ЄУН: 336/6170/25
Провадження №: 3/336/5103/2025
Іменем України
18 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-11 ч. 3 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 ,-
На розгляд Шевченківського районного суду м. Запоріжжя, після доопрацювання та належного оформлення, надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені щодо ОСОБА_1 за ст. 172-11 ч. 3 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, солдат ОСОБА_1 , проходячи військову службу на посаді стрільця 2 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецького батальйону ВЧ НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду (який настає з моменту введення воєнного стану відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України»), всупереч вимогам ст. 11, 13, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служб ЗСУ, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, 19.06.2025 року не прибув з відпустки для лікування після поранення в район виконання завдання за призначенням у АДРЕСА_2 . По факту неповернення з відпустки солдата ОСОБА_1 командиром підрозділу було здійснено доповідь. 21.06.2025 року військовослужбовець повернувся самостійно з відпустки для лікування після поранення в розташування підрозділу у АДРЕСА_2 та приступив до виконання своїх службових обов'язків. По прибутті військовослужбовця в розташування підрозділу, було здійснено письмову доповідь командиром підрозділу.
Відповідальність за ст. 172-11 ч. 3 КУпАП передбачена за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб або самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно зі ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Статтею 280 КУпАП, встановлено порядок з'ясування обставин при розгляді справи про адміністративне порушення, а саме чи було вчинено адміністративне порушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вказує ст. 277 ч. 2 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені 172-10 - 172-20, розглядаються протягом доби.
Постановою суду від 10.07.2025 року матеріали справи були повернуті до ВЧ НОМЕР_1 для доопрацювання та приведення у відповідність до норм діючого законодавства через незабезпечення явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання.
Листом ВЧ НОМЕР_1 повідомлено про те, що ОСОБА_1 відповідно до наказу командира військової частини від 15.08.2025 року був звільнений з військової служби за станом здоров'я, а також вказано новий діючий номер телефону ОСОБА_1 .
З метою з'ясування всіх обставин справи та перевірки наданих доказів, а також допиту особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в судовому засіданні, ОСОБА_1 викликався в судові засідання шляхом направлення смс-повісток на номер телефону, вказаний у матеріалах справи.
Однак, смс-повістки не були доставлені ОСОБА_1 через те, що даний номер телефону тимчасово недоступний.
З метою виклику особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в судові засідання шляхом направлення повісток за місцем проживання ОСОБА_1 , були зроблені запити до ЄДДР та Бахматовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та відділу реєстрації місця проживання Хмельницької міської ради.
З отриманих відомостей встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в реєстрі тер громади м. Хмельницького не зареєстрований та в ЄДДР відомості про місце реєстрації даної особи відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам КУпАП та суд не може розглянути справу з дотриманням вимог ст. 268 КУпАП та в належний спосіб викликати особу, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання, тому справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для доопрацювання та приведення у відповідність до норм діючого законодавства.
На підставі викладеного, -
Адміністративну справу щодо ОСОБА_1 за ст. 172-11 ч. 3 КУпАП повернути до ВЧ НОМЕР_1 для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Дацюк