Справа 573/2488/25
Номер провадження 3/573/1066/25
22 грудня 2025 року м. Білопілля
Суддя Білопільського районного суду Сумської області Марина ЧЕРКАШИНА, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області відносно
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , пенсіонерки, паспорт серії НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 154 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №776261, 07.10.2025 о 14.00 годині у с. Бобрик по вул. Березневій біля будинку № 7, ОСОБА_2 порушила правила утримання та вигулу собак безпородної породи білого кольору на прізвисько « ОСОБА_3 », яка шляхом укусу спричинила шкоду здоров'я ОСОБА_4 у вигляді укушеної рани правої нижньої кінцівки під час руху останньої велосипедом.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч. 3 ст. 154 КУпАП.
Встановлено, що даний адміністративний матеріал на даний час не може бути розглянутий судом та підлягає поверненню з наступних підстав.
Згідно із ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Статтею 221 КУпАП визначено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст.154 КУпАП.
Відповідно до вказаної статті, до повноважень судів не належить розгляд справ, що передбачені ч. 3 ст. 154 КУпАП.
Згідно з частиною 1 ст. 214 КУпАП, адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад вирішують усі справи про адміністративні правопорушення, за винятком віднесених цим Кодексом до відання інших органів (посадових осіб).
У зв'язку з викладеним, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 154 КУпАП, не підвідомчі судам та не можуть бути ними розглянуті.
Вище наведене вказує на відсутність будь-яких законних та фактичних підстав для розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 154 КУпАП у зв'язку з її непідвідомчістю суду.
При цьому положеннями КУпАП не передбачено повноваження суду у випадку непідвідомчості справи суду самостійно передавати її на розгляд до іншого органу, уповноваженого на її розгляд.
Натомість, виходячи з положень статті 257 КУпАП та змісту протоколу про адміністративне правопорушення, правом визначення конкретного органу, до якого має направлятися для розгляду справа про адміністративне правопорушення, наділена посадова особа, яка склала протокол.
У зв'язку з викладеним, встановлені обставини вказують на наявність обґрунтованих та достатніх підстав для повернення справи до відділення поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області для встановлення належного органу та направлення справи за підвідомчістю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 276, 278 КУпАП, суддя
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 154 КУпАП повернути до відділення поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області для направлення до органу (посадової особи), уповноваженої на розгляд справи.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя