Справа № 308/7413/25
3/308/3897/25
19 грудня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участі представника Закарпатської митниці ДФС Селеш О., представника особи, що притягується до аадміністративної відповідальності - ОСОБА_1 - адвоката Мокрянин М.М. розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС, відносно
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження - Україна, Івано-Франківська обл., Рожнятівський р-н., смт. Перегінське; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий 13.10.1997, орган, що видав Рожнятівським РВ УМВС України в Івано-Фрвнківській області, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -
встановив:
З протоколу про порушення митних правил №0315/UA30500/2025 вбачається, що 23.11.2024 року в зоні діяльності митного поста «Тиса» Закарпатської митниці за митною декларацією ЕК10АА від 19.11.2024 №24UA206070016311U7 в режимі «експорт», здійснено переміщення через митний кордон України товару «пиломатеріали хвойні обрізні (дошка) товщиною понад 6 мм. пиломатеріали хвойні не стругані, не шліфовані, не мають торцевих з'єднань (ялиця),розмірами:20*95/140*1200/2000 мм. кількість - 34,88 м. куб», за кодом згідно з УКТ ЗЕД 4407 12 90 00, загальною вагою нетто 23 000 кг, вагою брутто 23 050 кг, фактурною вартість товару 6 943,91 EUR, що згідно курсу НБУ на день здійснення митного оформлення складає 302 994,0409 грн.
Відповідно до зовнішньоекономічного договіру (контракту) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов'язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів від 16.09.2023 № 9/23, відправником (контрактотримачем) товару є ПП «СВБ» (код ЄДРПОУ 35554043, 77640, Івано-Франківська обл., Рожнятівський р-н., с. Цінева, вул. Січових Стрільців, буд. 12), а одержувачем є Paulik Fafeldolgozo KFT (4400 NYIREGYHAZA. BUZA TER. 9.HUNGARY).
Як підставу для митного оформлення товару за митною декларацією ЕК10АА від 19.11.2024 №24UA206070016311U7 громадянином ОСОБА_2 подано рахунок-фактуру від 18.11.2024 № 15 фактурною вартістю товару 6 943,91 EUR, CMR від 18.11.2024 № 00015, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 18.11.2024 № UA.20241118-000336.
За результатами аналізу поданих документів до митного контролю вказаного вище товару, Закарпатською митницею направлено лист на адресу Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 21.11.2024 №7.7-7.7-4/20-03/14/5851.
Листом від 25.11.2024 №04/1097 Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства проінформовано Закарпатську митницю про видачу сертифікату від 18.11.2024 №UA2024118-000336 та надано документи, що стали підставою для видачі сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Відповідно до інформації, що міститься в наданих Північним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства документах, ПП «СВБ» (код ЄДРПОУ 35554043)для отримання сертифікату від 18.11.2024 №UA2024118-000336, надано рахунок-фактуру від 17.11.2024 №16, в якому зазначено партію товару відмінну від експортованої за МД від 19.11.2024 №24UA206070016311U7.
За результатами перевірки встановлено, що для отримання сертифікату від 18.11.2024 №UA2024118-000336, ПП «СВБ» (код ЄДРПОУ 35554043) надано рахунок-фактуру від 17.11.2024 №16, в якому зазначено партію товару відмінною від експортованої за МД від 19.11.2024 №24UA206070016311U7.
Разом з тим, Закарпатською митницею направлено запит на адресу Національної Податкової та Митної Адміністрації Угорщини від 07.01.2025 №7.7-1/20-06/11/183 стосовно отримання відомостей щодо зазначеної вище зовнішньо економічної операції.
Національною Податковою та Митною Адміністрацією Угорщини листом від 25.03.2025 №1733534884 проінформовано Закарпатську митницю про факт митного оформлення товару «пиломатеріали, обрізні, ялиця» 23.11.2024 року у режим «випуск для вільного обігу» за номером 72400AD0DN7KC7, що в свою чергу відповідає переміщеному за межі митної території України товару в режимі «експорт» згідно з МД від 19.11.2024 №24UA206070016311U7, та надано копії документів, які надавались під час оформлення вищезазначеного товару.
Таким чином, керівник ПП «СВБ» ОСОБА_2 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу України, як підставу для переміщення товару, документа (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій операцій від 18.11.2024 №UA2024118-000336), що містить неправдиві відомості.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч.1 статтею 483 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці ДФС Селеш О., в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
У судове засідання представник ОСОБА_2 - адвокат Мокрянин М.М. просив провадження у справі закрити, посилаючись, на відсутність складу адміністративного правопорушення, через технічну помилку, тобто відсутність умислу, та строки давності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, приходжу до наступних висновків.
Згідно з ч.1ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч.1ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною 1 ст.483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
Виходячи з вищевказаних положень діючого законодавства, вбачається, що: - об'єктом правопорушення за ч.1 ст.483 МК України, єохоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю; - об'єктивною стороною передбаченого ч.1 ст.483 МК України правопорушення є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю; - суб'єктом правопорушення є громадяни-декларанти, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.; - суб'єктивна сторона за ч.1 ст.483 МК України передбачає умисел, тобто винна у скоєнні правопорушення особа усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
У відповідності до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Для кваліфікації дій за ч.1 ст.483 МК України не мають значення мотив і мета їх вчинення, а також те чи настали від цього шкідливі наслідки.
Як роз'яснено у п. п. 5, 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 №8 (зі змінами), незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролюце їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Вина ОСОБА_2 підтверджується даними протоколу про порушення митних правил №0315/UA30500/2025 від 29 квітня 2025 року, доповідними записками працівників митниці, фотоматеріалами та іншими матеріалами справи.
Заперечення представника ОСОБА_1 - адвоката Мокрянин М.М. не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Враховуючи характер та ступінь вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та те, що вина ОСОБА_2 , у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України доведена, об'єктивно з'ясувавши обставини справи, повно та всебічного дослідивши надані суду докази, письмові пояснення, суд вважає за необхідне застосувати щодо нього стягнення необхідне та достатнє для досягнення ст.23 КУпАП мети, зокрема виховання в дусі додержання законів України та запобігання вчиненню нових правопорушень, в межах санкції статті ч.1 ст. 483 МК України, за якою кваліфіковано правопорушення.
Разом з тим, з 05.01.2024 року набрав чинності Закон України, яким внесено зміни в ст.483 МК України та пом'якшено стягнення за вчинення даного правопорушення.
Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Наразі санкція ч.1 ст.483 МК України передбачає адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
З наведеного вбачається, що санкція ч.1 ст.483 МК України є альтернативною, суд вирішуючи питань про накладення адміністративного стягнення наділений правом застосовувати одну із двох вищезазначених санкцій.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 , вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів (тютюнових виробів) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників), а саме обладнаних та пристосованих конструктивних ємностей (порожнин), які попередньо піддавалися розбиранню та монтажу.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що на ОСОБА_2 слід накласти стягнення в межах встановлених санкцією ст.483 МК України, а саме: штраф у розмірі 50 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 слід стягнути в користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп..
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.483 МК України, ст.ст.40-1,283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя,-
постановив:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти відсотків вартості товару, що становить 151 472 (сто п'ятдесят одна тисяча чотириста сімдесят дві) грн. 02 коп., без конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Запропонувати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 добровільно в 15-денний строк після вручення копії постанови сплатити штраф.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Дегтяренко К.С.