Справа № 456/6758/25
Провадження № 3/456/2574/2025
іменем України
18 грудня 2025 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Писарев О.Ю., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 124 КУпАП,
20.11.2025 р. о 14:09 год. на А-д Київ-Чоп 555 км, водій ОСОБА_1 , керуючи тз марки MAN TGХ 18.440 д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричіпом Schmitz S01 д.н.з. НОМЕР_2 , не був уважним та, при зміні напрямку руху під час перестроювання із лівої смуги у праву, не переконався в безпечності маневру та скоїв зіткнення із тз марки KIA CERATO НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_2 , внаслідок чого тз отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.10.1 ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, просить суд суворо не карати, не позбавляти його права керування транспортними засобами.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені у протоколі, просив не застосовувати до ОСОБА_1 покарання у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП полягає у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Пунктом 10.1 Правил дорожнього руху передбачено, що перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, вчиненому при вище викладених обставинах повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, що ретельно перевірені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та взаємозв'язку для ухвалення даного рішення, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №518541 від 20.11.2025, з якого вбачається, що 20.11.2025 р. о 14:09 год. на А-д Київ-Чоп 555 км, водій ОСОБА_1 , керуючи тз марки MAN TGХ 18.440 д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричіпом Schmitz S01 д.н.з. НОМЕР_2 , не був уважним та, при зміні напрямку руху під час перестроювання із лівої смуги у праву, не переконався в безпечності маневру та скоїв зіткнення із тз марки KIA CERATO НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_2 , внаслідок чого тз отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.10.1 ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП /а.с.1/;
- схемою місця ДТП, яка сталася 20.11.2025 о 14 год. 09 хв. на А/д Київ-Чоп 555км + 73м, за участю транспортних засобів MAN TGХ 18.440 д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричіпом Schmitz S01 д.н.з. НОМЕР_2 , та KIA CERATO, д.н.з. НОМЕР_3 , вид пригоди: зіткнення /а.с.2/;
- письмовими поясненнями гр. ОСОБА_2 від 20.11.2025, з яких вбачається, що він близько 14:00 год. 20.11.25 р. рухався по трасі АД Київ-Чоп 555км с. Солонка на Т/з KIA CERATO НОМЕР_3 у своїй правій смузі, і в один момент відчув удар в ліву частину його Тз, і після цього машину відкинуло у відбійник. Вийшовши з авто, він побачив вантажний автомобіль, який здійснив зіткнення з ним, це був MAN НОМЕР_4 . В авто перебував один. Медичної допомоги не потребував. Претензій до поліції не має /а.с.3/;
- письмовими поясненнями гр. ОСОБА_1 від 20.11.2025, з яких вбачається, що він близько 14:09 год. 20.11.2025 р., рухаючись по трасі Київ-Чоп 555 с. Солонка, на ТЗ Ман НОМЕР_1 з напівпричіпом ВС3822XJ, перед перестроюванням з лівої смуги у праву не помітив тз, який рухався у правій смузі, тим самим здійснивши зіткнення із тз марки КІА НОМЕР_3 . Медичної допомоги не потребує, в тз перебував один, претензій не має до поліції /а.с.4/.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Підстав для закриття провадження у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, суддя не вбачає.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З врахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, позиції потерпілої, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із Законом України «Про судовий збір», розмір судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 605,60 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
В судовому засіданні не встановлено, що ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, згідно зі ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 33, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, й накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 /вісімсот п'ятдесят/ грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 /шістсот п'ять/ грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що, відповідно до вимог статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300?2, 300-3 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О. Ю. Писарев