Єдиний унікальний номер 341/1966/25
Номер провадження 3/341/362/25
22 грудня 2025 року місто Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі судді Аннишина С.І., розглянувши справу, яка надійшла від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фізичної особи - підприємця, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1статті 155-1 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №2385 від 04.11.2025, ОСОБА_1 порушив порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме: видача розрахункових документів споживачам невстановленої форми та змісту; проведення розрахункових операцій через РРО без використання для підакцизних товарів режиму попереднього програмування коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, чим порушив пункти 2, 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному частково визнав. Надав пояснення, в яких заперечив щодо необхідності наявності акцизних марок на алкогольних напоях, які ввозяться в Україну з-за кордону у баках, бочках та інших ємностях місткістю більше як 5 літрів.
Приймаючи рішення у справі, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, враховуючи пояснення, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов такого висновку.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, відповідно до статті 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Відповідно до пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями;
Частиною 1 статті 155-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
На підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, суд приходить до висновку про порушення ОСОБА_1 встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі та вчинення ним адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 155-1 КУпАП.
Вина Леочка у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 155-1 КУпАП частково доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, що перевірені та оцінені суддею з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та у взаємозв'язку для ухвалення даного рішення, а саме:
- протоколом №2385 від 04.11.2025, згідно з яким ОСОБА_1 порушив порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме: порушив порядок проведення розрахункових операцій через РРО без використання для підакцизних товарів режиму попереднього програмуваннякоду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, чим порушив пункт 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». (а.с.2);
- Актом фактичної перевірки з додатками, проведеної Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області від 04.11.2025, згідно з яким під час перевірки встановлено порушення проведення розрахункових операцій через РРО без використання для підакцизних товарів режиму попереднього програмування коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, а саме 18.10 2025 згідно з фіскальним чеком РРО в магазині реалізовано коньяк «Коблево», 0,5 л, 3 зірки по ціні 200 гривень без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (а.с. 3-7).
В той же час не знайшли свого підтвердження порушення ОСОБА_1 пункту 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, згідно з Актом фактичної перевірки з додатками, проведеної Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області від 04.11.2025, ОСОБА_1 здійснював видачу розрахункових документів споживачам невстановленої форми та змісту, а саме реалізовував алкогольні напої без зазначення цифрового значення штрихового коду марки акцізного податку встановленого зразка Загальна сума проведених розрахункових операцій та відповідно видачі документів невстановленого зразка споживачам становить 3037 гривень (Додаток 5).
В той же час в матеріалах справи відсутній Додаток 5 до Акту фактичної перевірки, що позбавляє суд можливості встановити факт наявності чи відсутності порушення ОСОБА_1 вимог пункту 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Діючим законодавством передбачено, що судовий розгляд проводиться лише в межах адміністративного обвинувачення, яке міститься в протоколі про адміністративне правопорушення і встановлення інших обставин, які знаходяться за межами обвинувачення та погіршують становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є неприпустимим, оскільки порушує право на захист від конкретного обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд дійшов висновку про порушення ОСОБА_1 вимог пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 155-1 КУпАП.
Підстав для закриття провадження у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 155-1 КУпАП, не вбачається.
Відповідно достатті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 5статті 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, до спеціального фонду Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
Керуючись статтями 33, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1статті 155-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) грн 00 коп.
Реквізити для оплати трафу: отримувач коштів: ГУК в Ів.-Фр. Обл/ТГ Галич/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37951998; банк отримувача (МФО):899998, рахунок отримувача:UA758999980313090106000009626.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору в дохід держави.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу 101.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Галицький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до частини 1статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1, 300-2КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог статтей 307,308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня набрання постановою законної сили.
СуддяСвятослав АННИШИН