Дата документу 17.11.2025
Справа № 334/5667/25
Провадження № 2/334/3203/25
17 листопада 2025 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Добрєва М.В., за участю секретаря судового засідання Лук'янченко Ю.І.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої тимчасової державної соціальної допомоги,
встановив:
перший заступник директора Департаменту Швець Ю.В. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 21.05.2022 по 31.03.2023 в сумі 13842,12 гривень.
Позов обґрунтовує тим, що з 2019 року на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - Управління) перебувала облікова справа ОСОБА_1 - отримувача тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (пункт 47). 06.05.2021 відповідач вчергове звернувся до Управління з «Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для перерахунку отримання тимчасової допомоги. Ставивши підписи у заяві, відповідач ознайомлювався з попередженням, про відмову в призначені або припиненні виплати державної соціальної допомоги та на повернені надміру нарахованих коштів в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан. Відповідач був повідомлений під розпис, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, він зобов'язаний повідомити про це органи соціального захисту населення. На підставі заяви від 06.05.2021 та доданих документів відповідачу була перерахована та продовжена виплата тимчасової допомоги в розмірі 1769,00 грн. на місяць, з 01.12.2021, у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму - 1934,00 грн. на місяць. У подальшому, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, виплату допомоги Відповідачу було продовжено у раніше встановленому розмірі 1934,00 грн. на місяць. У березні 2023 року в оболонці програмного середовища ІОЦ Мінсоцполітики працівниками Управління отримано інформацію, що з 21.05.2022 ОСОБА_1 у Пенсійному фонді оформлено і отримується пенсія. Про початок отримання пенсії, будучи попередженим під розпис, Відповідач так і не повідомив Управління. Відповідно до абзацу 4 пункту 16 Порядку № 1098 виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється у разі призначення пенсії - з дати її призначення. Згідно з пунктом 8 Порядку № 1098 у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу. Таким чином, по причині оформлення пенсії у Пенсійному фонді і не повідомлення про це Управління, а отже отримання відповідачем подвійних виплат тимчасової допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та пенсії, в період з 21.05.2022 по 31.03.2023 надміру виплачені кошти тимчасової допомоги у розмірі 13842,12 грн. (10 міс. * 1934,00 грн. + 686,26 грн. за неповний травень 2022 - 6184.14 грн. повернуто банком, після виявлення переплати).
01.05.2023 за вих. № 03-07/1662, 14.08.2023 за вих. № 04.01-03/1345 відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Однак станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 13 842,12 грн. повернута не була.
Відповідач відзив на позов не подав.
Ухвалою про відкриття провадження у справі від 23.07.2025 відкрите провадження у справі та її призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні з повідомленням сторін.
В судове засідання позивач не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено частиною другою статті 247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Призначення та виплата тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату регулюється Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 (далі - Порядок № 1098).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1098 цей Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.
Пунктом 2 Порядку № 1098 передбачено що призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу, а пунктом 22 встановлено, що виплата тимчасової допомоги і відшкодування витрат на її доставку проводяться за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1098 тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку.
Перелік документів, які подаються для призначення тимчасової допомоги визначено пунктом 5 Порядку № 1098. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та пункту 47 Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.
Відповідач ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - Управління) як отримувач тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
06.05.2021 відповідач вчергове звернувся до Управління з «Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для перерахунку отримання тимчасової допомоги. Ставивши підписи у заяві, відповідач ознайомлювався з попередженням, про відмову в призначені або припиненні виплати державної соціальної допомоги та на повернені надміру нарахованих коштів в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан. Відповідач був повідомлений під розпис, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, він зобов'язаний повідомити про це органи соціального захисту населення.
На підставі заяви від 06.05.2021 та доданих документів відповідачу була перерахована та продовжена виплата тимчасової допомоги в розмірі 1769,00 грн. на місяць, з 01.12.2021, у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму - 1934,00 грн. на місяць.
У подальшому, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, виплату допомоги Відповідачу було продовжено у раніше встановленому розмірі 1934,00 грн. на місяць.
У березні 2023 року в оболонці програмного середовища ІОЦ Мінсоцполітики працівниками Управління отримано інформацію, що з 21.05.2022 ОСОБА_1 у Пенсійному фонді оформлено і отримується пенсія. Про початок отримання пенсії, будучи попередженим під розпис, Відповідач так і не повідомив Управління.
Відповідно до абзацу 4 пункту 16 Порядку № 1098 виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється у разі призначення пенсії - з дати її призначення.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 1098 у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.
Таким чином, по причині оформлення пенсії у Пенсійному фонді і не повідомлення про це Управління, а отже отримання відповідачем подвійних виплат тимчасової допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та пенсії, в період з 21.05.2022 по 31.03.2023 надміру виплачені кошти тимчасової допомоги у розмірі 13842,12 грн. (10 міс. * 1934,00 грн. + 686,26 грн. за неповний травень 2022 - 6184.14 грн. повернуто банком, після виявлення переплати).
У зв'язку з отриманням пенсії і не повідомлення про це Управління, у період з 31.08.2022 до 31.03.2023 відповідачу Управлінням надміру виплачені кошти тимчасової допомоги в сумі 13417,39 гривень (6 міс. * 1934 гривень (розмір виплаченої допомоги в місць) + 1813,39 гривень. за вересень 2022 року).
01.05.2023 за вих. № 03-07/1662, 16.08.2023 за вих. № 04.01-03/1507 відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 13417,39 гривень повернута не була.
Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Суд дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі шляхом стягнення з відповідачки на користь позивача надміру отриманої тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 21.05.2022 по 31.03.2023 у розмірі 13842,12 гривень на підставі статті 1212 ЦК України.
Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 3028 гривень.
Керуючись статтями 10 - 13, 76 - 81, 89, 141, 259, 263 - 265, 268, 279 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 21.05.2022 до 31.03.2023 у сумі 13 842 (тринадцять тисяч вісімсот сорок дві) гривні 12 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Суддя: Добрєв М. В.