02.12.25
Справа № 521/20853/25
2-о/521/676/25
Іменем України
02 грудня 2025 року м. Одеса
Хаджибеський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого - судді Роїк Д.Я.
за секретаря - Каліної П.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
До Хаджибейського районного суду міста Одеси звернулась із заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, за яким просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 64 років, уродженка селища Верхньоторецьке Донецької області, громадянин України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Верхньоторецьк, Очеретинської селищної територіальної громади, Покровського району, Донецької області з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть. Для забезпечення негайного виконання рішення, згідно до статті 317 ЦПК України, для державної реєстрації смерті особи при складанні актового запису про смерть в резолютивній частині рішення суду вказати: «дату смерті», «місце смерті», «дату та місце народження померлого», «вік померлого», відповідно до пункту 1 глави 5 розділу III «Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року. Розгляд справи провести без участі заявника. Допустити негайне виконання рішення суду у цій справі.
В обґрунтування вимог посилалася на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_3 .Мати заявниці, ОСОБА_3 , з моменту бойових дій, а саме з 24.02.2022 року та під час повномасштабного вторгнення рф на територію України постійно проживала у селищі Верхньоторепьке, Очеретинської селищної громади, Покровського району, Донецької області. З моменту тимчасової окупації та початку повномасштабного вторгнення рф на територію України ОСОБА_1 постійно підтримувала зв'язок зі своєю матір'ю ОСОБА_3 , вони часто, за наявності можливості, телефонували один одному і мали тісні родинні зв'язки, але через воєнні дії збоку рф підтримувати зв'язок було досить складно.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 стало відомо, що померла її мати ОСОБА_3 , про що пізніше їй було надіслано копію документу, а саме: - довідку про причини смерті № 314 від 01.07.2022 року, де причиною смерті стала встановлена відкрита черепно-мозкова травма та дата смерті встановлена ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаний документ був виданий органом окупаційної влади рф.
Враховуючи, що на момент смерті та поховання мати заявниці селище Верхньоторецьке, Очеретинськиої селищної територіально громади, Покровського району, Донецької області ( НОМЕР_1 ) було та є тимчасово окупованою територією, отримання будь-яких документів від державних органів України є неможливим.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час. За наказом Міністерства розвитку громад на території України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих-російською федерацією» від 28 лютого 2025 року № 376 (з подальшими змінами та доповненнями), селище Верхньоторецьке, Очеретинськиої селищної територіально громади, Покровського району, Донецької області, з 07 квітня 2022 року є тимчасово окупованою територію.
Встановлення факту смерті необхідно для отримання заявником свідоцтва про смерть та для забезпечення прав та законних інтересів на території України.
Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, повідомлявся шляхом електронного зв'язку.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає можливим постановити рішення про задоволення заяви. Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дочкою ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , про що 14 лютого 1984 року було здійснено актовий запис № 9.
Мати заявниці, ОСОБА_3 , з моменту бойових дій, а саме з ІНФОРМАЦІЯ_4 та під час повномасштабного вторгнення рф на територію України постійно проживала у селищі Верхньоторепьке, Очеретинської селищної громади, Покровського району, Донецької області.З моменту тимчасової окупації та початку повномасштабного вторгнення рф на територію України ОСОБА_1 підтримувала зв'язок зі своєю матір'ю, за можливості телефонували один одному і мали тісні родинні зв'язки.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 стало відомо, що померла її мати ОСОБА_3 , про що пізніше їй було надіслано копію документу, а саме: - довідку про причини смерті № 314 від 01.07.2022 року, де причиною смерті стала встановлена відкрита черепно-мозкова травма та дата смерті встановлена ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаний документ був виданий органом окупаційної влади рф.
Враховуючи, що на момент смерті та поховання матері заявниці селище Верхньоторецьке, Очеретинськиої селищної територіально громади, Покровського району, Донецької області (UА14160190020024377) було та є тимчасово окупованою територією, отримання будь-яких документів від державних органів України є неможливим.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.
За наказом Міністерства розвитку громад на території України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих-російською федерацією» від 28 лютого 2025 року № 376 (з подальшими змінами та доповненнями), селище Верхньоторецьке, Очеретинськиої селищної територіально громади, Покровського району, Донецької області, з 07 квітня 2022 року є тимчасово окупованою територію.
Частиною 3 статті 49 ЦК України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану державна реєстрація смерті» проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно ч. 4 до ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Згідно ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення факту смерті необхідне заявнику для реалізації майнових та особистих немайнових прав, зокрема для отримання свідоцтва про смерть, тобто встановлення факту смерті ОСОБА_3 впливає на її права, обов'язки та законні інтереси.
У відповідності до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Згідно листа Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 квітня 2021 року № 985/0/208-21 щодо особливостей розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану під час розгляду судами зазначеної категорії справ не ґрунтується на положеннях чинного законодавства. Тож, не має потреби перш ніж звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, звертатися до органів РАЦСУ для отримання письмової відмови в реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть особи.
Нормою ст. 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Правом, яке держава має захищати та забезпечувати можливість для реалізації, є моє право, як громадянки України та матері на державну реєстрацію смерті доньки. Натомість, реалізація вказаних прав в позасудовому порядку наразі неможлива з об'єктивних причин неможливості прийняття у відповідності до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державними органами України, в тому числі органами ДРАЦС України, документів, якими посвідчується факт, дата, місце смерті доньки заявниці.
Разом з тим, згідно практики ЄСПЛ, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права в Україні, а саме висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Тurkeу», «Сyprus v. Тurkey»), Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. The Republic of Moldova and Russian», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), а також згідно Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) (так званий «намібійський виняток») не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій окупованій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належить.
Ч. 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із частин 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються недійсними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку непередбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документі, виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Пленум Верховного Суду України у п. 13 постанови №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз'яснив, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
За змістом абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
У ч. 1 ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01 липня 2010 року №2398-VI визначено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За змістом п. 1 розділу І, п. 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 (у редакції наказу від 24 грудня 2010 року №3307/5), державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о); рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до ч. 1 ст. 76, ч. 1 ст. 77, ч. 1 ст. 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі.
У ч. 1 ст. 5 ЦПК України встановлено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За змістом ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Враховуючи вищенаведене, єдиною підставою для державної реєстрації народження та смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту народження або смерті.
Встановлення факту смерті необхідно для отримання заявником свідоцтва про смерть та для забезпечення прав та законних інтересів на території України.
Будь-які докази, які свідчать про протилежне, у суду відсутні. Іншого способу захистити свої права заявник не має.
Таким чином, виходячи зі встановлених обставин у справі, досліджених у сукупності на підставі їх налізу, суд вважає, що з огляду на зібрані докази факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 64 років, уродженки селища Верхньоторецьке Донецької області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Верхньоторецьк, Очеретинської селищньої територіальної громади, Покровського району, Донецької області, є очевидним.
Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Судом роз'яснюється, що це рішення є достатнім документом для підтвердження юридичного факту, про встановлення якого просить заявник.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Керуючись ст. ст. ст. ст. 13, 76 - 80, 141, 263, 265, 267, 268, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті особи: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 64 років, уродженки селища Верхньоторецьке Донецької області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Верхньоторецьк, Очеретинської селищньої територіальної громади, Покровського району, Донецької області.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
СУДДЯ Д.Я. Роїк