Справа № 522/18840/25-Е
Провадження № 2-о/522/522/25
02 грудня 2025 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Довгань Ж. А.,
представника заявника - ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи - Жукової Л. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо залучення до участі у справі заінтересованої особи, -
У провадженні Приморського районного суду м. Одеси перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, про встановлення факту родинних відносин.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 4 ст. 293 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
З матеріалів справи слідує, що встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3 необхідно заявнику для оформлення Акта про встановлення фактичного догляду за матір'ю для отримання відстрочки від мобілізації.
Ураховуючи, що рішення суду у даній справі може вплинути на права та обов'язки територіального центру комплектування та соціальної підтримки, визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який не залучено до участі у справі, судом поставлено на обговорення питання щодо залучення до участі у справі як заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на те, що відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, суд при залученні до участі у справі заінтересованої особи керується вимогами статті 53 ЦПК України.
У судовому засіданні представник заявника - ОСОБА_1 та представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради - Жукова Л. М. вважали за недоцільне залучення як заінтересованої особи у даній справі ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 02.12.2025, зазначеною у протоколі судового засідання, залучено ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) як заінтересовану особу до участі у справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, про встановлення факту родинних відносин.
Відповідно до частини 5 ст. 259 ЦПК України ухвали суду, постановлені окремим документом, підписуються суддею (суддями) і приєднуються до справи. Ухвали, постановлені судом без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.
На підставі наведеної процесуальної норми суд вважає за необхідне ухвалу суду від 02.12.2025, зазначену у протоколі судового засідання, оформити окремим документом.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та триває до цього часу.
Згідно зі статтею 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи й установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією України й законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Верховною Радою України, оголошено про проведення загальної мобілізації протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом, строк дії якої неодноразово продовжувався та триває по даний час.
Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань та обов'язків, серед іншого, здійснюють: виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, підготовки та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік, здійснюють інші заходи з питань оборони відповідно до законодавства.
Положеннями п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Ураховуючи, шо ОСОБА_2 є військовозобов'язаним, рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки територіального центру комплектування та соціальної підтримки, визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тому суд вважає за необхідне залучити до участі у справі як заінтересовану особу ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись ст. ст. 53, 258-261 ЦПК України, суд, -
Залучити ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) як заінтересовану особу до участі у справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, про встановлення факту родинних відносин.
Надіслати заінтересованій особі копію заяви з додатками.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА