Справа № 523/11012/25
Номер провадження 3-в/523/64/25
"10" грудня 2025 р. м. Одеса
Суддя Пересипського районного суду м. Одеси Кремер І.О. розглянувши клопотання ОСОБА_1 про розстрочку сплати штрафу накладеного в рамках розгляду справи про адміністративне правопорушення № 523/11012/25 постановою Пересипського районного суду м. Одеси від 21 жовтня 2025 року
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КпАП України, -
21.10.2025 року постановою Пересипського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000/сімнадцять тисяч/ грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
В подальшому, 01.12.2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про розстрочення штрафу на п'ять місяців, на підставі того, що на даний момент останній не працює, у зв'язку із тим, що проходить реабілітацію після важкого поранення та ампутації кінцівки. Окрім того, вказує на те, що він є інвалідом ІІ групи.
Проаналізувавши матеріали справи та заяву про розстрочення виконання рішення, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2, 300-3 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Доказом виконання постанови, а саме сплати штрафу, є квитанція банківської установи, оригінал якої необхідно надати до суду, у разі добровільної сплати штрафу.
Згідно ч. 1 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно ст. 301 КУпАП, за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця.
Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Тобто, чинним КУпАП не визначено можливості розстрочки виконання адміністративного стягнення у виді штрафу, законом визначена можливість лише відстрочки її виконання.
Згідно ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу, як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. За таких обставин, суд зазначає, що розстрочення такого виду адміністративного стягнення як штраф, можливе лише на стадії виконання судового рішення за наявністю відкритого виконавчого провадження.
Тобто, суб'єктом звернення про відстрочку або розстрочку виконання рішення в порядку ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» мають право сторони виконавчого провадження.
Проте, на даний час ОСОБА_1 не є стороною виконавчого провадження.
Суд звертає увагу на те, що штраф є заходом примусу, що застосовується від імені держави за постановою суду до особи, визнаної винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні її права власності на певну суму грошових коштів, цей вид стягнення спричиняє істотні матеріальні наслідки, невигідні для винуватої особи.
Особа, яка допускає вчинення певних правопорушень, одночасно свідомо допускає настання для себе негативних наслідків, передбачених законом у вигляді відповідальності визначеного виду і розміру.
Оскільки при розгляді заяви про розстрочку виконання адміністративного стягнення в частині сплати штрафу заявником не було надано належних та допустимих доказів наявності обставин, передбачених ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності яких суддя може прийняти рішення про таку розстрочку, а також враховуючи, що нормами КУпАП не передбачено наявності інших обставин (підстав), при існуванні яких можливо розстрочити виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про розстрочення виконання постанови суду в справі про адміністративне правопорушення № 523/11012/25.
Керуючись ст.ст.283, 284, 301-304 КУпАП, суд -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розстрочку сплати штрафу накладеного в рамках розгляду справи про адміністративне правопорушення № 523/11012/25 постановою Пересипського районного суду м. Одеси від 21 жовтня 2025 року - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Пересипського
районного суду м. Одеси: І.О. Кремер