Справа №295/17369/25
1-кс/295/6331/25
10.12.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю представника Державної екологічної інспекції Поліського округу ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Богунського районного суду м. Житомир скаргу Державної екологічної інспекції Поліського округу на бездіяльність уповноважених осіб Житомирського РУП № 1 відділення поліції № 1 ГУНП в Житомирській області щодо невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР від 29.10.2025 р. в порядку ст. 303 КПК України, -
До Богунського районного суду м. Житомира 05.12.2025 р. звернулася Державна екологічна інспекція Поліського округу зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Житомирського РУП № 1 відділення поліції № 1 ГУНП в Житомирській області щодо невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР від 29.10.2025 р. в порядку ст. 303 КПК України. В обгрунтування скарги вказали, що на веб-ресурс «Екозагроза» від 16.10.2025 р. № 006181 надійшло звернення від громадянина ОСОБА_4 стосовно законності порубки дерев поблизу с. Городище Житомирського району Житомирської області на земельній ділянці за приблизними географічними координатами: 50.3685783, 28.8116383.
Для перевірки фактів, викладених в зверненні громадянина ОСОБА_4 було здійснено обстеження, яке проводилось на підставі Наказу Інспекції №1076 - ОД від 27.101.2025 р., виданого відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 р. № 32, відповідно до «Порядку організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2023 р. № 783 «Деякі питання функціонування сервісу фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації» «Еко Загроза», з метою належного розгляду електронного звернення ОСОБА_4 від 16.10.2025 р. № 006181 поданого з використанням засобів «ЕкоЗагроза».
За результатами проведеного обстеження було складено акт від 29.10.2025 року, яким зафіксовано факт порубки дерев на земельній ділянці сільськогосподарського призначення комунальної власності Городищенської сільської ради Високівської ОТГ Житомирської області за приблизними географічними координатами: 50.3685783, 28.8116383.
Відповідно до статті 1 Лісового кодексу України лісом визначено тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.
Також частиною 3 статті 1 Лісового кодексу України встановлено, що усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Крім того частиною 12 статті 1 Лісового кодексу України визначено поняття самозаліснена ділянка - земельна ділянка будь-якої категорії земель площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.
Листом № 6279/3.2-06 від 29.10.2025 р. Інспекція звернулась до Головного управління Національної поліції в Житомирській області та в порядку статті 214 КПК України направила складені матеріали для вжиття заходів реагування в межах повноважень, а саме внесення відомостей до ЄРДР та відкриття кримінального провадження для встановлення осіб, які здійснили незаконну порубку.
Оскільки вказаним порушенням державі завдано збитків, відповідно до вимог ч. 2 ст. 127 КПК України, шкода завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред'явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
У зв'язку з тим, що Інспекція не є органом дізнання, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища не уповноважені законом проводити досудове (попереднє) розслідування, тому діяльність по встановленню осіб винних у порушенні природоохоронного законодавства та їх місцезнаходження повинні здійснювати компетентні органи згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Оскільки в діях (особи) осіб, які вчинили порушення вимог природоохоронного законодавства, вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 246 Кримінального кодексу України, було направлено матеріали для відкриття кримінального провадження, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В судовому засіданні представник Державної екологічної інспекції Поліського округу ОСОБА_3 наполягала на задоволені скарги.
Уповноваженіособи Житомирського РУП № 1 ГУНП в Житомирській областіпро день та час слухання скарги були повідомлені належним чином, надали матеріали, зі змісту яких порубки на вказаній дільниці не встановлено, просили скаргу розглядати без їх участі.
Суд, дослідивши матеріали скарги, матеріали надані представниками Житомирського РУП № 1 відділення поліції № 1 ГУНП в Житомирській області, вислухавши позицію представника Державної екологічної інспекції Поліського округу, встановив.
На веб-ресурс «Екозагроза» від 16.10.2025 р. № 006181 надійшло звернення від громадянина ОСОБА_4 стосовно законності порубки дерев поблизу с. Городище Житомирського району Житомирської області на земельній ділянці за приблизними географічними координатами: 50.3685783, 28.8116383.
Для перевірки фактів, викладених в зверненні громадянина ОСОБА_4 було здійснено обстеження, яке проводилось на підставі Наказу Інспекції №1076 - ОД від 27.101.2025 р., виданого відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 р. № 32, відповідно до «Порядку організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2023 р. № 783 «Деякі питання функціонування сервісу фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації» «Еко Загроза», з метою належного розгляду електронного звернення ОСОБА_4 від 16.10.2025 р. № 006181 поданого з використанням засобів «ЕкоЗагроза».
За результатами проведеного обстеження було складено акт від 29.10.2025 року, яким зафіксовано факт порубки дерев на земельній ділянці сільськогосподарського призначення комунальної власності Городищенської сільської ради Високівської ОТГ Житомирської області за приблизними географічними координатами: 50.3685783, 28.8116383.
Оскільки вказаним порушенням державі завдано збитків, відповідно до вимог ч. 2 ст. 127 КПК України, шкода завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Суд, ознайомившись із матеріалами наданими представниками Житомирського районного управління поліції №1 Відділ поліції №1 Сектор поліцейської діяльності №1 № 255572-2025 від 09.12.2025 р., із копіями дозвільних документів на порубку, який був направлений на адресу Державної екологічної інспекції Поліського округу встановив, що інформація із листа не має відношення до законності порубки дерев поблизу с. Городище Житомирського району Житомирської області на земельній ділянці за приблизними географічними координатами: 50.3685783, 28.8116383. Оскільки порубка на яку ніби посилається поліція справді має Спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубний квиток), Інспекція до неї жодних питань немає, проте вказана інформація не має відношення, до порубки щодо якої зверталась Інспекція.
Дослідивши координати на які Державна екологічна інспекція Поліського округу посилалась у листі № 6279/3.2-06 від 29.10.2025 та наявних матеріалів, а саме Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку чітко видно, що порубка, яку зафіксувала Інспекція здійснена на землях сільського господарського призначення, а не ДП «Пулинський лісгосп АПК» ЖОКАП «ЖИТОМИРОБЛАГРОЛІС».
Тому інформація стосовно порубки, що відбулась із координатами 50.3685783, 28.8116383, була співробітниками поліції опрацьовано не якісно, а отже скарга Державної екологічної інспекції Поліського округу є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
До ЄРДР вносяться не будь-які заяви, які надходять до органів досудового розслідування, а лише ті, що містять відомості про кримінальне правопорушення, коли такі відомості викладені особою в заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення.
Відповідно до висновку зробленого у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 р. у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чиповідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Разом з тим зміст ч. 1 ст. 214 КПК України не передбачає обов'язку слідчого, дізнавача чи прокурора вносити до ЄРДР всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого діючим КК України.
Згідно ч. 1 ст.11 КК України кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення.
Відтак, реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять відомості про кримінальне правопорушення (внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, передбачено положеннями ч. 1 ст. 214 КПК України, а прийняття і реєстрація заяв, передбачено положеннями ч. 4 ст. 214 КПК України).
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин, окрім наведення тієї чи іншої статті кримінального закону, є обов'язкова наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Отже, певне звернення особи можна розглядати саме як заяву чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, якщо воно містить реальні об'єктивні дані (а не суто гіпотетичні, надумані чи уявні), які вказують на можливий факт вчинення певного діяння, яке має ознаки кримінального правопорушення. При цьому, навіть якщо заявник прямо назве певне діяння злочином, то це не означатиме автоматично, що подія злочину насправді мала місце, оскільки заявник може помилятися в юридичній оцінці відповідних фактів.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 214, 303, 306-307 КПК України, Положенням про ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженим наказом Генерального прокурора України № 69 від 17.08.2012 р. постановою Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 р., -
Скаргу Державної екологічної інспекції Поліського округу на бездіяльність уповноважених осіб Житомирського РУП № 1 відділення поліції № 1 ГУНП в Житомирській області щодо невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР від 29.10.2025 р. в порядку ст. 303 КПК України, задовільнити.
Зобов'язати уповноважених осіб Житомирського РУП № 1 відділення поліції № 1 ГУНП в Житомирській області відповідно до вимог ст. 214 КПК України, внести до ЄРДР заяву Державної екологічної інспекції Поліського округу від 29.10.2025 р. (ЖЄО 31314).
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Богунського
районного суду м. Житомир ОСОБА_1