Ухвала від 27.11.2025 по справі 908/1754/24

номер провадження справи 26/55/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

27.11.2025 Справа № 908/1754/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Юлдашева Олексія Олексійовича, розглянувши матеріали справи

кредитори - 1/ Товариство з обмеженою відповідальністю “АКВАРЕСУРС-1»

2/ Приватне акціонерне товариство “Національна енергетична компанія “Укренерго»

3/ Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

4/ ЦЕНТРАЛЬНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС ПО РОБОТІ З ВЕЛИКИМИ ПЛАТНИКАМИ ПОДАТКІВ

боржник - Товариство з обмеженою відповідальністю “АВГУСТА», код ЄДРПОУ 43759275 (69106 Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд. 5)

про банкрутство

У судовому засіданні присутній представник кредитора-3 Єрмолова О.М. та ліквідатор боржника Сидорчук І.С.

УСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Запорізької області від 17.09.2024 року припинено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю АВГУСТА, код ЄДРПОУ 43759275 (69106 Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд. 5). Припинено повноваження розпорядника майна боржника Сидорчука І.С. Визнано Товариство з обмеженою відповідальністю АВГУСТА, код ЄДРПОУ 43759275 (69106 Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд. 5) - банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю АВГУСТА призначено арбітражного керуючого Сидорчука Івана Сергійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 2041 від 10.11.2021; адреса: вул. Ковалевича, 3, офіс 3, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, 51931).

На офіційному веб-порталі судової влади України 23.09.2024р. за № 74114 розміщено повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Згідно із статтею 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.

До Господарського суду Запорізької області 06.11.2025 року через систему «Електронний суд» надійшла заява від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з кредиторськими вимогами до боржника на суму 1 822 726, 03 грн.

Ухвалою від 07.11.2025 призначено розгляд заяви у судовому засіданні на 27.11.2025 року о 11-15 год; зобов'язано ліквідатора надати відзив на заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з нормативним та документальним обґрунтуванням позиції.

До Господарського суду Запорізької області 14.11.2025 року через систему «Електронний суд» надійшло повідомлення Ліквідатора боржника про розгляд грошових вимог кредитора до боржника.

18.11.2025 через систему «Електронний суд» надійшли заперечення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо повідомлення про розгляд грошових вимог кредитора до боржника.

Ліквідатором боржника до Господарського суду Запорізької області 20.11.2025 року через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення.

Вивчивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне:

Грошове зобов'язання (борг) згідно абз. 4 ч. 1 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства це зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.

Згідно ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.

Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.

Згідно ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Так, свої грошові вимоги до боржника заявник обґрунтовує наступними обставинами: Постановою № 958 на ТОВ «АВГУСТА» за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, було накладено штраф у розмірі 1 700 000,00 грн. та була надіслана рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0601165722586 на адресу Ліцензіата, яка була зазначена ним у його заяві про отримання ліцензії, а саме: 69106, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Теплична, будинок 5. Згідно трекінгу рекомендований лист № 0601165722586 прибув до відділення одержувача 09.07.2025

Враховуючи вимоги статті 22 Закону про НКРЕКП, на думку заявника боржник мав сплатити штраф накладений Постановою № 958 до 13.08.2025 включно. Вищевказана сума штрафу ТОВ «АВГУСТА» сплачена не була. Згідно ч. 5 статті 22 Закону про НРКЕПК за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня - з 14.08.2025 року по 06.11.2025 року - 85 днів.

Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) * 2 = 31,000% Пеня = 1 700 000,00 грн (сума боргу) * 31,000% (розрахункова ставка)/100% * 85 (кількість днів)/365 (днів у році) = 122 726,03 грн Таким чином, розмір пені за несвоєчасну сплату штрафу, накладеного Постановою № 958 склав 122 726,03 грн.

Згідно з ч.1 ст. 1 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» основними принципами діяльності Регулятора є:1) законність; 2) самостійність і незалежність у межах, визначених законом; 3) компетентність; 4) ефективність; 5) справедливість; 6) прогнозованість та своєчасність прийняття рішень; 7) адресність регулювання; 8) неупередженість та об'єктивність під час прийняття рішень; 9) відкритість і прозорість, гласність процесу державного регулювання; 10) недопущення дискримінації; 11) відповідальність за прийняті рішення.

Особливості здійснення державного контролю на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг визначені в ст. 19 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» згідно якої регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Планові перевірки суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п'ять днів до початку відповідного планового періоду.

Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку.

Так постанова №958 від 24.06.2025р. прийнята Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 24 червня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акту про відмову ліцензіата у проведенні перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу від 30 травня 2025 року № 121, яка мала бути проведена відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, та посвідчення на проведення планової перевірки від 22 травня 2025 року № 246, установлено, що ТОВ «АВГУСТА» (код ЄДРПОУ 43759275) порушено підпункт 4 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1469, у частині забезпечення присутності керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП в установленому законом порядку перевірки дотримання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов.

Згідно підпункту 4 пункту 2.2 Вимог до провадження ліцензіатом господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу затверджених постановою №1469 від 27.12.2017 при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен забезпечити присутність керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП в установленому законом порядку перевірки дотримання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов.

Проте, як вже зазначалось вище постановою Господарського суду Запорізької області по справі №908/1754/24 від 17.09.2024р. визнано Товариство з обмеженою відповідальністю “АВГУСТА», код ЄДРПОУ 43759275 (69106 Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд. 5) - банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Сидорчука Івана Сергійовича (свідоцтво № 2041 від 10.11.2021 року, адреса: 51931, м. Кам'янське Дніпропетровської області, вул. Ковалевича, 3, офіс 3).

Відповідно приписів ч.1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:

господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо;

- строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;

- у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

- припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;

- відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;

- продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом;

- скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;

- припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.

Крім того згідно наказу №1-к від 08.10.2024 року який надійшов до суду разом з додатковими поясненнями ліквідатора боржника вбачається, що керівника ТОВ «АВГУСТА» було звільнено 08 жовтня 2024 року.

За положеннями ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

В свою чергу, як передбачено ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов'язку сприяти всебічному, повному та об'єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує (правова позиція Верховного Суду викладена у постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі № 914/1131/18, від 26.02.2019 у справі № 914/385/18, від 10.04.2019 у справі №904/6455/17, від 05.11.2019 у справі № 915/641/18).

З огляду на правовий висновок Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладений в постановах від 29.03.2018 у справі № 916/4644/15 та від 27.08.2020 у справі № 911/2498/18 обов'язок доведення кредиторських вимог одночасно з поданням відповідних документів, що їх підтверджують, покладено на кредитора.

У постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.04.2019 у справі № 910/21939/15 та від 11.07.2019 у справі № 904/2394/18, наведено правовий висновок, що на стадії звернення кредитора з вимогами до боржника та розгляду зазначених вимог судом принципи змагальності та диспозитивності у справі про банкрутство проявляються у наданні заявником відповідних документів на підтвердження своїх кредиторських вимог та заперечень боржника та інших кредиторів проти них.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 26.07.2022 у справі № 904/4608/21 зауважив, що заяви з кредиторськими вимогами судам слід розглядати із застосуванням засад змагальності сторін у справі про банкрутство у поєднанні з детальною перевіркою підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, розміру та моменту виникнення.

У разі виникнення мотивованих сумнівів сторін у справі про банкрутство щодо обґрунтованості кредиторських вимог на заявника таких кредиторських вимог покладається обов'язок підвищеного стандарту доказування задля забезпечення перевірки господарським судом підстав виникнення таких грошових вимог, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог.

Зазначена правова позиція викладена Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду також у постановах від 07.10.2020 у справі № 914/2404/19, від 11.02.2020 у справі № 904/8484/16, від 07.08.2019 у справі № 922/1014/18.

Разом з тим, в контексті спірних правовідносин, слід зауважити, що заявником не надано суду належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів правомірного застосування заявником штрафу та нарахування пені, враховуючи приписи ч.1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства стосовно завершення господарської діяльності банкрута, виникнення додаткових зобов'язань та нарахування економічних санкцій.

Таким чином, заявлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг грошові вимоги до боржника на суму 1 822 726, 03 грн є необґрунтованими та підлягають відхиленню.

Керуючись ст.ст. 2, 45, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 12, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Грошові вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських 19 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВГУСТА», код ЄДРПОУ 43759275 (69106 Україна, м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд. 5) на суму 1 822 726,03 грн. відхилити.

Копію ухвали надіслати: ліквідатору, заявнику.

Ухвала набирає законної сили у день її винесення - 27.11.2025р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст.ст. 256-259 ГПК України.

Ухвалу складено та підписано-22.12.2025.

Суддя О.О. Юлдашев