Справа № 560/12350/25
іменем України
21 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати/продовжити відстрочку від призову на військову службу.
В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до відповідача з заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу, однак відповіді на своє звернення не отримав.
У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 10.05.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про продовження строку відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Листом №4786/1 від 28.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про те, що під час подачі заяви військовозобов'язаний повинен пред'явити військово-обліковий документ. У зв'язку з цим, для оформлення відстрочки від призову на військову службу позивачу необхідно особисто звернутись до комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою та підтверджуючими документами з обов'язковим пред'явленням військово-облікового документу. Повідомлено також, що заява про надання відстрочки розглянута відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Згідно із частиною 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Частиною 3 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та триває до цього часу. Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні регулюються Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію №3543-XII (далі - Закон України №3543-XII. Відповідно до ст.1 Закону №3543-XII мобілізація - мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно зі ст. 22 Закону України №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Статтею 23 даного Закону визначено перелік військовослужбовців, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та яким може бути надана відстрочка від військової служби.
Положення Закону №2232-ХІІ та Порядку №1487 не встановлюють прямий обов'язок особистого відвідування особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки для можливості звернення із заявою щодо отримання відстрочки. Станом на час звернення позивача із заявою про відстрочку від призову його особиста присутність у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки обов'язковою не була.
Станом на час розгляду справи суду не надані належні докази того, що заява позивача від 10.05.2025 була належним чином розглянута ІНФОРМАЦІЯ_2 по суті. Доказів протилежного відповідач суду не надав, отже ніяк не спростував протиправну бездіяльність в частині нерозгляду по суті заяви позивача від 10.05.2025.
Водночас, суд не дає окремо оцінку тим документам, які заявник надав уповноваженому органу, оскільки відповідач ще не здійснив повний та всебічний розгляд його заяви від 10.05.2025 з урахуванням усіх додатково наданих позивачем документів.
З огляду на це, ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідно зобов'язати розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.05.2025 з урахуванням усіх доданих до неї документів, і в межах наданих повноважень вирішити питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації по суті.
Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задоволити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним невирішення ІНФОРМАЦІЯ_2 заяви ОСОБА_1 від 10.05.2025 по суті.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.05.2025 з урахуванням усіх доданих до неї документів, і в межах наданих повноважень вирішити питання надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації по суті.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. за рахунок асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 грудня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Головуючий суддя І.С. Козачок