Рішення від 22.12.2025 по справі 910/12603/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.12.2025Справа № 910/12603/25

Суддя Мудрий С.М., розглянувши справу

за позовом Державного підприємства "Укркомунобслуговування"

до Фізичної особи-підприємця Фоміних Сергія Амосовича

про стягнення 223 708,64 грн

Представники сторін: не викликалися

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2025 року Державне підприємство "Укркомунобслуговування" (далі - ДП "Укркомунобслуговування") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця Фоміних Сергія Амосовича (далі - Підприємець, ФОП Фоміних С.А.) 223 708,64 грн, з яких:

1) 56 224,29 грн - основна заборгованість з орендної плати, 9 103,10 грн - пеня, посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, №9044 від 11.02.2022 в частині внесення орендних платежів за період з вересня 2022 року по вересень 2023 року;

2) 22 015,73 грн - основна заборгованість за комунальні послуги, 111 902,37 грн - основна заборгованість за послуги з утримання будівлі (експлуатаційні), 24 463,15 грн - пеня, посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №1575/02/22/Ф/К від 11.02.2022 в частині внесення плати за надані послуги за період з вересня 2022 року по вересень 2023 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/12603/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач правом, наданим статтею 165 ГПК України, на подання відзиву на позов не скористався, хоча про розгляд цієї справи був повідомлений належним чином. Будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не направляв.

При цьому, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 9 статті 165, частина 2 статті 178 ГПК України).

Приймаючи до уваги те, що Підприємець належним чином був повідомлений про розгляд даної справи, а також враховуючи наявність у матеріалах справи достатньої кількості документів для розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про її розгляд за наявними матеріалами.

Відповідно до статті 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Водночас, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004 та інші).

З огляду на зазначені вище обставини, для визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, а також виконання завдання розгляду справи по суті, розгляд справи здійснено за межами строків, встановлених ГПК України, проте в розумні строки.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги ДП "Укркомунобслуговування" необґрунтованими.

1. 11.02.2022 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву (далі - орендодавець, РВ ФДМУ у м. Києві), Державним підприємством "Український інститут інженерно-технічних розвідувань для будівництва" (далі - балансоутримувач, ДП "УКРІІНТР") та ФОП Фоміних С.А. (за текстом договору - орендар) за результатами проведеного електронного аукціону було укладено договір оренди №9044 нерухомого майна, що належить до державної власності.

Згідно з пунктом 4.1. розділу І (Змінювані умови) Договору оренди об'єктом оренди виступають нежитлові приміщення (№40, №41, №42, №43, №44, №45, №46, №47, №48, №49, №50, №51) загальною площею 157,50 кв.м на сьомому поверсі адміністративної будівлі за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26 (далі - Об'єкт оренди).

Відповідно до пунктів 9.1., 16 розділу І (Змінювані умови договору) та пункту 3.3. розділу ІІ (Незмінювані умови) Договору оренди місячна оренда плата становить 22 000,00 грн (без ПДВ) та сплачується Орендарем до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця до 15 числа поточного місяця оренди.

Відповідно до пункту 3.1. розділу ІІ Договору до складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об'єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньо-будинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат Балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці виграти на основі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору.

Пунктом 3.7. розділу ІІ (Незмінювані умови) Договору визначено, що оренда плата, перерахована невчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем (в частині, належній державному бюджету) та/або балансоутримувачем (в частині, належній балансоутримувачу). Орендодавець і Балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позов про стягнення орендної плати та інших платежів за цим договором, за якими у Орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов'язані з поданням позову.

Абзацами 1, 2 пункту 2.1. Розділу ІІ Договору передбачено, що Орендар вступає у строкове платне користування Майном у день підписання акта приймання-передачі Майна. Акт приймання-передачі підписується між Орендарем і Балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.

Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна (пункт 4.3. Договору).

11.02.2022 між ДП "УКРІІНТР" та ФОП Фоміних С.А. було підписано та скріплено печатками акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до державної власності: нежитлові приміщення загальною площею 157,50 кв.м на сьомому поверсі адміністративної будівлі, яка розташована за адресою: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26.

Згідно з пунктом 13.2. розділу ІІ Договору якщо протягом строку дії договору відбувається заміна орендодавця або балансоутримувача майна, новий орендодавець або балансоутримувач стає стороною такого договору шляхом складення акта про заміну сторони у договорі оренди державного майна (далі - акт про заміну сторони) за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному вебсайті. Акт про заміну сторони підписується попереднім і новим орендодавцем або балансоутримувачем та в той же день надсилається іншим сторонам договору листом (цінним з описом). Акт про заміну сторони складається у трьох оригінальних примірниках. Новий орендодавець або балансоутримувач зобов'язаний протягом п'яти робочих днів від дати його надсилання орендарю опублікувати зазначений акт в електронній торговій системі. Орендодавець або балансоутримувач за цим договором вважається заміненим з моменту опублікування акта про заміну сторони в електронній торговій системі.

2. Також, між ДП "УКРПНТР" та ФОП Фоміних С.А. було укладено Договір №1575/02/22/Ф/К про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю (далі - Договір відшкодування).

Відповідно до пункту 1.1. Договору відшкодування балансоутримувач забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт частини будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, літер А (надалі - Будівля), загальною площею 2 942,10 кв.м, а також утримання прибудинкової території, а Орендар бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт (додаток № 1 до Договору) пропорційно до займаної ним площі в цій частині Будівлі, якщо інше не виплаває у характеру послуг, наданих Балансоутримувачем за цим Договором. Крім цього, Орендар компенсує витрати балансоутримувача зі сплати земельного податку, податку на нерухоме майно та адміністративні витрати.

Згідно з пунктом 1.2. Договору відшкодування Орендар користується приміщеннями №№40-51 загальною площею 157,5 кв.м. та розміщене на 7 поверсі Будівлі.

Пунктом 2.1. Договору відшкодування визначено, що Балансоутримувач частини Будівлі зобов'язується забезпечити:

виконання всього комплексу робіт, пов'язаних з обслуговуванням та утриманням частини Будівлі і прибудинкової території, та створення необхідних умов для здійснення господарської діяльності, утому числі орендарю і його співробітникам згідно чинного законодавства про користування будівлями (абзац 1 підпункту 2.1.1.);

перелік робіт на послуг, відшкодування комунальних та інших експлуатаційних витрат, порядок та умови їх оплати встановлюються цим Договором (витрати обслуговуючої організації на водопостачання та водовідведення, за забруднення стічних вод, вивіз побутового сміття, обслуговування внутрішньо будинкової системи водопостачання, теплопостачання та водовідведення, обслуговування внутрішньо будинкової мережі електроживлення, дезінсекції та дератизації, технічного обслуговування ліфтів, утримання прибудинкової території, оплати за спожиту, електроенергію та теплову енергію; витрат Балансоутримувача за сплати земельного податку; відшкодування витрат Балансоутримувача податку на нерухоме майно; компенсації витрат Балансоутримувача за контроль входу, загальних корпоративних витрат Балансоутримувача, відшкодування витрат Балансоутримувача з амортизаційних відрахувань, відшкодування витрат обслуговуючої організації за матеріали при обслуговуванні, експлуатації та ремонті будівлі та ліфтів, утримання прибудинкової території, відшкодування витрат балансоутримувача з прибирання орендованого майна, відшкодування адміністративних витрат обслуговуючої організації, відшкодування 5% прибудинкового податку обслуговування організації тощо (абзац 2 підпункту 2.1.1.);

розмір плати залежить від складу робіт і послуг, які надаються Балансоутримувачу житлово-експлуатаційними, ремонтно-будівельними організаціями та іншими суб'єктами господарювання і визначається розрахунком щомісячних платежів кошторисом витрат за обслуговування та ремонт Будівлі, комунальні та інші послуги Балансоутримувача, а також витрат Балансоутримувача зі сплати земельного податку, податку на нерухоме майно та адміністративні витрати (абзац 3 підпункту 2.1.1.).

Відповідно до підпункту 2.2.3. пункту 2.2. Договору Орендар зобов'язується не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату на рахунок Балансоутримувача будівля за санітарне обслуговування прибудинкової території та допоміжних приміщень Будівлі, технічне обслуговування частини Будівлі відповідно до загальної площі орендованих Приміщень, на ремонт відповідно до відновної вартості орендованих Приміщень, а також за комунальні послуги та витрати Балансоутримувача зі сплати земельного податку, податку на нерухоме майно та адміністративні витрати. При несвоєчасному внесенні плати, сплачувати пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих послуг за кожен день прострочки.

Згідно з пунктом 3.1.2. Договору відшкодування Балансоутримувач має право стягнути в установленому порядку прострочену заборгованість по платежах, що наведені в пункті 2.2.3. Договору.

Цей Договір укладений строком до одного року, та діє з 11.02.2022 по 31.12.2022 включно. Наступні договору укладаються терміном на один рік (пункт 5.1. Договору).

Пунктом 5.4. Договору відшкодування встановлено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього Договору, після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, він вважається продовженим на той самий термін і який був передбачений цим Договором.

