79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
15.12.2025 Справа № 914/1847/25
За позовом: Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Сосенка 7», м.Львів,
до відповідача: Львівської міської ради, м. Львів,
за участю третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів,
за участю третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Львівського комунального підприємства «Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації», м. Львів,
за участю третьої особи 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Колективного підприємства редакції газети «Український меморіал», м.Львів,
за участю третьої особи 4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Львівське комунальне підприємство «Агенція ресурсів ЛМР», м.Львів,
про стягнення 74403,85 грн. заборгованості,
суддя Б. Яворський,
при секретарі О. Муравець.
Представники сторін:
від позивача: О. Хоменко,
від відповідача: С. Полійчук,
від третьої особи 1: не з'явився,
від третьої особи 2: не з'явився,
від третьої особи 3: не з'явився,
від третьої особи 4: не з'явився.
Відводів складу суду сторонами не заявлялося.
Відповідно до ст.222 ГПК України фіксування судового процесу здійснюється з допомогою звукозаписувального технічного засобу vkz.court.gov.ua.
Суть спору. На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сосенка 7» до Львівської міської ради про стягнення 37462,15 грн. заборгованості по оплаті робіт з модернізації інженерних мереж та 38479,08 грн. заборгованості по оплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 12.06.2025 справу № 914/1847/25 передано на розгляд судді Яворському Б.І.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 16.06.20225 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Подальший рух справи викладено у відповідних ухвалах суду та протоколах судових засідань.
Представник позивача у судове засідання 15.12.2025 з'явився, позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги заперечив.
Представник третьої особи 1 у судове засідання не зявився, 14.12.2025 подав клопотання про відкладення розгляду справи.
Треті особи 2, 3, 4 участі повноважного представника у судове засідання не забезпечили, із заявами та клопотаннями на адресу суду не зверталися.
Представник позивача заперечив щодо відкладення, зазначивши, що суд може продовжувати розгляд справи за відсутності третіх осіб, оскілтьки такі були повідомлені про судове засідання.Згідно пункту 1 ч.3 ст.202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Частиною 1 ст.202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Таким чином, оскільки третіх осіб було повідомлено про судове засідання, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, а представники позивача та відповідача вважали за можливе розгляду за відсутності представників третіх осіб, суд продовжив розгляд за відсутності третіх осіб.
У судовому засіданні 15.12.2025 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Аргументи позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем як власником своїх обов'язків, визначених Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» у частині сплати внесків і платежів на утримання належного відповідачу майна (нежитлових приміщень цокольного поверху загальною площею 189,8 кв.м.) та прибудинкової території, а також оплати робіт з модернізації інженерних мереж (одноразового внеску). ОСББ вказує, що розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території, затверджені рішеннями загальних зборів співвласників від 16.03.2024 та від 13.08.2024, які Львівська міська рада протиправно відмовляється виконувати.
Аргументи відповідача.
Позовні вимоги заперечив з підстав того, що 19.11.2019 між управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (орендодавцем) та Колективним підприємством редакція газети «Український меморіал» (орендарем) укладено договір оренди № Ш-11943-19 нерухомого майна, що належить до комунальної власності (балансоутримувач ЛКП «Агенція ресурсів ЛМР»). КП РГ «Український меморіал» станом на зараз залишається фактичним орендарем нежитлових приміщень цокольного поверху загальною площею 189,8 кв.м за адресою: м. Львів, вул.Сосенка, 7, оскільки майна з оренди не повернув. 18.04.2023 вказані нежитлові приміщення передані на баланс ЛКП «Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації». Вважає, що відповідно до п.4 ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» зобовязання із здійснення витрат на управління у разі здачі у найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень. Пунктом 5 ухвали ЛМР від 17.06.2021 №978 «Про окремі питання щодо представництва інтересів територіальної громади у багатоквартирних житлових будинках» визначено, що орендар зобов'язний укласти договір на вішкодування витрат з утримання нежитлових приміщень комунальної власності з балансоутримувачем та договір з ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території. Якщо нежитлове пиміщення вільне - обов'язок щодо укладення договору з ОСББ покладається на балансоутримувача.
Аргументи третіх осіб.
