Рішення від 11.12.2025 по справі 904/5211/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.12.2025м. ДніпроСправа № 904/5211/24

За позовом Дніпровської міської ради (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп.Дмитра Яворницького, буд. 75, код ЄДРПОУ 26510514)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» (49041, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Праці, буд. 2Т, код ЄДРПОУ 45322040)

про стягнення 6 180 519,12 гривень

Суддя Дичко В.О.

Секретар судового засідання Жукова К.Д.

Представники:

від позивача: Лозовська З.В., адвокат (ордер серії АР № 1261811 від 01.09.2025)

від відповідача: Удовицький Є.М., адвокат (ордер серії АЕ № 1328140 від 04.12.2024)

СУТЬ СПОРУ:

Дніпровська міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про стягнення 6180519,12 грн, у тому числі безпідставно збережених коштів унаслідок користування землею без достатньої правової підстави в сумі 5 764 801,59 грн, інфляційних втрат у сумі 322 685,19 грн та 3% річних у сумі 93 032,34 грн, застосувавши до цих відсотків ч. 10 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України, а саме: зобов'язавши орган (особу), яка здійснює примусове виконання рішення суду, нараховувати відповідні відсотки до моменту виконання рішення суду.

В обґрунтування позову Дніпровська міська рада зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 площею 1,8205 га, розташована за адресою: м.Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, 12, перебуває у власності позивача. З 21.09.2023 фактичним користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 є відповідач, оскільки є власником об'єкта нерухомості, розташованого на вказаній земельній ділянці.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 904/5211/24 та призначено підготовче засідання на 17.12.2024 о 10:00 год.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2024 у справі №904/5211/24 відмовлено в задоволенні заяви Дніпровської міської ради від 03.12.2024 про забезпечення позову.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.2024 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву та відкладення розгляду справи, продовжено строк, установлений ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.12.2024 у справі №904/5211/24 для подання відзиву на позовну заяву, на 7 днів - до 25.12.2024 включно, відкладено підготовче засідання у справі № 904/5211/24 на 09.01.2025 о 10:30 год.

25 грудня 2024 року до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» не погоджується з позовом та вважає його необґрунтованим.

Також 25.12.2024 до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшло клопотання про залишення без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України позовної заяви Дніпровської міської ради.

27 грудня 2024 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від адвоката Ревти Дениса Леонідовича надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи № 904/5211/24 копії договору про надання правничої допомоги №01/11 від 01.11.2024, ордера на надання правничої допомоги серії АЕ № 1346142 від 26.12.2024 та відмову в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про залишення позовної заяви без розгляду.

30 грудня 2024 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшла відповідь на відзив.

08 січня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від Дніпровської міської ради надійшла заява про наявність підстав для відмови в наданні відповідей на питання, поставлені відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.01.2025 задоволено усне клопотання адвоката Ревти Дениса Леонідовича про поновлення строку для подання доказів, поновлено строк для подання доказів, задоволено клопотання адвоката Ревти Дениса Леонідовича від 27.12.2024 про долучення документів, долучено до матеріалів справи № 904/5211/24 копію договору про надання правничої допомоги № 01/11 від 01.11.2024 та ордер на надання правничої допомоги серії АЕ № 1346142 від 26.12.2024 року. Відмовлено в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» від 25.12.2024 про залишення позовної заяви Дніпровської міської ради без розгляду, відкладено підготовче засідання у справі №904/5211/24 на 30.01.2025 о 10:00 год.

14 січня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив.

29 січня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшло клопотання, в якому просить поновити строк на подання додаткового доказу та долучити до матеріалів справи № 904/5211/24 копію листа Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради № 7/9-2 від 03.01.2025 року.

Протокольною ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2025 задоволено клопотання позивача від 29.01.2025, долучено до матеріалів справи № 904/5211/24 копію листа Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради № 7/9-2 від 03.01.2025, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та оголошено перерву до 20.02.2025 о 10:30 год.

30 січня 2025 року до Господарського суду Дніпропетровської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 904/5211/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/6234/23.

18 лютого 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшло заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі № 904/5211/24. Дніпровська міська рада вважає подане відповідачем клопотання безпідставним та просить відмовити в його задоволенні.

20 лютого 2025 року до Господарського суду Дніпропетровської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» надійшло клопотання, в якому зазначає, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.02.2025 у справі № 904/3534/24 (904/6234/23) прийнято до провадження справу № 904/6234/23 за позовом Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаін» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про визнання правочину недійсним до розгляду в межах справи №904/3534/24.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2025 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про зупинення провадження у справі та зупинено провадження у справі № 904/5211/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/3534/24 (904/6234/23).

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 24.06.2025 задоволено апеляційну скаргу Дніпровської міської ради, скасовано ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2025 про зупинення провадження у справі № 904/5211/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/3534/24 (904/6234/23), справу №904/5211/24 направлено до Господарського суду Дніпропетровської області для продовження розгляду.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2025 поновлено провадження у справі № 904/5211/24. Ухвалено провести підготовче провадження упродовж розумного строку та призначено підготовче засідання у справі № 904/5211/24 на 14.08.2025 об 11:00 год.

Ухвалою Верховного Суду від 28.07.2025 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 24.06.2025 у справі № 904/5211/24.

14 серпня 2025 року до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшло клопотання, в якому просить визнати відсутніми підстави для відмови Дніпровської міської ради в наданні відповідей на питання, поставлені Товариством з обмеженою відповідальністю «Промтенс» у відзиві на позовну заяву, а також зобов'язати Дніпровську міську раду надати відповіді на запитання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс», викладені у відзиві на позов у справі № 904/5211/24, у формі заяви свідка, з нотаріальним посвідченням підпису.

Також 14.08.2025 до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 904/5211/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/483/25.

У підготовчому засіданні 14.08.2025 оголошено перерву до 11.09.2025 о 10:30 год.

04 вересня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшла заява, в якій просить відмовити в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про зупинення провадження у справі № 904/5211/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/483/25.

Також 04.09.2025 через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від Дніпровської міської ради надійшла заява, в якій указує, що наявні підстави для відмови в наданні відповідей на питання, поставлені відповідачем.

Протокольною ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2025 відмовлено в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» від 14.08.2025 про визнання відсутніми підстав для відмови Дніпровської міської ради в наданні відповідей на питання, поставлені відповідачем у відзиві на позовну заяву, та зобов'язання Дніпровської міської ради надати відповіді на запитання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс», викладені у відзиві на позов у справі № 904/5211/24, у формі заяви свідка, з нотаріальним посвідченням підпису, а також відмовлено в задоволенні клопотання відповідача від 14.08.2025 про зупинення провадження у справі № 904/5211/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/483/25.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2025 закрито підготовче провадження у справі № 904/5211/24 та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 30.09.2025 о 12:30 год.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.09.2025 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про відкладення розгляду справи та відкладено судове засідання у справі № 904/5211/24 на 23.10.2025 о 12:30 год.

У судовому засіданні 23.10.2025 заслухано вступні слова представників сторін, присутніх у залі суду, та оголошено перерву до 20.11.2025 року о 10:00 год.

19 листопада 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшли письмові пояснення.

У судовому засіданні 20.11.2025 за участю представників сторін досліджено том № 1 справи № 904/5211/24 та оголошено перерву до 11.12.2025 о 10:30 год.

01 грудня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшла заява з додатковими поясненнями.

11 грудня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» надійшли письмові пояснення.

У судовому засіданні 11.12.2025 представниця Дніпровської міської ради, присутня в залі суду, підтримала позов та просила його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, присутній 11.12.2025 у залі суду, заперечував проти позовної заяви та просив відмовити в її задоволенні.

Ураховуючи предмет та підстави позову в даній справі, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо доказів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

У порядку абз. 1 ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 11.12.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Дослідивши подані документи, заслухавши пояснення представників сторін, усебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування в даній справі є обставини фактичного користування земельною ділянкою, сума, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, що залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки), період користування земельною ділянкою без достатньої правової підстави.

Дніпровська міська рада в позові зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» користується земельною ділянкою комунальної форми власності з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 площею 1,8205 га за адресою: м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, 12 без достатньої правової підстави та зберегло за рахунок Дніпровської міської ради кошти, які мало сплатити позивачу.

Земельна ділянка площею 1,8205 га з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 за місцезнаходженням: Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, 12 є сформованою з 11.10.2011, що підтверджується витягом № НВ-9954516252024 від 22.11.2024 (т. 1, а.с. 42-47) з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 площею 1,8205 га передана в оренду попередньому власнику об'єкта нерухомого майна, який фактично користувався вказаною земельною ділянкою до укладення нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу нерухомого майна від 21.09.2023 (т. 1, а.с. 165-170), згідно з пунктом 1.1 якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Фаін» (продавець) передало у власність Товариству з обмеженою відповідальністю «Промтенс» (покупець), яке прийняло у власність та зобов'язалось сплатити ціну, у порядку, визначеному даним договором, наступний об'єкт нерухомого майна: комплекс, загальною площею - 10 674,9 кв.м, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 12.

Отже, відповідач є фактичним користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049, починаючи з 21 вересня 2023 року.

Указане також підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (інформаційна довідка № 403182520 від 11.11.2024, т. 1, а.с. 26-29; інформаційна довідка №406451698 від 03.12.2024, т. 1, а.с. 83-83а; інформаційна довідка від 04.12.2024, т. 1, а.с. 100-107; відповідь № 942615 від 04.12.2024, т. 1, а.с. 109-114; відповідь № 947337 від 05.12.2024, т. 1, а.с.115-121; інформаційна довідка № 407880623 від 12.12.2024, т. 1, а.с. 201а-205) про реєстрацію за Товариством з обмеженою відповідальністю «Промтенс» з 21.09.2023 права власності на закінчений будівництвом об'єкт (комплекс) загальною площею 10 674,9 кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2800725212020).

Позивач до матеріалів справи долучив копію акта обстеження земельної ділянки № 15/03/24-Л/23 від 15.03.2024 (з додатками, т. 1, а.с. 34-38, а.с. 86-88), складеного Інспекцією з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 загальною площею 1,8205 га, яка знаходиться за адресою: м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 12.

Зазначеним актом установлено, що доступ до земельної ділянки обмежений. Територія земельної ділянки огороджена парканом із цегли та металевого пруту, в'їзні металеві ворота зачинені. На території земельної ділянки розташовані будівлі та споруди, які знаходяться в занедбаному стані, скло у більшості вікон вибите, деякі будівлі зруйновані. Ознаки ведення господарської діяльності відсутні. Покриття земельної ділянки ґрунт, який поріс травою і чагарником.

Позивач наголошує, що відповідач, набувши право власності на об'єкт нерухомості, розташований на земельній ділянці комунальної форми власності, належним чином у встановленому законодавством порядку не оформив речові права на вказану земельну ділянку.

Таким чином, Дніпровська міська рада вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» у період з 21.09.2023 до 30.09.2024 не сплачувало за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 загальною площею 1,8205 га плату за землю в установленому законодавчими актами розмірі, внаслідок чого зберегло за рахунок позивача, як власника земельної ділянки, кошти в розмірі орендної плати за землю в сумі 5 764 801,59 гривень.

Крім того, Дніпровська міська рада вважає моментом безпідставного збереження відповідачем грошових коштів за використання земельної ділянки комунальної власності без достатньої правової підстави календарний день, наступний за граничним строком сплати плати за землю. Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» у такий строк грошові кошти за використання земельної ділянки комунальної власності без достатньої правової підстави не сплатило, позивач додатково нарахував інфляційні втрати за період прострочення зобов'язання з плати за землю в сумі 322 685,19 грн та 3% річних у сумі 93 032,34 грн (т. 1, а.с. 64-69).

Отже, Дніпровська міська рада стверджує, що з відповідача підлягають стягненню 6 180 519,12 грн, що стало причиною виникнення спору та звернення з позовом до господарського суду.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» не погоджується з доводами позивача, заперечує проти позовної заяви та просить відмовити в її задоволенні.

Відповідач зазначає, що Дніпровська міська рада не визнає право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» на об'єкт нерухомого майна, що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049, оскільки звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаін» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про визнання недійсним договору купівлі-продажу від 21.09.2023 та припинення права власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 2800725212020 (справа № 904/6234/23).

Таким чином, відповідач не погоджується з доводом позивача, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» ухиляється від укладення договору оренди землі щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049, оскільки саме через невизнання Дніпровською міською радою права власності відповідача на нерухоме майно Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» позбавлене права на оформлення земельної ділянки в користування.

Відповідач зауважує, що з наданого позивачем витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.11.2024 (т. 1, а.с. 42-47) убачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 відноситься до категорії Землі історико-культурного призначення, але при цьому має вид цільового призначення 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» указує, що цільове призначення земельної ділянки 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, входить у категорію Землі житлової та громадської забудови.

Отже, цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 не відповідає її категорії.

Відповідач вважає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049, яка зазначена в наявних у матеріалах справи витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (т. 1, а.с. 39-40), не може бути врахованою, оскільки розрахунок такої нормативної грошової оцінки є неправильним та помилковим, бо зроблений з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, який суперечить її категорії.

Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» вважає, що не може бути використаний наданий Дніпровською міською радою розрахунок неотриманої орендної плати за 2023 рік, оскільки містить посилання на ставку орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки. Натомість додатком 1 до рішення позивача від 06.12.2017 № 13/27 (т. 1, а.с. 48, у редакції рішення Дніпровської міської ради від 21.02.2018 № 8/30, т. 1, а.с. 49-63) передбачено, що застосуванню підлягала ставка 2,3%.

Щодо розрахунку за 2024 рік указує, що позивач не врахував рішення Дніпровської міської ради від 31.01.2024 № 9/46 «Про приведення у відповідність до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 160/4819/23 рішення міської ради від 13.07.2022 № 3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (т. 1, а.с. 225-227), яким за користування земельними ділянками згідно з видом цільового призначення земель 03.10 Для будівництва адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, передбачено річний розмір орендної плати 0,5%.

Тому, на думку відповідача, відсутні підстави для задоволення позову в повному обсязі.

Також Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» не погоджується з нарахуванням інфляційних втрат та 3% річних. Вважає, що позивач не може використовувати своє прострочення як підставу для стягнення з відповідача штрафних санкцій.

Дніпровська міська рада не погоджується з доводами Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс».

Зазначає, що спір про визнання недійсним договору купівлі-продажу, за яким у відповідача виникло право власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049, жодним чином не пов'язаний зі спором у даній справі з приводу несплати Товариством з обмеженою відповідальністю «Промтенс» коштів, що мали бути сплачені як плата за користування земельною ділянкою. Указує, що момент визнання недійсним оспорюваного договору може ніколи не настати з підстав відмови в позовній заяві у справі № 904/6234/23, ліквідації продавця за оспорюваним договором чи з інших підстав. Зазначена обставина не впливає на обов'язок здійснення плати за користування земельною ділянкою, користувачем якої з 21.09.2023 є відповідач.

Щодо заперечень Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про застосування ставки в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі позивач указує, що на земельній ділянці з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 розташований об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 2800725212020: закінчений будівництвом об'єкт, комплекс будівель, загальною площею 10 674,9 кв.м, який і був придбаний відповідачем за договором купівлі-продажу від 21.09.2023 (т. 1, а.с. 165-170) у Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаін». При цьому жодного будівництва ні в період дії договору оренди землі від 30.09.2011 (т. 1, а.с. 206-214) та додаткового договору від 05.10.2012 до договору оренди землі (т. 1, а.с. 215-219), укладених із Товариством з обмеженою відповідальністю «Фаін», ні пізніше не здійснювалось, саме тому необхідно застосовувати ставку в розмірі 3%, установлену для цільового призначення 03.10 Для обслуговування будівель ринкової інфраструктури.

Вищевикладене заперечується Товариством з обмеженою відповідальністю «Промтенс». Відповідач звертає увагу на інформацію з Державного земельного кадастру від 22.11.2024 (т. 1, а.с. 41), згідно з якою земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 площею 1,8205 га має вид використання: для проектування та будівництва багатофункціонального комплексу з готелем.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтенс» вважає, що зазначене співвідноситься з цільовим призначенням 03.10 Для будівництва будівель ринкової інфраструктури, для якого відповідно до рішень Дніпровської міської ради передбачена у 2023році ставка орендної плати в розмірі 2,3%, а у 2024 році - 0,5%.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно з ч. 3 ст. 19 Земельного кодексу України земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.

На підставі ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо:

земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;

земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 20 Земельного кодексу України категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Земельного кодексу України при внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру.

Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру.

Згідно з ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру.

Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини.

Згідно зі ст. 53 Земельного кодексу України до земель історико-культурного призначення належать земельні ділянки, призначені для збереження та обслуговування пам'яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів), історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, охоронюваних археологічних територій, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб.

Відповідно до ст. 54 Земельного кодексу України землі історико-культурного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Навколо історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, об'єктів культурної всесвітньої спадщини, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб, які надані та використовуються для потреб охорони культурної спадщини, пам'яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів) встановлюються зони охорони пам'яток із забороною діяльності, що шкідливо впливає або може вплинути на додержання режиму використання таких земель.

Порядок використання земель історико-культурного призначення визначається законом.

Згідно з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 791 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ч. 9 ст. 791 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Таким чином, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та її реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Необхідність установлення сформованості земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, визначення її меж, кадастрового номера, внесення інформації про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру залежить від конкретних обставин справи.

Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

На підставі абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.

Згідно зі ст. 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.

На підставі ст. 204 Земельного кодексу України ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки:

кадастровий номер;

місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності);

опис меж;

площа;

міри ліній по периметру;

координати поворотних точок меж;

дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі;

дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів;

відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка;

цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель);

склад угідь із зазначенням контурів, координат поворотних точок, геометричних параметрів, назв, адрес будівель, споруд та інженерних мереж, ідентифікаторів об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

відомості про обмеження у використанні земельних ділянок;

відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки;

відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів;

нормативна грошова оцінка;

частину земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація;

відомості про назву, код (номер) меліоративної мережі, яка забезпечує гідротехнічну меліорацію відповідної земельної ділянки;

інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку;

відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є офіційними.

Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру:

а) щодо категорії земель:

на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки та комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту - щодо земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється на підставі такої документації;

на підставі технічної документації із землеустрою - щодо інвентаризації земель;

б) щодо виду цільового призначення в межах певної категорії земель:

на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки відповідно до комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту.

У разі якщо законом встановлена обов'язковість погодження зміни цільового призначення земельної ділянки з органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, фізичною, юридичною особою та/або відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, до заяви про внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення (категорії земель та/або виду її цільового призначення) земельної ділянки додаються документи, що підтверджують таке погодження та/або забезпечення виконання зобов'язання з відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, у вигляді гарантії.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку:

а) кадастровий номер;

б) площа;

в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця);

г) склад угідь;

ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель);

д) нормативна грошова оцінка;

е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки;

є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки;

ж) кадастровий план земельної ділянки;

з) дата державної реєстрації земельної ділянки;

и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей;

і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

ї) дані про бонітування ґрунтів;

й) відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів.

Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.

Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі.

До Поземельної книги в паперовій формі долучаються всі документи, які стали підставою для внесення відомостей до неї.

Форма Поземельної книги та порядок її ведення визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з п. 12 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок), відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.

Відповідно до п. 24 Порядку до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки:

1) кадастровий номер згідно з пунктом 30 цього Порядку;

2) місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності);

3) опис меж із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності;

4) площа;

5) міри ліній по периметру;

6) координати поворотних точок меж;

7) дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі із зазначенням пунктів прив'язки;

8) дані про якісний стан земель та бонітування ґрунтів згідно з підпунктами 7 і 9 пункту 22 цього Порядку;

9) відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка, згідно з пунктами 21-23 цього Порядку;

10) цільове призначення (категорія земель, вид цільового призначення земельної ділянки в межах певної категорії земель):

категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку;

цільове призначення згідно з додатками 58, 59, 60;

101) код (номер) масиву земель сільськогосподарського призначення згідно з підпунктом 61 пункту 22 цього Порядку, до складу якого входить земельна ділянка;

102) код (номер) території, на якій розташовані земельні ділянки, необхідні для розміщення об'єктів, щодо яких відповідно до закону може здійснюватися примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності згідно з підпунктом 62 пункту 22 цього Порядку, до складу якого входить земельна ділянка;

103) код (номер) функціональної зони згідно з підпунктом 63 пункту 22 цього Порядку, до складу якого входить земельна ділянка;

11) склад угідь згідно з підпунктом 7 пункту 22 цього Порядку із зазначенням контурів, координат поворотних точок, геометричних параметрів, назв, адрес будівель, споруд та інженерних мереж, їх облікових номерів, визначених відповідно до пункту 302 цього Порядку, ідентифікаторів об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

12) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки згідно з пунктом 23 цього Порядку;

121) обліковий номер меліоративної мережі, складової частини меліоративної мережі, до території обслуговування якої включена земельна ділянка;

13) відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди:

координати поворотних точок меж;

міри ліній по периметру;

площа;

вид земельного сервітуту згідно із статтею 99 Земельного кодексу України та його зміст;

інформація про документи, на підставі яких встановлено сервітут чи право суборенди (назва, дата та номер рішення про затвердження технічної документації із землеустрою згідно із статтею 551 Закону України «Про землеустрій», найменування органу (особи), що його прийняв), електронні копії таких документів;

відомості про зареєстровані права сервітуту та суборенди відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

обліковий номер частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди, визначений згідно з пунктом 301 цього Порядку;

14) нормативна грошова оцінка:

значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку;

дата проведення нормативної грошової оцінки земель;

141) відомості про частину земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація:

координати поворотних точок меж;

міри ліній по периметру;

площа;

обліковий номер частини земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація, визначений згідно з пунктом 303 цього Порядку;

назва, код (номер) меліоративної мережі, складової частини меліоративної мережі, яка забезпечує гідротехнічну меліорацію частини земельної ділянки, визначений згідно з пунктом 28 цього Порядку;

142) відомості про назву, код (номер) меліоративної мережі, складової частини меліоративної мережі, які забезпечують гідротехнічну меліорацію частини відповідної земельної ділянки, визначений згідно з підпунктом 1 пункту 231 цього Порядку;

15) інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку:

назва та дата розроблення документації із землеустрою, відомості про її розробників;

назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, найменування органу, що його прийняв, електронні копії відповідних документів;

інформація про документи, на підставі яких встановлено нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці, до складу якої входить земельна ділянка, згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку;

16) інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

17) відомості про контури, координати поворотних точок, назви, адреси будівель, споруд та інженерних мереж, ідентифікатори об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів вносяться до Державного земельного кадастру також на підставі інформації, отриманої в порядку електронної інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва;

18) відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з підпунктом 10 пункту 22 цього Порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» введено в дію Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок (далі - Класифікатор), у зв'язку з чим припинена чинність Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548.

Указаною постановою внесені зміни до Порядку, зокрема, цільове призначення земельних ділянок визначається відповідно до додатків 58, 59, 60 до Порядку.

Згідно з додатком 58 до Порядку Класифікатор призначений для вирішення таких основних завдань:

забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у Державному земельному кадастрі;

застосування єдиних підходів під час визначення видів цільового призначення земельних ділянок, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів;

отримання інформації, необхідної для нарахування та справляння плати за землю;

встановлення відповідності виду цільового призначення земельних ділянок та виду функціонального призначення території;

забезпечення потреб під час планування просторового розвитку територій, ведення містобудівного кадастру.

Об'єктами класифікації у Класифікаторі є земельні ділянки з певним видом їх цільового призначення в межах відповідних категорій земель та функціональних зон територій.

Вид цільового призначення земельної ділянки - визначений відповідно до встановлених законом вимог конкретний напрям використання земельної ділянки та її правовий режим в межах відповідної категорії земель та функціонального призначення територій.

Під час встановлення цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення в межах відповідних функціональних зон територій.

Встановленим вид цільового призначення земельної ділянки вважається з моменту прийняття відповідного рішення органом державної влади, органом місцевого самоврядування, власником земельної ділянки в межах повноважень, визначених законодавством, та внесення відповідних відомостей про її цільове призначення до Державного земельного кадастру.

Під час формування земельної ділянки визначення її виду цільового призначення здійснюється розробником документації із землеустрою та містобудівної документації (детального плану території та/або його планувальних рішень у складі комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади) згідно з рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення відповідної документації, наданим відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Чинним Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок, як і попередньою Класифікацією видів цільового призначення земель, земельні ділянки історико-культурного призначення (земельні ділянки, на яких розташовані: пам'ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби) віднесено до розділу 08, який включає такі види цільового призначення:

08.01 Для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини

08.02 Для розміщення та обслуговування музейних закладів

08.03 Для іншого історико-культурного призначення

08.04 Для цілей підрозділів 08.01-08.03, 08.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

08.05 Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).

Суд звертає увагу, що категорія земель 08 Землі історико-культурного призначення не включає в себе вид цільового призначення 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку.

Отже, вид цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 загальною площею 1,8205 га 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, не відповідає її категорії 08 Землі історико-культурного призначення.

Згідно з ч.ч. 3, 5 ст. 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (у разі передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки), втрат лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:

визначення розміру земельного податку;

визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (при передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки);

визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом;

визначення втрат лісогосподарського виробництва;

розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель;

відчуження земельних ділянок державної, комунальної власності, якщо відповідно до закону ціна продажу таких земельних ділянок визначається з використанням нормативної грошової оцінки земельних ділянок;

проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення (у разі якщо попередня нормативна грошова оцінка земельних ділянок у цьому масиві не проводилася протягом 5 років до дня прийняття уповноваженим органом рішення про проведення такої інвентаризації).

Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з ч. 5 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель», передбачені Методикою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Методика).

Відповідно до абз. 2 п. 1 Методики об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

На підставі п. 3 Методики нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за такою формулою:

Цн = Пд х Нрд х Км1 х Км2 х Км3 х Км4 х Кцп х Кмц х Кні,

де Пд - площа земельної ділянки, квадратних метрів;

Нрд - норматив капіталізованого рентного доходу за одиницю площі згідно з додатком 1;

Км1 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зони впливу великих міст;

Км2 - коефіцієнт, який враховує курортно-рекреаційне значення населених пунктів;

Км3 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зон радіаційного забруднення;

Км4 - коефіцієнт, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки;

Кцп - коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки відповідно до відомостей Державного земельного кадастру;

Кмц - коефіцієнт, який враховує особливості використання земельної ділянки в межах категорії земель за основним цільовим призначенням;

Кні - добуток коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки.

Згідно з п. 11 Методики коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки (Кцп), приймається відповідно до додатка 8.

Згідно з п. 14 Методики коефіцієнт, який враховує особливості використання земельної ділянки в межах категорії земель за основним цільовим призначенням (Кмц), для земель оздоровчого призначення та земель історико-культурного призначення приймається відповідно до додатка 12.

Згідно з п. 19 Методики за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, зазначена в технічній документації.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 73, ч.ч. 1, 3 ст. 74, ст. 76, ч. 1 ст. 77, ст.ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Таким чином, обов'язок із доказування необхідно розуміти як закріплену у процесуальному законодавстві міру належної поведінки особи, яка бере участь у судовому процесі, зі збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає у правовідносинах, у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, що мають значення для справи.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд установив, що позивач не довів належними та допустимими доказами цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:286:0049 загальною площею 1,8205 га за адресою: м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, 12, на якій розташований об'єкт нерухомого майна (комплекс) відповідача, що позбавляє суд можливості перевірити правильність здійсненого Дніпровською міською радою нарахування безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, оскільки цільове призначення земельної ділянки (категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки в межах певної категорії земель) визначає ключові елементи в розрахунку безпідставно збережених коштів, такі як нормативна грошова оцінка земельної ділянки та коефіцієнти, які необхідно застосувати.

З огляду на це, відсутні правові підстави для задоволення позовної заяви Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою в сумі 5 764 801,59гривень.

Крім того, позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача інфляційні втрати в сумі 322 685,19 грн та 3% річних у сумі 93 032,34 грн (т. 1, а.с. 64-69).

Ураховуючи встановлену судом неправомірність основної позовної вимоги, також не підлягають задоволенню похідні позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат та 3% річних.

Отже, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» про стягнення 6 180 519,12 гривень.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовної заяви Дніпровської міської ради (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 75, код ЄДРПОУ 26510514) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтенс» (49041, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп.Праці, буд. 2Т, код ЄДРПОУ 45322040) про стягнення 6 180 519,12 грн - відмовити.

2. Витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або ухвалення постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 22.12.2025.

Суддя В.О. Дичко