За положеннями пункту 5.5. реорганізація Балансоутримувача чи Орендаря, або перехід права власності на орендовані приміщення чи частину Будівлі до інших осіб, не визнається підставою для зміни або припинення чинності цього Договору і зберігає свою чинність для нового власника орендованих Приміщень та частини Будівлі (їх правонаступників), якщо інше не передбачається цим Договором або чинним законодавством.

3. Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №142 від 04.08.2022 передано безоплатно державне нерухоме майно, розташоване за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26 (26А), з балансу державних підприємства, що належить до управління Мінрегіону, на баланс інших підприємств, що належать до сфери управління мінрегіону.

Згідно з Додатком №1 до вказаного наказу з балансу ДП "УКРІІНТР" було передано на баланс ДП "Укркомунобслуговування" нерухоме майно загальною площею 2 121,2 кв.м. яке розташоване за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26 (26А).

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №165 від 07.09.2022 було затверджено акт приймання-передачі державного нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 26А з балансу ДП "УКРІІНТР" на баланс ДП "Укркомунобслуговування" та закріплено за останнім на праві господарського відання.

Відповідно до вказаного Акту приймання-передачі до складу державного нерухомого майна, що передається, належать приміщення за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 (26А), загальною площею 2 121,2 кв.м, розташовані на цокольному, 5, 6 та 7 поверхах згідно з технічним паспортом на громадський (виробничий) будинок (приміщення).

09.09.2022 ДП "Укркомунобслуговування" листом №235 від 29.08.2022 повідомило ФОП Фоміних С.А. про зміну балансоутримувача орендованих останнім приміщень.

Листом №30-04/3104 від 09.05.2023 РВ ФДМУ у м. Києві повідомило ДП "УКРІІНТР", ДП "Укркомунобслуговування" та ФОП Фоміних С.А. про зміну балансоутримувача по Договору оренди №9044 від 11.02.2022.

30.05.2023 ДП "Укркомунобслуговування" листом №237 від 26.05.2023 направило ДП "УКРІІНТР" акт про заміну сторони, зокрема по Договору оренди №9044 від 11.02.2022.

З метою досудового врегулювання спору, 23.02.2024 ДП "Укркомунобслуговування" звернулося до ФОП Фоміних С.А. із листом №116/вих-24 від 22.02.2024, в якому просило погасити заборгованість по орендній платі та відшкодування експлуатаційно-комунальних послуг.

Однак вищезазначена вимога була залишена без відповіді та задоволення.

У зв'язку із несправлянням у повному обсязі ФОП Фоміних С.А. орендних платежів за Договором оренди №9044 від 11.02.2022 в частині, яка належить Балансоутримувачу, та відшкодуванням вартості експлуатаційно-комунальних послуг за Договором №1575/02/22/Ф/К, ДП "Укркомунобслуговування" звернулося з даним позовом до суду.

1. Статтею 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до статей 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідності до статті 509 ЦК України та статті 173 ГК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

За приписами частини 1 статті 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Аналогічне положення мітиться в частині 1 статті 526 ЦК України.

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Даючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами в ході виконання даного договору, суд дійшов висновку, що такий за своєю правовою природою є договорами найму (оренди), за яким відповідно до частини 1 статті 759 ЦК України (у редакції, чинній на момент укладення договору) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Таким чином, укладення РВ ФДМУ у м. Києві та ФОП Фоміних С.А. договору оренди №9044 від 11.02.2022 було спрямоване на отримання останнім у користування майна: нежитлові приміщення (№40, №41, №42, №43, №44, №45, №46, №47, №48, №49, №50, №51), загальною площею 157,50 кв.м, на сьомому поверсі адміністративної будівлі за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, та одночасного обов'язку останнього зі справляння плати за користування вищезазначеним майном.

Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом (частина 3 статті 760 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що об'єкт оренди належить до державної власності.

03.10.2019 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про оренду державного та комунального майна" (Закон №157-IX від 03.10.2019).

У зазначеному Законі в розділі "Прикінцеві та перехідні положення" було передбачено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року (за винятком окремих зазначених норм).

За положеннями преамбули вказаного нормативно-правового акта цей Закон регулює: правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим. Дія цього Закону не поширюється на відносини концесії державного та комунального майна.

Оскільки об'єктом оренди є майно, яке належить до державної власності, тому на спірні правовідносини поширюються положення Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019 №157-ІХ.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України №157-IX орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 17 Закону України №157-IX порядок розподілу орендної плати для об'єктів, що перебувають у державній власності, між державним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається Порядком передачі майна в оренду.

Відповідно до положень пункту 132 Порядку передачі майна в оренду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 "Деякі питання оренди державного та комунального майна", у разі коли орендодавцем майна є Фонд державного майна, орендна плата спрямовується:

за єдині майнові комплекси державних підприємств - до державного бюджету;

за об'єкти, передані на праві узуфрукта державного майна, - до державного бюджету;

за нерухоме майно державних підприємств, установ, організацій (крім підприємств, установ та організацій галузі кінематографії, що належать до сфери управління МКІП , - на період до 31 грудня 2021 р., та державних підприємств, організацій, установ та закладів, яким указом Президента України надано статус національних та які провадять діяльність з організації конгресів і торговельних виставок) - 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків балансоутримувачу майна;

за майно, що не увійшло до статутного капіталу господарського товариства, створеного у процесі приватизації (корпоратизації), - до державного бюджету. Якщо господарське товариство, створене у процесі приватизації (корпоратизації), утримує об'єкти житлового фонду, що не ввійшли до його статутного капіталу, - 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків господарському товариству.

Відповідно до пунктів 9.1., 16 розділу І (Змінювані умови договору) та пункту 3.3. розділу ІІ (Незмінювані умови) Договору оренди місячна оренда плата становить 22 000,00 грн (без ПДВ) та сплачується Орендарем до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця до 15 числа поточного місяця оренди.

Абзацами 1, 2 пункту 2.1. Розділу ІІ Договору передбачено, що Орендар вступає у строкове платне користування Майном у день підписання акта приймання-передачі Майна. Акт приймання-передачі підписується між Орендарем і Балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.

Оскільки у відповідності до положень пункту 3.3. розділу І Договору №9044 від 11.02.2022 ДП "УКРІІНТР" визначено балансоутримувачем Об'єкта оренди, який 11.02.2022 за актом приймання-передачі було передано у тимчасове платне користування ФОП Фоміних С.А., тому ДП "УКРІІНТР" мало право на отримання 30% від місячної орендної плати.

У той же час, як було раніше встановлено судом, що наказом Міністерства розвитку громад та територій України №142 від 04.08.2022 безоплатно передано державне нерухоме майно, розташоване за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26 (26А), з балансу державних підприємства, що належить до управління Мінрегіону, на баланс інших підприємств, що належать до сфери управління мінрегіону.

Згідно з Додатком №1 до вказаного наказу з балансу ДП "УКРІІНТР" було передано на баланс ДП "Укркомунобслуговування" нерухоме майно загальною площею 2 121,2 кв.м. яке розташоване за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26 (26А).

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №165 від 07.09.2022 було затверджено акт приймання-передачі державного нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 26А з балансу ДП "УКРІІНТР" на баланс ДП "Укркомунобслуговування" та закріплено за останнім на праві господарського відання.

Відповідно до вказаного Акту приймання-передачі до складу державного нерухомого майна, що передається, належать приміщення за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 (26А), загальною площею 2 121,2 кв.м, розташовані на цокольному, 5, 6 та 7 поверхах згідно з технічним паспортом на громадський (виробничий) будинок (приміщення).

Таким чином, новим балансоутримувачем нежитлових приміщень (№40, №41, №42, №43, №44, №45, №46, №47, №48, №49, №50, №51), загальною площею 157,50 кв.м, на сьомому поверсі адміністративної будівлі за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, яке виступало об'єктом оренди за Договором №9044 від 11.02.2022, на праві господарського відання стало ДП "Укркомунобслуговування".

Частиною 1 статті 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: 1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); 2) правонаступництва; 3) виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); 4) виконання обов'язку боржника третьою особою.

Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом (частина 2 статті 512 ЦК України).

Згідно з частиною 1 статті 513 ЦК України правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 514 ЦК України).

За статтею 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом (частина 1).

Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредиторові є належним виконанням (частина 2).

Як було раніше зазначено судом, згідно з пунктом 13.2. розділу ІІ Договору якщо протягом строку дії договору відбувається заміна орендодавця або балансоутримувача майна, новий орендодавець або балансоутримувач стає стороною такого договору шляхом складення акта про заміну сторони у договорі оренди державного майна (далі - акт про заміну сторони) за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному вебсайті. Акт про заміну сторони підписується попереднім і новим орендодавцем або балансоутримувачем та в той же день надсилається іншим сторонам договору листом (цінним з описом). Акт про заміну сторони складається у трьох оригінальних примірниках. Новий орендодавець або балансоутримувач зобов'язаний протягом п'яти робочих днів від дати його надсилання орендарю опублікувати зазначений акт в електронній торговій системі. Орендодавець або балансоутримувач за цим договором вважається заміненим з моменту опублікування акта про заміну сторони в електронній торговій системі.

Судом встановлено, що в матеріалах справи наявна копія Акту про заміну сторони, за яким здійснюється заміна балансоутримувача у Договорі оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, №9044 від 11.02.2022 на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій України №142 від 04.08.2022: з ДП "УКРІІНТР" на ДП "Укркомунобслуговування".

Однак судом встановлено, що вищезазначений акт підписаний зі сторони лише ДП "Укркомунобслуговування", тобто оформлений у неналежний спосіб.

Також, із наявних у матеріалах справи доказів випливає, що вищезазначений акт було надіслано ДП "УКРІІНТР" лише 30.05.2023, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та накладною №0420528604845 від 30.05.2023, тобто з порушенням строку, встановленого пунктом 13.2. розділу ІІ Договору.

Більше того судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів опублікування зазначеного акта про заміну сторони в електронній торговій системі.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про те, що ДП "Укркомунобслуговування" не стало стороною Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, №9044 від 11.02.2022 та не набуло прав балансоутримувача об'єкта оренди щодо отримання 30% від місячної орендної плати.

Інших доказів та підстав для заміни сторони (балансоутримувача) за Договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, №9044 від 11.02.2022 матеріали справи не містять та не були надані Позивачем.

2. Також судом встановлено, що між ДП "УКРПНТР" та ФОП Фоміних С.А. було укладено Договір №1575/02/22/Ф/К про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю (далі - Договір відшкодування).

Відповідно до пункту 1.1. Договору відшкодування балансоутримувач забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт частини будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, літер А (надалі - Будівля), загальною площею 2 942,10 кв.м, а також утримання прибудинкової території, а Орендар бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт (додаток № 1 до Договору) пропорційно до займаної ним площі в цій частині Будівлі, якщо інше не виплаває у характеру послуг, наданих Балансоутримувачем за цим Договором. Крім цього, Орендар компенсує витрати балансоутримувача зі сплати земельного податку, податку на нерухоме майно та адміністративні витрати.

Згідно з пунктом 1.2. Договору відшкодування Орендар користується приміщеннями №№40-51 загальною площею 157,5 кв.м. та розміщене на 7 поверсі Будівлі.

В обґрунтування переходу прав балансоутримувача (кредитора) за Договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №1575/02/22/Ф/К Позивач посилався на пункт 5.5. вказаного договору.

За положеннями пункту 5.5. Договору №1575/02/22/Ф/К реорганізація Балансоутримувача чи Орендаря, або перехід права власності на орендовані приміщення чи частину Будівлі до інших осіб, не визнається підставою для зміни або припинення чинності цього Договору і зберігає свою чинність для нового власника орендованих Приміщень та частини Будівлі (їх правонаступників), якщо інше не передбачається цим Договором або чинним законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 316 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Таким чином, право господарського відання не є правом власності, а є речовим правом на чуже майно, тобто балансоутримувач не є ані власником, ані орендодавцем Об'єкта оренди.

З урахуванням вищевикладеного, оскільки не відбулося ані реорганізації балансоутримувача, ані переходу права власності Об'єкта оренди, який є державним майном, до іншої особи, доводи ДП "Укркомунобслуговування" про заміну Балансоутримувача (кредитора) за Договором №1575/02/22/Ф/К є необґрунтованими.

Інших доказів та підстав для заміни сторони (балансоутримувача) за Договором №1575/02/22/Ф/К матеріали справи не містять та не були надані Позивачем.

3. Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ГПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити. Близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі №761/45721/16-ц.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Особа, яка звертається до суду з позовом вказує у позові власне суб'єктивне уявлення про її порушене право та/або охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі, щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (такий правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі №924/831/17, від 28.11.2019 у справі №910/8357/18, від 22.09.2022 у справі №924/1146/21, від 06.10.2022 у справі №922/2013/21, від 17.11.2022 у справі №904/7841/21).

Отже, відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові (така правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №910/15262/18, від 03.03.2020 у справі №910/6091/19).

З огляду на те, що ДП "Укркомунобслуговування" не є стороною Договору оренди №9044 від 11.02.2022 та Договору №1575/02/22/Ф/К, тому останнім не доведено порушення його прав, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог.

У зв'язку з необґрунтованістю позовних вимог в частині стягнення основного боргу, похідні вимоги (стягнення пені) також не підлягають задоволенню.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1-3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 ГПК України).

Отже, позов ДП "Укркомунобслуговування" не підлягає задоволенню.

Судовий збір згідно статті 129 ГПК України покладається на Позивача.

Керуючись статтями 129, 236-238, 240-241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Відповідно до частин 1, 2 статті 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяСергій МУДРИЙ