Справа № 331/5559/25
Провадження № 2/331/3250/2025
27 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Олександрівський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Світлицької В.М.
за участю секретаря - Солов'ян О.С.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги, -
Представник Департаменту соціального захисту населення ЗМР звернулася до Олександрівського районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 25.01.2016 р. ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення ЗМР по Олександрівському району, правонаступником якого є Департамент соціального захисту населення ЗМР, для оформлення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідачем було заповнено «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг», а також «Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та надано пакет документів, відповідно до вимог законодавства. У Декларації ОСОБА_1 вказала, що окрім соціальних допомог в УСЗН ЗМР по Жовтневому (Олександрівському) району, інших доходів за період з 01.07.2015 по 01.01.2016 р. сім'я не має. На підставі поданих документів, які свідчили про відсутність змін у майновому стані отримувача допомог, ОСОБА_1 було призначено виплату державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 1455,00 грн. щомісячно на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Надалі, кожні півроку ОСОБА_1 подавала до Управління нові заяви та декларації для оформлення продовження виплати державної соціальної допомоги та в декларації щоразу також вказувала на відсутність іншого доходу окрім соціальної виплати. 03.01.2020 р. ОСОБА_1 вчергове звернулась до Управління для переоформлення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. При заповненні декларації відповідачем було зазначено наявність земельного паю та пізніше додано копію довідки про доходи від 08.01.2020 р. № 5. У цій довідці зазначено, що дохід від земельного паю виплачується на підставі договору оренди № 040726900043 від 07.08.2007 р. Так, 10.02.2020 р. Управлінням отримано довідки про доходи за період з 01.01.2015 по 31.12.2019, із яких вбачається наявність доходу від надання в оренду земельного паю, який не був врахований при призначенні допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 . Управлінням був проведений розрахунок надмірно отриманих сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 29.02.2020 р.: загальний розмір переплати склав 24 809,10 грн. Відповідач 19.02.2020 р. подала до Управління заяву, в якій просила утримувати з допомоги на дітей одиноким матерям суму переплати. Залишок переплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 20 333,60 грн. відповідач у добровільному порядку не повернула. Посилаючись на зазначені обставини, просили суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення ЗМР надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 20 333,60 грн. та судові витрати.
Ухвалою суду від 24.09.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі за даним позовом з повідомленням сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач, належним чином повідомлена про час та місце слухання справи, до судового засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позов не надала, у зв'язку з чим на підставі ч.2 ст. 223, ч.1 ст. 280 ЦПК України справу розглянуто у відсутність відповідача на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що 25.01.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району, правонаступником якого є Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям.
Одночасно ОСОБА_1 було подано Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 25.01.2016 року.
В розділі ІV Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 зазначила, що додаткових джерел для існування за період з 01.07.2015 р. по 01.01.2016 р. не має.
Також, в заяві від 25.01.2016 р. ОСОБА_1 вказала, що підтверджує відсутність змін у складі сім'ї (при повторному зверненні). Вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Їй повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї її попереджено.
Рішенням УСЗН ЗМР по Олександрівському району від 08.02.2016 р. призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів), на період з 01.01.2016 р. по 30.06.2016 р. в розмірі 1455,00 грн.
22.07.2016 р., 10.01.2017 р., 06.07.2017 р., 04.01.2018 р., 02.07.2018 р., 03.01.2019 р., 16.07.2019 р. ОСОБА_1 повторно зверталася до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, правонаступником якого є Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям.
Одночасно ОСОБА_1 було подано Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в яких зазначено, що додаткових джерел для існування не має.
03.01.2020 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, правонаступником якого є Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям.
Одночасно ОСОБА_1 було подано Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.01.2020 року, в якій зазначено про про наявність земельного паю.
10.02.2020 р. Управлінням соціального захисту населення ЗМР по Олександрівському району отримано довідки про доходи ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2019 р., в яких міститься інформація про отримання доходу від надання в оренду земельного паю.
Згідно із актом проведення перевірки достовірності інформації наданої заявником, складеним державним соціальним інспектором Чугіною Я.В., виявлено, що ОСОБА_1 має у своєму володінні земельний пай, який надається в оренду з 2015 року ПП «Сільськогосподарське підприємство «Гуляйпільське».
Відповідно до довідки УСЗН ЗМР по Олександрівському району від 08.02.2020 р. розмір переплати державних коштів ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2019 р. складає 24 809,10 грн.
19.02.2020 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН ЗМР по Олександрівському району із заявою про утримання з виплат допомоги одинокої матері суми 24 809,10 грн. у розмірі 50% до повного погашення та 21.01.2021 р. із заявою про повернення надміру нарахованих коштів щомісячно в розмірі по 580,96 грн. протягом 36 місяців.
26.01.2022 року Управлінням соціального захисту населення по Олександрівському району надіслано ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування надміру нарахованих коштів, а саме залишку коштів по державній допомозі одиноким матерям в розмірі 20 333,60 грн.
Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Абзацом 2 пункту 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751) встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям виплачується протягом шести календарних місяців.
Згідно із п. 34 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 49 Порядку № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, уповноважені органи: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням уповноваженого органу за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Згідно із ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Суду не надано відомостей про повернення ОСОБА_1 надміру виплачених їй коштів.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
При цьому особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі (ч. 1 ст. 1213 ЦК України).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила, по-перше: якщо виплата відповідних грошових сум проведено добровільно особою (за відсутності рахункової помилки), яка проводила таку виплату; по-друге: у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 06 лютого 2019 року по справі № 545/163/17, а також у Постанові від 11 квітня 2019 року по справі № 150/164/17 у складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Оцінивши повно, всебічно та об'єктивно обставини справи та сукупність наданих сторонами доказів в їх взаємозв'язку і достатності, їх належність та допустимість, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 набула право власності на кошти в розмірі 24 809,10 грн. неправомірно, оскільки не повідомила про обставини, які впливають на виплату державної соціальної допомоги, при цьому нею добровільно повернуто 4475,50 грн., а тому позовні вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 20 333,60 грн. є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. ст. 2, 4, 5, 12, 13, 76-82, 89, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд -
Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438) суму надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 20 333 (двадцять тисяч триста тридцять три) гривні 60 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 гривень.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В.М. Світлицька