Справа № 202/12257/25
Провадження № 2-о/202/318/2025
Іменем України
19 грудня 2025 року Індустріальний районний суд міста Дніпра у складі:
головуючого судді Мачуського О.М.
за участю секретаря - Карасьової Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Індустріальний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-
Представник ОСОБА_1 - адвокат Карлаш І.А. за допомогою підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» звернувся до Індустріального районного суду міста Дніпра з заявою в якій просить встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьку матері заявника - громадянки України ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Зима Іркутської області РСФСР.
Вимоги своєї заяви мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк, померла мати Заявника - громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Місце смерті останньої є територією України, яку тимчасово окуповано, у зв'язку з чим заявнику було надані лікарське свідоцтво про смерть та свідоцтво про смерть, що не мають юридичної сили, а тому відсутня можливість зареєструвати смерть ОСОБА_2 в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Ухвалою судді Індустріального районного суду міста Дніпра від 18 грудня 2025 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку окремого провадження. Призначено судове засідання на 19 грудня 2025 року.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явились, натомість в прохальній частині заяви представник заявника зазначив, що просить розглянути справу без його участі.
Представник заінтересованої особи - Індустріального відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Пункт п'ятий частини другої статті 293 ЦПК України, визначає, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд вправі встановити факт смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України встановлено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копіями наступних документів: свідоцтва про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданого 17 жовтня 2025 року Пролетарським відділом РАЦС; паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 ; паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З матеріалів справи також вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , представник заявника надав довідку про смерть № С-16684 (до форми № 106/у № 716, видається для захоронення), видану 11 жовтня 2025 року так званим «Донецким ородским отделом записи актов гражданского состояния Управления ЗАГС Донецкой Народной Республики», свідоцтво про смерть про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 11 жовтня 2025 року так званим «Донецким городским отделом записи актов гражданского состояния Управления ЗАГС Донецкой Народной Республики», в якому зазначено місце смерті - м. Донецьк.
Встановлено, що м. Донецьк є містом в Донецькому районі Донецької області.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28 лютого 2025 року, із змінами, місто Донецьк, що відноситься до Донецького району Донецької області, з 07.04.2014 року до теперішнього часу відноситься до територій України, тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Частинами 3,4 ст. 49 ЦК України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 цього ж Закону, у разі порушення його положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи, що документи, які підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , видані установами на тимчасово непідконтрольній Україні території, ці документи є недійсними і не створюють правових наслідків.
Частинами 3, 4 ст. 49 ЦК України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до листа Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду вих. № 987/0/208-21 від 22.04.2021 року, щодо особливостей розгляду судами справ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, положення цивільного процесуального закону не вимагають від осіб які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту , подання до суду письмової відмови органу реєстрації цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.
Отже, враховуючи, що для проведення державної реєстрації смерті на території України є об'єктивні перешкоди, з метою захисту прав і свобод громадянина України, яким є заявник, суд вважає, що заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьку Донецької області.
Керуючись ст. ст. 1, 4, 9, 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", п. 13постанови №5 Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28 лютого 2025 року, із змінами, ст. 13, 19, 43, 49, 82, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Індустріальний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьку Донецької області, громадянки України ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Зима Іркутської області, РСФСР.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя О.М.Мачуський