Рішення від 17.12.2025 по справі 629/746/25

справа № 629/746/25

провадження № 2/619/2940/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

17 грудня 2025 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської області

у складіголовуючого - суддіБолибока Є.А.

за участю:секретаря судового засіданняЛоманової І.А.

Справа № 629/746/25

Ім'я (найменування) сторін та інших учасників справи:

позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області;

відповідач: ОСОБА_1 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження позов про стягнення надміру нарахованих грошових коштів.

Стислий виклад позиції сторін.

30 січня 2025 року Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області звернулося до Лозівського міськрайонного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених надміру у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 28 000,00 грн. В обґрунтування позову посилалося на те, що на підставі заяви ОСОБА_1 . Управлінням праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області (далі - Управління, УПСЗН) його було взято на облік як внутрішньо переміщену особу та видано довідку про взяття на облік ВПО від 03.04.2023 № 6339-5002687037. Рішенням УПСЗН від 05.04.2023 № 50000-2765143-2023-4 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відповідачу було призначено допомогу, відповідно до Постанови КМУ від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» з 01.04.2023 у розмірі 2000 грн щомісяця, відповідно до заяви ОСОБА_2 від 03.04.2023. Також, ОСОБА_1 самостійно через Портал Дія зареєструвався як ВПО 06.03.2023 (довідка від 06.03.2023 № 6339-7501555672) разом із малолітніми дітьми, як законний представник, а саме: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (довідка від 06.03.2023 № 6339-7501555674); ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (довідка від 06.03.2023 № 6339-7501555673), через Єдиний державний вебпортал електронних послуг йому було здійснено перерахунок призначеної допомоги, та призначено її з березня 2023 в таких розмірах: ОСОБА_1 - з березня 2023 року у розмірі 2000 грн щомісяця; ОСОБА_3 - з березня 2023 року у розмірі 3000 грн щомісяця; ОСОБА_4 - з березня 2023 року в розмірі 3000 грн (рішення віл 07.05.2023 № 50000-2765143-2023-6). За результатами проведеної Міністерством фінансів України верифікації було виявлено подвійну реєстрацію малолітніх дітей ОСОБА_3 , 2015 р.н. та ОСОБА_4 , 2020 р.н в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб. Враховуючи вищезазначене, з 01 серпня 2023 року виплату допомоги на проживання ВПО ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 було припинено. З метою перевірки інформації щодо подвійної виплати позивачем 15.09.2023 було направлено запит № 01-01-23/02/4026 до Управління соціального захисту населення Хустського району Закарпатської області. Так, у відповідь на запит органом соціального захисту населення Хустського району повідомлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 перебувають на обліку у складі членів сім'ї матері ОСОБА_6 , 1986 р.н. та отримують допомогу на проживання ВПО з 08.04.2022. Таким чином, відповідач протягом березня-липня 2023 року отримував допомогу на проживання внутрішньо переміщеної особи, як законний представник малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в сумі 3000,00 грн щомісяця неправомірно, так як діти перебували також у складі сім'ї їх матері, дружини відповідача ОСОБА_6 , 1986 р.н.. Враховуючи вищезазначені обставини, відповідно до вимог Порядку 332, відповідно до якого у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення Управлінням було вручено відповідачу Повідомлення Про переплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 05.10.2023 № 01-01-23/09/7374. Вищезазначеним повідомленням ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність повернути переотримані кошти у розмірі 30 000,00 грн. 29 вересня 2023 року Семенко через Портал Дія зареєструвався як ВПО та подав заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Рішенням від 30.09.2023 № 50000-2765143-2023-7 гр. ОСОБА_1 було призначено допомогу на проживання ВПО у розмірі 2000 грн. щомісяця з 01.09.2023. Допомога відповідачу виплачувалась з вересня 2023 до лютого 2024 року включно. За вищезазначений період із поточних виплат ОСОБА_7 було стягнуто 2000 грн. переотриманих відповідачем коштів, у зв'язку з чим сума боргу складає 28 000 грн. 22 квітня 2024 року Управлінням було направлено засобами поштового зв'язку повідомлення (вдруге) щодо необхідності сплатити надміру виплачену допомогу на проживання ВПО у розмірі 28 000 грн. Однак, ОСОБА_1 станом на дату подання позовної заяви до суду відмовляється від повернення надміру виплачених йому коштів у вигляді допомоги на проживання ВПО у розмірі 28 000 грн.

Відповідач відзив на позов до суду не подав.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

22 жовтня 2025 року ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області справу передано до Дергачівського районного суду Харківської області.

19 листопада 2025 року справа надійшла до Дергачівського районного суду Харківської області.

19 листопада 2025 року ухвалою суду прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін. Призначено перше судове засідання на 09 год 15 хв 17 грудня 2025 року. Запропоновано відповідачу подати до суду відзив на позов в строк до 03 грудня 2025 року, але не менше п'ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином шляхом направлення на адресу місця його реєстрації судової повістки разом з копіями відповідних документів, яка відповідно до довідки Укрпошти 05.12.2025 не вручена працівниками пошти у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Пунктом 991 «Правил надання послуг поштового зв'язку», затверджених постановою КМ України від 5 березня 2009 р. № 270, встановлено, що рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка», адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім'ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (будь-кого із повнолітніх членів його сім'ї) за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв'язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка». Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з'явився за одержанням рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка», працівник поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за вказаною адресою», яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

Отже, відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України вважається, що судова повістка відповідачу вручена 05.12.2025.

Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у постанові від 10.05.2023 по справі № 755/17944/18 (провадження № 61-185св23) та Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постановах: від 09 серпня 2019 року у справі № 906/142/18 (провадження № 12-109гс19); від 12 грудня 2018 року у справі № 752/11896/17 (провадження № 14-507цс18).

Крім того, відповідачу була направлена судова повістка в електронному вигляді у додаток «Viber», яку доставлено 22.11.2025.

Відповідно до ч. 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з'явилися в судове засідання без поважних причин.

Згідно ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

У судове засідання представник позивача Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради - Сушкова О. не з'явилася, у поданому клопотанні просила розглядати справи без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити. У разі неявки у судове засідання відповідача не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Частиною 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Так як, відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився в судове засідання та не подав відзив, а представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи, то відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

З огляду на Довідку Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області від 03.04.2023 № 6339-5002687037 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

03.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до УАСЗН Лозівської міської ради Харківської області з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області від 05.04.2023 № 50000-2765143-2023-4 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 було призначено допомогу, відповідно до Постанови КМУ від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» з 01.04.2023 у розмірі 2000,00 грн щомісяця, відповідно до заяви ОСОБА_2 від 03.04.2023.

Відповідно до Довідки від 06.03.2023 № 6339-7501555672 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , через Портал Дія зареєструвався як ВПО за фактичним місцем проживання перебування: АДРЕСА_2 .

Згідно з Довідкою від 06.03.2023 № 6339-7501555674 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , через Портал Дія зареєстрований як ВПО за фактичним місцем проживання перебування: АДРЕСА_2 . Законний представник, що супроводжує малолітню дитину: ОСОБА_1 .

Згідно з Довідкою від 06.03.2023 № 6339-7501555673 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , через Портал Дія зареєстрований як ВПО за фактичним місцем проживання перебування: АДРЕСА_2 . Законний представник, що супроводжує малолітню дитину: ОСОБА_1 .

Рішенням УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області від 07.05.2023 № 50000-2765143-2023-6 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, через Єдиний державний вебпортал електронних послуг ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної допомоги, та призначено її з березня 2023 в таких розмірах: ОСОБА_1 - з березня 2023 року у розмірі 2000,00 грн щомісяця; ОСОБА_3 - з березня 2023 року у розмірі 3000,00 грн щомісяця; ОСОБА_4 - з березня 2023 року в розмірі 3000,00 грн.

З огляду на повідомлення УПСЗН Хустського району Закарпатської області від 18.09.2023 № 01-15/1443 на запит УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області від 15.09.2023 № 01.01-23/02/4026, установлено, що внутрішньо переміщені особи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувають на обліку в управлінні у складі сім'ї їх матері ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з 08.04.2022. Виплату допомоги на проживання призначено з 01.03.2022 в розмірі 8 000,00 грн щомісячно по 31.07.2023. З 01.08.2023, у зв'язку з проведенням верифікації Мінфіном, виплату допомоги на проживання ОСОБА_6 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було припинено масовим перерахунком через виявлені дублі персональних даних осіб за різними ЕОС.

Відповідно до повідомлення про переплату «Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність повернути переотримані кошти у розмірі 30 000,00 грн.

Відповідно до Довідки від 29.09.2023 № 6339-7501719631 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , через Портал Дія зареєструвався як ВПО за фактичним місцем проживання перебування: АДРЕСА_3 .

29 вересня 2023 року ОСОБА_1 через Портал Дія зареєструвався як ВПО та подав до УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням від 30.09.2023 № 50000-2765143-2023-7 ОСОБА_1 було призначено допомогу на проживання ВПО у розмірі 2 000,00 грн щомісяця з 01.09.2023.

22 квітня 2024 року УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області було направлено ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку повідомлення (вдруге) щодо необхідності сплатити надміру виплачену допомогу на проживання ВПО у розмірі 28 000,00 грн за період березень 2023 року по липень 2023 року.

Мотиви суду.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.

Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За положеннями ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом установлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 . УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області його було взято на облік як внутрішньо переміщену особу та видано довідку про взяття на облік ВПО від 03.04.2023 № 6339-5002687037.

На підставі заяви ОСОБА_2 від 03.04.2023, Рішенням УПСЗН від 05.04.2023 № 50000-2765143-2023-4 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання йому було призначено допомогу, відповідно до Постанови КМУ від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» з 01.04.2023 у розмірі 2000,00 грн щомісяця,

Крім того, ОСОБА_1 самостійно через Портал Дія зареєструвався як ВПО 06.03.2023 разом із малолітніми дітьми, як законний представник, а саме: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішенням УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області від 07.05.2023 № 50000-2765143-2023-6 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, через Єдиний державний вебпортал електронних послуг ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної допомоги, та призначено її з березня 2023 в таких розмірах: ОСОБА_1 - з березня 2023 року у розмірі 2000,00 грн щомісяця; ОСОБА_3 - з березня 2023 року у розмірі 3000,00 грн щомісяця; ОСОБА_4 - з березня 2023 року в розмірі 3000,00 грн.

За результатами проведеної Міністерством фінансів України верифікації було виявлено подвійну реєстрацію малолітніх дітей ОСОБА_3 , 2015 р.н. та ОСОБА_4 , 2020 р.н в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб. Враховуючи вищезазначене, з 01 серпня 2023 року виплату допомоги на проживання ВПО ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 було припинено.

З метою перевірки інформації щодо подвійної виплати позивачем 15.09.2023 було направлено запит № 01-01-23/02/4026 до Управління соціального захисту населення Хустського району Закарпатської області.

З огляду на повідомлення УПСЗН Хустського району Закарпатської області на запит УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області, установлено, що внутрішньо переміщені особи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувають на обліку в управлінні у складі сім'ї їх матері ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з 08.04.2022. Виплату допомоги на проживання призначено з 01.03.2022 в розмірі 8 000,00 грн щомісячно по 31.07.2023. З 01.08.2023, у зв'язку з проведенням верифікації Мінфіном, виплату допомоги на проживання ОСОБА_6 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було припинено масовим перерахунком через виявлені дублі персональних даних осіб за різними ЕОС.

Отже, судом установлено, що відповідач протягом березня-липня 2023 року отримував допомогу на проживання внутрішньо переміщеної особи, як законний представник малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в сумі 3 000,00 грн щомісяця неправомірно, так як діти перебували також у складі сім'ї їх матері, дружини відповідача ОСОБА_6 , 1986 р.н.

Відповідно до повідомлення про переплату «Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність повернути переотримані кошти у розмірі 30 000,00 грн.

29.09.2023 ОСОБА_1 через Портал Дія зареєструвався як ВПО та подав заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням від 30.09.2023 № 50000-2765143-2023-7 ОСОБА_1 було призначено допомогу на проживання ВПО у розмірі 2 000,00 грн щомісяця з 01.09.2023, яка виплачувалась з вересня 2023 до лютого 2024 року включно.

За зазначений період із поточних виплат ОСОБА_7 було стягнуто 2 000,00 грн переотриманих відповідачем коштів, у зв'язку з чим сума боргу складає 28 000,00 грн.

22.04.2024 УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області було направлено засобами поштового зв'язку повідомлення (вдруге) щодо необхідності сплатити надміру виплачену допомогу на проживання ВПО у розмірі 28 000,00 грн.

До теперішнього часу ОСОБА_1 у добровільному порядку кошти надміру отриманих коштів не повернув.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1цього Закону.

Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, (далі - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709).

Цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.

Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішених осіб) чоловік, дружина, діти, прийомні діти, діти, які виховуються батьками- вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно- технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства І та II групи; не перебувають в шлюбі повнолітні діти; визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім'єю. Членом сім'ї може вважатися одинока особа, а також неповнолітня дитина, якщо така особа не входить до складу сім'ї.

Діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.

Склад сім'ї уповноваженої особи визначається на дату звернення за призначенням допомоги.

Для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1(далі - заява). Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

Заява також може подаватися за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи одного з членів сім'ї уповноваженої особи за її вибором.

За наявності технічної можливості заява може подаватися в електронній формі за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до пункту 20 цього Порядку.

Уповноважена особа виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери приймає заяву з необхідними документами та/або відомостями (формує заяву, роздруковує, надає заявнику для підписання, сканує підписану заяву з необхідними документами та/або відомостями та реєструє) та формує електронну справу і не пізніше наступного робочого дня надсилає електронну справу відповідному органу соціального захисту населення з дотриманням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах'5.

Якщо для отримання допомоги необхідно подати документи та/або відомості, що містяться в інформаційно-комунікаційних системах, або якщо такі документи та/або відомості можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади, такі документи та/або відомості не подаються, а в заяві зазначаються відомості, необхідні для верифікації особи та отримання даних з відповідних реєстрів і надання допомоги.

У разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами та банками на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.

Згідно положень ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним право чином: витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Аналізуючи спірні правовідносини в контексті вказаних норм права, оцінивши надані позивачем докази у їх сукупності, судом встановлено, що позивачем підтверджений факт безпідставного отримання відповідачем державних коштів у вигляді допомоги на проживання ВПО, у зв'язку з чим позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Виходячи з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належним чином є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн, який підлягає стягненню на його користь з відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 259 ЦПК України у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - не більш як п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Ураховуючи викладене та керуючись статтями 12, 13, 81, 83, 89, 258, 259, 263-265, 268, 270, 351, 352, 354 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 кошти, виплачені надміру у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 28 000,00 (двадцять вісім тисяч) гривень, які зарахувати на р/р UA658201720355179038000049149, банк ДКСУ України в м. Київ, МФО 820172, код 25813017.

Стягнути з ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028,00 грн, та зарахувати їх на рахунок UA688201720344260026000049149, Держказначейська служба України, м. Київ, созівське УДКСУ, МФО 820172.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування (ім'я) сторін та інших учасників справи:

позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження: 64606, Харківська область, Лозівський район, м. Лозова, м-н 4, буд. 73, ідентифікаційний код 25813017;

відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повне судове рішення складено 22 грудня 2025 року.

Суддя Є. А. Болибок