Рішення від 22.12.2025 по справі 685/1092/25

Код категорії 113000000

Справа № 685/1092/25

Провадження № 2-а/685/43/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року

селище Теофіполь

Теофіпольський районний суд Хмельницької області

в складі головуючої судді Бурлак Г.І.

з участю секретаря Ковальчука О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Теофіполь справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення

встановив:

позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про скасування постанови про адміністративне правопорушення, мотивуючи його тим, що постановою тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №17863 від 21.10.2025 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн, за те, що що він перебував у розшуку, у зв'язку із тим, що не прибув 04.12.2024 на 14 год до приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці №1325035 направленій Укрпоштою, яку не отримав, повістка повернулася, що підтверджується відомостями про повістку, причин неявки не повідомив, чим порушив вимоги абзацу 3 пункту 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», абзац 2 ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.2 ч.1 додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначених постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», адміністративне правопорушення вчинив під час дії особливого періоду. Вважає, що постанова є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки постанова винесена через неповне з'ясування обставин справи, які б свідчили про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення. Зазначив, що 07 жовтня 2025 відносно нього було складено протокол №422 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП, у зв'язку з тим, що він не прибув 04.12.2024 на 14 год до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці направленій Укрпоштою, однак він повістки не отримував, наміру ухилятися від військового обліку теж не має, твердження відповідача про те, що він був належним чином повідомлений, не відповідає дійсності. З 2008 року він зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , його військово-облікові дані є у відповідача. Із свого зареєстрованого місця проживання він нікуди не вибував та постійно проживає за вказаною адресою, повісток він від ТЦК та СП йому ніхто не вручав і від їх отримання він не відмовлявся, на його номер телефону ніхто з військкомату не телефонував, тобто будь-яких відомостей про порушення ним правил військового обліку йому відомо не було. Крім того, зазначив, що відсутність обізнаності особи про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку, відповідач мав можливість отримати інформацію про нього як військовозобов'язаного з інших відомих реєстрів, проте службовими особами восьмого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 цієї можливості виконано не було. Вважає, що при розгляді справи не враховано, що відсутнє належне підтвердження про вручення йому повістки про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 14 год 04.12.2024, а отже і відсутні були підстави для складення протоколу про адміністративне правопорушення та винесення відносно нього оскаржуваної постанови. Таким чином, він адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП не вчиняв. На підставі викладеного, просить визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 №17863 від 21.10.2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП, провадження у справі закрити та стягнути з відповідача на його користь судовий збір.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, оскільки від сторін не надійшло клопотання про розгляд справи за їх участі.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, чи прийнято оскаржуване рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1ст. 9 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.

Так, за визначенням статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Ст. 283 КУпАП передбачає вимоги до постанови у справі про адміністративне правопорушення, зокрема: опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення.

В судовому засіданні встановлено, що постановою №17863 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 21 жовтня 2025 на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн, за те, що він перебував у розшуку у зв'язку із тим, що не прибув 04.12.2024 на 14 год до приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці №1325035 направленій Укрпоштою, яку не отримав, повістка повернулася, що підтверджується відомостями про повістку, чим порушив вимоги абзацу 3 пункту 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», абзац 2 ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.2 ч.1 додатку2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначених постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Скоїв адміністративне правопорушення під час дії особливого періоду.Дії кваліфіковано за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Відповідно до витягу з Резерв+ ОСОБА_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 (Теофіполь), тип відстрочки - бронювання до 14.02.2026, придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), мед підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони, дата ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , зазначений номер телефона, даа уточнення даних - 07.10.2025.

Ч.3 ст. 210-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період.

Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Правила військового обліку визначені у Додатку №2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487. Зокрема, п.2, ч.1 Додатку №2 вказаних вище Правил закріплено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Указом Президента України №64/22 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан. Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація на території України. Згідно абзацу 13 статті 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до п.41 Порядку призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (в подальшому Порядок) належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Враховуючи, що відповідач, про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, не подав відзиву на позов, не надав суду жодного доказу, який би спростовував докази позивача, суд дійшов переконання, що суду не надано доказів наявності у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст 210-1 КУпАп, тому постанова №17863 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 21 жовтня 2025 відносно ОСОБА_1 є протиправною та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. 283, 256, 210-1 КУпАП, ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 1 Закону «Про оборону України», Указом Президента України №64/22 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», ст.77, 241-245 КАС України, районний суд

ухвалив:

позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.

Постанову №17863 по справі про адміністративне правопорушення від 21 жовтня 2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст 210-1 КУпАП визнати протиправною та скасувати, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст 210-1 КУпАП закрити.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуюча