Рішення від 19.12.2025 по справі 686/28371/25

Справа № 686/28371/25

Провадження № 2-а/686/587/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої судді - Козак О.В.,

при секретарі - Сташевській А.О.,

за участю: позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що постанова від 20.05.2025 року №6651 начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 34000 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП, є протиправною, та необґрунтованою з наступних підстав.

Він не був належним чином повідомлений про розгляд справи щодо нього, про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Твердження зазначені в оскаржуваній постанові про його належне повідомлення про розгляд справи, не відповідають дійсності та нічим не підтверджені.

Йому також не була надіслана копія постанова від 20.05.2025 року №6651 начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Що стосується суті так званого правопорушення яке стало підставою для винесення начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 постанови від 20.05.2025 року №6651, то потрібно зазначити, що він згідно військово-облікового документа сформованого 30.09.2025 року в застосунку Резерв+, перебуває на військовому обліку, а також в нього відсутній статус про порушення правил військового обліку, Він вчасно уточив свої військово-облікові дані про що є відповідна відмітка.

В постанові від 20.05.2025 року №6651, зазначається що він порушив вимоги частини 11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме не надав відомостей про результати медичних оглядів. З зазначеного не зрозуміло, а ні які саме відомості мав надати, та за який період мають бути ці відомості.

Так згідно військово-облікового документу він проходив Військово-лікарську комісію 11.05.2025 року, якою встановлено ступінь придатності до військової служби, а саме «Придатний».

Постанова від 20.05.2025 року №6651 начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , є абсолютно не обґрунтованою та не законною. Він ніяким чином не ухилявся від покладених на нього обов'язків, що стосуються військового обліку, та не був зобов'язаний особисто повідомляти відомості про результати медичних оглядів особисто і звертатись до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Більше того зазначеними ним наказами Міністерства оборони України виключена навіть можливість самостійно подавати результати ВЛК до ТЦК. Такий обов'язок не передбачений чинним законодавством України.

Притягнення особи до відповідальності на підставі статей 210, 210-1, відповідно до примітки зазначеної в ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

У ІНФОРМАЦІЯ_2 , був доступ до всіх реєстрів і баз даних, для отримання всієї необхідної інформації про особу в даному випадку ОСОБА_1 . Більше того в самій постанові від 20.05.2025 року №6651, зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано відомостями з АІТС Оберіг про результати медичних оглядів, що проводились з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

А тому, враховуючи що на нього не покладений обов'язок надавати результати ВЛК особисто до ТЦК, ці дані автоматично передаються комісією ВЛК до ТЦК, шляхом електронної взаємодії. А також враховуючи, що він сумлінно виконав покладені на нього обов'язки, вчасно уточнив військово-облікові дані, постанова від 20.05.2025 року №6651 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 є абсолютно безпідставною, та виданою з грубим порушенням процедури, а тому підлягає скасуванню.

Зазначені обставини свідчать про відсутність в його діях військовозобов'язаного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

З врахуванням наведеного позивач просить: скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2025 року №6651, якою притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 34000 гривень ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, та закрити справу.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задоволити з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлялись про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що постановою №6651 від 20.05.2025 року у справі про адміністративне правопорушення, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17000грн., враховуючи що він скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Згідно вказаної постанови, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення за статтею 210-1 КУпАП від 11.05.2025 року №513, про те, що 11.05.2025 року о 11 год. 50 хв. в ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою АДРЕСА_1 , встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , 1968 р.н., у період проведення мобілізації та протягом дії правового режиму воєнного стану особисто не повідомив органам, в яких перебуває на військовому обліку, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку, які визначені пунктом 17-1 частини першої ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних ти резервістів», що підтверджується відомостями АІТС "Оберіг", порушив вимоги чистини 11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», чим вчинив(ла) адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП під час дії особливою періоду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

В силу статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Частина 1 ст.210-1 КУпАП, передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію

Відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП, вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно частини 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Положеннями ч. 10 ст. 1 Закону України № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частиною 11 ст.38 Закону України № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Відповідно до положень п.17-1 ч.1 ст.7 Закону України " Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста зокрема належать: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Частиною 11 ст.38 Закону України № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.17-1 ч.1 ст.7 Закону України " Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" не передбачено обов'язку військовозобов'язаного у період проведення мобілізації та протягом дії правового режиму воєнного стану особисто повідомляти органам, в яких перебуває на військовому обліку, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

При цьому представником відповідача не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що мала місце зміна стану здоров'я позивача, та відповідно в останнього був обов'язок повідомити про такі зміни відповідні органи, де він перебуває на військовому обліку.

Згідно військово-облікового документа роздрукованого з "Резерв+" ОСОБА_1 військовозобов'язаний, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 (Ярмолинці), 11.05.2025р. пройшов ВЛК, дані уточнено вчасно.

З наведеного слідує, що відповідач належними та допустимими доказами не підтвердив наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вказаною статтею.

Суд зазначає, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Частина 1 статті 247 КУпАП зазначає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Частиною 3 ст. 286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог і слід скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення №6651 від 20.05.2025р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000грн., а справу про адміністративне правопорушення закрити.

Враховуючи наведене, а також що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, витрати по сплаті судового збору документально підтверджені, суд дійшов висновку, що слід стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 605,60грн. судового збору.

Керуючись, ст.ст.7,9, 210-1 ч.3, 247,251,278-280,293 КУпАП, ст.ст.2,6,19-20,77, 132,139, 229,286 КАС України,суд,-

ухвалив:

Позов задоволити.

Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення №6651 від 20.05.2025р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000грн., а справу про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 605,60грн. судового збору.

Рішення підлягає оскарженню в апеляційному порядку шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання повного тексту рішення суду - 19.12.2025 року.

Суддя: