Ураховуючи викладене, зазначені у захисника ОСОБА_1 адвоката Кравчун Д.В. про передачу судової справи іншому визначеному складу суду у справі №646/12768/25 аргументи не є підставами для передачі матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 іншому складу суду у справі №646/12768/25, яка перебуває в провадженні судді Чорної Б.М..
За таких обставин, з метою додержання принципу законності, а також врахування того, що передача справи про адміністративне правопорушення на розгляд іншого суду у спосіб, не передбачений законодавством, є порушенням права на справедливий суд, тому в задоволенні клопотання адвоката слід відмовити.
Подібна правова позиція відображена в ухвалі Верховного Суду від 05 січня 2023 року у справі № 553/3010/22.
Керуючись ст.7, 268, 283 КУпАП, суд
Відмовити в задоволенні клопотання захисника ОСОБА_1 адвоката Кравчун Д.В. про передачу судової справи іншому визначеному складу суду у справі №646/12768/25 для вирішення питання про об'єднання справ в одне провадження .
Копію постанови надіслати захиснику.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя І.С. Блага