Справа №203/9430/25
Провадження №3/0203/2695/2025
22 грудня 2025 року м. Дніпро
Суддя Центрального районного суду міста Дніпра Качаленко Г.В., розглянув матеріал, що надійшов з першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Дніпра (Дніпропетровська), громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 183-1 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 41004657/14/1 від 12.12.2025 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП притягається ОСОБА_1 .
Положеннями ч.1 ст. 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Аналогічні вимоги містить і п.8 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 09.12.2020 № 4248/5.
В порушення вищевказаних норм протокол №41004657/14/1 від 12.12.2025 відносно ОСОБА_1 не містить жодного слова щодо часу, місця, суті правопорушення.
Головним державним виконавцем вказано, що особою вчинено правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП, хоча стаття містить три частини, отже, відповідна частина статті має бути зазначена при кваліфікації правопорушення.
Частиною 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відтак, у фабулі правопорушення має бути зазначено підставу сплати аліментів, на утримання кого аліменти стягнуті, їх розмір, порядок оплати, час пред'явлення виконавчого документа до виконання, розмір та період заборгованості.
Визначення фабули правопорушення має принципове значення, оскільки фактично особою, яка ініціює складання протоколу інкримінується особі вчинення правопорушення і така особа, має право на захист, а для цього має бути проінформованою та розуміти від чого вона захищається.
Крім того, суд при розгляді справи на підставі викладених в протоколі даних та представлених доказів встановлює чи мало місце адміністративне правопорушення (час, місце, обставини) і чи винувата особа в його вчиненні.
Суд звертає увагу державного виконавця, що період вчинення правопорушення також маж принципове значення з огляду на можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності в межах строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Конституцією України передбачено, що однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язку збирати докази винуватості чи невинуватості особи (п.4 ч.3 ст. 129).
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
За своїм значенням адміністративний протокол є процесуальним документом, який з припущенням свідчить про вчинення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, проступку. Правильність та точність складання адміністративного протоколу впливає на набування ним доказової сили, однак, виходячи з приписів статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з положеннями ст.ст.279, 280 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказані вимоги закону узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Суд не має права самостійно висувати особі обвинувачення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вищевикладені обставини унеможливлюють додержання судом вимог КУпАП при розгляді адміністративної справи і порушують права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дають суду можливості з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У зв'язку з викладеним і, враховуючи, що вказані вище недоліки не можуть бути усунені судом, справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, слід повернути до першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 254, 256 278, 283 КУпАП,-
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, повернути до першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Г.В. Качаленко