Третя особа 1 у письмових поясненнях у справі інформувала суд про продовження використання колективним підприємством редакція газети «Український меморіал» (третьою особою 3) приміщень, що були об'єктом оренди за договорами №Ш-9321-14 від 24.12.2014 та №Ш-11943-19 від 29.11.2019. Зважаючи на положення ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ухвалу Львівської міської ради від 17.06.2021 №978 «Окремі питання представництва інтересів територіальної громади у багатоквартирних житлових будинках», а також пункти 7.1.12 та 7.1.13 договорів оренди №Ш-9321-14 від 24.12.2014 та №Ш-11943-19 від 29.11.2019, Управління комунальної власності вважає, що Львівська міська ради є неналежним відповідачем в даній справі.
Третя особа 2 та 4 позицію щодо позову не висловили.
Третя особа 3 20.10.2025 подала суду пояснення по справі, у яких просила відкласти розгляд справи на середину грудня, а також зазначила, що всі претензії не відповідають дійсності.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Позивач зазначив, що у 2016 році установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку №7 було створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сосенка 7» у м. Львові, затверджено cтатут, присвоєно ідентифікаційний код.
У відповідності до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 29.11.2016 проведено реєстраційну дію ОСББ «Сосенка 7», керівник - Хоменко О.А.
Статутом передбачено, що метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом (п.1 розділ 2).
Завданням та предметом діяльності об'єднання є, зокрема, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (п.3 розділу 2 статуту).
Згідно з п. 2 розділу IV статуту ОСББ «Сосенка 7» сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами, є обов'язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та статуту.
Відповідно до п.5.2 статуту співвласник зобов'язаний, серед іншого, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно з даними Державного реєстру речових прав територіальна громада м. Львова в особі Львівської міської ради є власником нежитлових приміщень цокольного поверху загальною площею 189,8 кв. м. за адресою: м. Львів, вул. Сосенка, 7.
24.12.2014 між Управлінням комунальної власності Львівської міської ради та Колективним підприємством редакція газети «Український меморіал» було укладено договір оренди №Ш-9321-14 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), відповідно до умов якого орендодавець на виконання ухвали ЛМР від 10.07.2014 №3588 передає, а орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно, що знаходиться на балансі ЛКП «Янів-405». Обєктом оренди є приміщення, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. М. Сосенка, 7, заг. пощею 189,90 м2 (цокольний поверх, з індексами приміщень 41-1 - 41-19). Термін оренди визначений на 2 роки 364 дні з 24.12.2014 до 23.12.2017 включно (розділ 4 договору). Орендна плата та порядок розрахунків погоджені сторонами у розділі 5 договору. Так, п.5.11 договору визначено, що до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за користування земельною ділянкою. Згідно розділу 7 договору орендар зобовязався самостійно укласти договори щодо надання комунальних послуг з відповідними організаціями, а також укласти угоду з балансоутримувачем на відшкодування експлуатаційних витрат та здійснювати плату за землю (п.7.1.12, п.7.1.13 та п.7.1.14 договору).
Згодом, 19.11.2019 між Управлінням комунальної власності Львівської міської ради та Колективним підприємством редакція газети «Український меморіал» на підставі ухвали Львівської міської ради від 19.09.2019 № 5512 та договру №Ш-9321-14 від 24.12.2014 було укладено новий договір оренди №Ш-11943-19 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) з аналогічними умовами. Орендна плата згідно ухвали ЛМР №5512 від 19.09.2019 встановлена у розмірі 1 грн/1 кв.м. на рік. Термін оренди - 2 роки 364 дні з 01.09.2019 до 31.08.2022 включно (розділ 4 договору). Наказом №216-0 від 25.05.2022 УКВ ДЕР ЛМР відмовило орендарю у продовжені договору оренди від 19.11.2019. Однак після закінчення договору орендар об'єкт оренди орендодавцю не повернув і надалі користується вказаними приміщеннями комунальної власності.
Позивач інформував суд, що з 01.09.2017, після передачі житлового комплексу по вул. Сосенка, 7 на баланс ОСББ «Сосенка 7», на об'єднання було покладено обов'язок здійснювати послуги з утримання будинку та прибудинкової території. 11.10.2017 об'єднання звернулося до Управління комунальної власності Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та до орендаря Колективного підприємства редакція газети «Український меморіал» з вимогою проводити оплати ОСББ «Сосенка 7» за утримання будинку згідно з квитанцією на оплату комунальних послуг за вересень, жовтень 2017 року. В квитанції був наданий розрахунок складових тарифу на послуги з утримання будинку та прибудинкової території для нежитлового приміщення. Тариф становив 1,7857 грн. за кв. м. для нежитлових приміщень, а для житлових приміщень тариф - 3,58 грн. за кв. м.
Управління комунальної власності вихідним №2302-6834 від 29.11.2017 повідомило ОСББ, що оплату комунальних послуг та проведення звірки проводить балансоутримувач та організації, які надають відповідні послуги. Крім того, 14.06.2023 листом №2302-вих-72216 УКВ повідомило, що договір оренди від 19.11.2019 припинено у звязку із закінченням терміну його дії (копії листів знаходяться у матеріалах справи).
16.03.2024 на загальниїх зборах ОСББ «Сосенка 7» (протокол № 14) прийнято рішення щодо початку робіт у рамках програми «ЕНЕРГОДІМ та затверджено одноразовий внесок (30% частка співлвсників) в розмірі 197,377 грн в розрахунку на один квадратний метр загальної площі. Обов'язок оплати внесків - до кінця 2024 року.
13.08.2024 на загальних зборах ОСББ «Сосенка 7» (протокол № 15) прийнято рішення про затвердження внесків на утримання будинків та прибудинкових територій для нежитлового приміщення в розмірі 8,10 грн/кв.м. з 01.09.2024. Загальними зборами також затверджено перелік витрат, який містить інформацію про витрати ОСББ.
15.11.2024 ОСББ «Сосенка 7» листом № 111 звернулося до ЛКП «Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації», як до балансоутримувача нежитлового приміщення по вул. Сосенка 7, з проханням оплатити, як заборгованість за утримання будинку, так і одноразовий внесок на впровадження частини обов'язкових заходів з енергоефективності в рамках програми ЕНЕРГОДІМ.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає, що у Львівської міської ради, як власника нежитлових приміщень, є обов'язок зі здійснення оплат за комунальні послуги та витрат на модернізацію.
ОЦІНКА СУДУ.
За приписами ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ст.74 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 ст. 16 ЦК України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.1 ст.385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Згідно зі ст.1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна; співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
29.11.2016 проведено державну реєстрацію юридичної особи - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Сосенка 7» (ідентифікаційний код 40987963).
Відповідно до ч. 1, 2, 4, 6 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність ОСББ полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання. Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. ч. 1-2, 5, 8 ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об'єднання є загальні збори об'єднання, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
Об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об'єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об'єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об'єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об'єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Як уже відзначалося, згідно з даними Державного реєстру речових прав територіальна громада м. Львова в особі Львівської міської ради є власником нежитлових приміщень цокольного поверху загальною площею 189,8 кв. м. за адресою: м. Львів, вул. Сосенка, 7.
Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.322 ЦК України).
Відтак, наведені приписи чинного законодавства дозволяють суду дійти висновку про наявність у Львівської міської ради як співвласника багатоквартирного будинку обов'язку виконувати рішення загальних зборів.
Згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об'єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов'язаний, зокрема, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов'язки перед об'єднанням.
Приписами ст. 16 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання, зокрема, приймати рішення про надходження та витрати коштів об'єднання; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Згідно вимог ст. 17 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов'язків об'єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки, як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов'язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів (ст. 23 вказаного Закону).
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Системний аналіз вище викладених приписів чинного законодавства дозволяє суду дійти висновку про встановлення Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» комплексу взаємопов'язаних прав та обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень та об'єднання співвласників, які мають забезпечити належне функціонування та утримання співвласниками житлового будинку їхньої спільної часткової власності. Так, праву об'єднання на встановлення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів кореспондує обов'язок співвласника виконувати рішення статутних органів об'єднання, своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, частка яких визначається пропорційно до загальної площі приміщення.
16.03.2024 на загальних зборах ОСББ «Сосенка 7» (оформлене протоколом № 14) прийнято рішення щодо початку робіт у рамках програми ЕНЕРГОДІМ та затверджено одноразовий внесок (30% частка співласників) в розмірі 197,377 грн в розрахунку на один метр квадратної загальної площі, а також визначено, що внесок має бути сплачений до кінця 2024 року.
З посиланням на зазначене рішення ОСББ «Сосенка 7» підставно було нараховано Львівській міській раді як співвласнику 37462,15 грн. по оплаті робіт з модернізації інженерних мереж.
13.08.2024 на загальних зборах ОСББ «Сосенка 7» (оформлене протоколом № 15) прийнято рішення про затвердження внесків на утримання будинків та прибудинкових територій для нежитлового приміщення в розмірі 8,10 грн/к.м. з 01.09.2024. Загальними зборами також затверджено перелік витрат, який містить інформацію про витрати ОСББ.
Прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об'єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов'язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов'язані його утримувати в силу прямої норми ст.322 ЦК України та ч.2 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Таким чином, ОСББ «Сосенка 7» правомірно було нараховано відповідачу 38479,08 грн. по оплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території.
Верховним Судом у постанові від 02.09.2020 по справі №906/884/19 зазначено, що ч. 4 ст. 12 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що зобов'язання зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.
У той же час Верховний Суд констатував, що визначаючи зобов'язання орендарів зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком, чинне законодавство не передбачає механізму реалізації такого зобов'язання, у тому числі механізму захисту прав об'єднання співвласників, зокрема не встановлює для ОСББ права примусового стягнення відповідних коштів з орендарів у судовому порядку, передбачаючи таке право лише щодо співвласників майна (частина 6 статті 13, Закону № 2866-III). Так, прийняті відповідно до статуту ОСББ рішення є обов'язковими тільки для співвласників майна багатоквартирного будинку та самі по собі не встановлюють жодних зобов'язань для осіб, які не є власниками приміщень в такому будинку, у тому числі для орендарів нерухомого майна. Виходячи із загальних підстав виникнення цивільних прав і обов'язків (ст.11 ЦК України), відповідні правовідносини щодо сплати орендарем витрат на управління будинком мають бути врегульовані або шляхом укладення окремого договору між орендарем та ОСББ, або шляхом встановлення обов'язку орендаря з відшкодування відповідних витрат власнику приміщення (орендодавцю) безпосередньо в умовах договору оренди нерухомого майна. Тобто обов'язок орендаря зі сплати (відшкодування) внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі, встановленому рішенням ОСББ, виникає тільки у разі передбачення такого обов'язку в умовах укладеного ним правочину (договору) з власником майна або з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку.
Приписами ч. 4 ст. 236 ГПК України унормовано, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи висновки Верховного Суду щодо застосування ч. 4 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» підстави для звільнення міської ради від обов'язку відшкодувати витрати на утримання належного їй майна відсутні, оскільки положеннями чинного законодавства не встановлено механізму реалізації зобов'язань орендаря по сплаті внесків на утримання багатоквартирним будинком, а також не встановлено механізму реалізації права ОСББ на примусове стягнення понесених витрат у судовому порядку із особи, якій передано приміщення комунальної власності у користування, оскільки умовами договорів оренди не було передбачено безпосереднього обов'язку орендаря здійснювати сплату внесків ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території, а також по оплаті робіт з модернізації інженерних мереж у розмірі встановленому відповідним рішенням ОСББ, замість власника приміщення. Відтак, підстави для покладення обов'язку зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку та оплаті робіт на інших осіб, у суду відсутні. Доказів укладення прямих договорів щодо оплати робіт та сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території учасниками провадження не подано. У матеріалах справи вони відсутні. Суд також звертає увагу, позивач не надає послуги по обслуговуванню будинку, співвласники сплачують ОСББ не за надані послуги, а внески на відшкодування витрат на управління будинком.
Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», рішення від 10.02.2010). Крім того, аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
Сплата позивачем судового збору за подання до суду позовної заяви підтверджується платіжною інструкцією №598 від 10.06.2025 на суму 3'028,00 грн.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у справі покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд задовольняє позавні вимоги, то судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 12, 13, 42, 73-80, 123, 126, 129, 233, 236-239, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл.Ринок, 1; ідентифікаційний код 04055896) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сосенка 7» (79039, м. Львів, вул. Сосенка, 7; ідентифікаційний код 40987963) 37 462,15 грн. заборгованості по оплаті робіт з модернізації інженерних мереж, 38 479,08 грн. заборгованості по оплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території, а також 3028,00 грн судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено 22.12.2025.
Суддя Яворський Б.І.