Справа №601/3865/25
Провадження № 3/601/1524/2025
22 грудня 2025 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Клим Т.П., під час підготовки адміністративної справи до розгляду, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 Міністерства Оборони України відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 КУпАП,-
встановив:
До Кременецького районного суду Тернопільської області надійшла адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Однак, всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутній підпис уповноваженої посадової особи, яка склала протокол - ОСОБА_2 , відсутні підписи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про ознайомлення зі змістом протоколу та отримання його копії, а також відсутній запис про відмову особи від підписання протоколу у випадку такої відмови.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП, обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на особу, яка склала протокол.
Вказане, в свою чергу, свідчить про те, що протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали складені з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, які унеможливлюють розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14, визнана правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення.
Із п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 №11 вбачається, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Вищенаведене свідчить про наявність обґрунтованих підстав для повернення справи для доопрацювання з метою усунення вище вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 256, 277, 283 КУпАП, суддя, -
постановив:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 Міністерства Оборони України - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: