Постанова від 10.12.2025 по справі 120/14921/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/14921/24

Головуючий у 1-й інстанції: Томчук Андрій Валерійович

Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.

10 грудня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Шидловського В.Б. Капустинського М.М.

за участю:

секретаря судового засідання: Роїк Т. С.,

позивача: ОСОБА_1

позивача: ОСОБА_2

представника позивачів: Люлика Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, 3-тя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 (далі - позивач 2) звернулись в суд із позовною заявою до Міністерства оборони України (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправним і скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладене у пункті 70 протоколу засідання від 05.06.2024 № 16/д про відмову у призначенні ОСОБА_1 та ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 та ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей в розмірі передбаченому пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 - 15 000 000 грн в рівних частках кожному.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивачі вказують, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є матір'ю та донькою відповідного загиблого військовослужбовця ЗСУ ОСОБА_4 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на позиціях підрозділу поблизу села Червоноградівка Луганської області, помер внаслідок гострої серцевої недостатності, атеросклеротичної хвороби серця. Водночас згідно з витягом з протоколу штатної ВЛК від 25.09.2023 № 3262, захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_4 , пов'язане із захистом Батьківщини.

В лютому 2024 року позивачі звернулись до Міністерства оборони України із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168. Разом з тим, рішенням від 05.06.2024 № 16/д відповідач повернув подані позивачами документи на доопрацювання, вказавши, що члени сім'ї не мають права на одноразову грошову допомогу в розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168, оскільки ОСОБА_4 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом).

Не погоджуючись з таким рішенням, позивачі звернулись до суду з цим позовом.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивачі подали апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні позивачі та представник позивачів підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд задовольнити її.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників учасників справи, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 проходив службу по мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 , у період з 18.01.2023 по 21.01.2023 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 08.11.2023 № 690.

Сповіщенням В/ч НОМЕР_1 від 22.01.2023 № 815/210 повідомлено, що 21.01.2023 близько 9:00 год поблизу с. Червонопопівка Кремінського району Луганської області ОСОБА_4 помер внаслідок гострого інфаркту, перебуваючи на позиціях підрозділу.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 06.02.2023 Відділом державної відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 413/НЕ від 30.01.2023 смерть ОСОБА_4 настала у зоні бойових дій внаслідок захворювання гострої серцевої недостатності.

З відомостей Акту про нещасний випадок (зникнення, смерть), затвердженого командиром В/ч НОМЕР_1 ОСОБА_5 , 21.03.2023 поблизу с. Терни Донецької області під час виконання робіт з оздоблювання лінії оборони В/ч НОМЕР_1 , а саме копання траншеї, солдату ОСОБА_4 стало зле і він почав втрачати свідомість. Після реанімаційних заходів у тяжкому стані був переданий для лікування, але потерпілий помер. Небезпечні та шкідливі фактори: це постійний вогневий вплив з артилерії та інших видів озброєння, де перебував потерпілий, а також фізичні навантаження. За п. 9 Акта діагноз: гостра серцева недостатність; перебування потерпілого у стані алкогольного (наркотичного, токсичного) сп'яніння "ні".

Наказом командира В/ч НОМЕР_1 від 10.02.2023 № 49 вирішено вважати спеціальне розслідування завершеним. Згідно цього ж наказу вказано, що 21.03.2023 поблизу с. Терни Донецької області під час виконання робіт з оздоблювання лінії оборони В/ч НОМЕР_1 , а саме копання траншеї, солдату ОСОБА_4 стало зле і він почав втрачати свідомість. Після реанімаційних заходів у тяжкому стані був переданий для лікування, але потерпілий помер. Небезпечні та шкідливі фактори це постійний вогневий вплив з артилерії та інших видів озброєння, де перебував потерпілий, а також фізичні навантаження. Внаслідок фізичного навантаження та стресу через обстріли ворога під час оздоблювання лінії оборони у потерпілого стався інфаркт міокарду.

Відповідно до витягу з протоколу засідання 11 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 25.09.2023 № 3262 захворювання солдата ОСОБА_4 , 1980 р.н., який приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що підтверджено довідкою про безпосередню участь у бойових діях, виданою командиром В/ч НОМЕР_1 : "Гостра серцева недостатність. Атеросклеротична хвороба серця", послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть від 30.01.2023 № 413/НЕ та свідоцтвом про смерть від 06.02.2023 НОМЕР_3 - захворювання, яке призвело до смерті, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини.

19.02.2024 позивачі та ОСОБА_6 (син загиблого) звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_4 .

В окремих заявах від 19.02.2024 позивачі наполягли на направленні їх документів на розгляд Комісії Міністерства оборони України. Вказали, що умови постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 їм відомі.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.02.2024 № 952/9/2037 документи заявників скеровано до Міністерства оборони України.

Згідно з пунктом 70 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 05.06.2024 № 16/д, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку, що оскільки смерть ОСОБА_4 настала внаслідок захворювання а не внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, обставини настання смерті такого не підпадають під дію положень Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168, а право на отримання такої допомоги визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та Постанови № 975. Крім того, у спірному рішенні відповідач вказує, що у поданих на розгляд Комісії документах відсутні відомості про перебування (не перебування) ОСОБА_4 на час смерті у стані алкогольного сп'яніння. У зв'язку з чим відповідач повернув документи заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , яка діє як законний представник неповнолітньої ОСОБА_3 на доопрацювання.

Не погодившись з відмовою у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000 грн, яку встановлено пунктом 2 Постанови № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та Законом України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членам сім'ї померлого військовослужбовця, позивачі звернулися до суду з цим позовом.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості вимог позивачів, у зв'язку з чим відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги позивачів.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2011-XII), який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975(далі - Порядок №975).

Статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до п.1 ст.16 Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з п.2 ст.16 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

7) отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.

Розмір одноразової грошової допомоги визначений ст.16-2 Закону №2011, а саме: одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому у випадках, зазначених у підпункті 5 пункту 2 статті 16 цього Закону, розмір одноразової грошової допомоги не може бути меншим за 70-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (п.2 ст.16-2).

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Абзацами першим, другим, сьомим пункту 2 Постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.

Пунктом 2-1 Постанови № 168 установлено, що порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві резервістами (п.6 ст.16-3).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (п.9 ст.16-3 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.16-4 Закону №2011, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

На виконання ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 25.12.13р. №975, якою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Пунктом 3 Порядку №975 визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, зокрема, є: у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до п.11 Порядку №975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності), військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Пунктом 13 Порядку №975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Судом встановлено, що згідно з витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05 червня 2024 року №16/д смерть ОСОБА_4 настала внаслідок захворювання а не внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, обставини настання смерті такого не підпадають під дію положень Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168, а право на отримання такої допомоги визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та Постанови № 975. Крім того, у спірному рішенні відповідач вказує, що у поданих на розгляд Комісії документах відсутні відомості про перебування (не перебування) ОСОБА_4 на час смерті у стані алкогольного сп'яніння. У зв'язку з чим відповідач повернув документи заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , яка діє як законний представник неповнолітньої ОСОБА_3 на доопрацювання.

Відповідно до матеріалів справи позивач проходив військову службу в Збройних силах України за призовом під час мобілізації. Під час проходження військової служби брав участь у заходах, спрямованих на забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується довідкою від 08.11.2023 року №690 (а.с.34).

Сповіщенням В/ч НОМЕР_1 від 22.01.2023 № 815/210 повідомлено, що 21.01.2023 близько 9:00 год поблизу с. Червонопопівка Кремінського району Луганської області ОСОБА_4 помер внаслідок гострого інфаркту перебуваючи на позиціях підрозділу.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 06.02.2023 Відділом державної відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 413/НЕ від 30.01.2023 смерть ОСОБА_4 настала у зоні бойових дій внаслідок захворювання гострої серцевої недостатності.

19.02.2024 позивачі та ОСОБА_6 (син загиблого) звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_4 .

В окремих заявах від 19.02.2024 позивачі наполягли на направленні їх документів на розгляд Комісії Міністерства оборони України. Вказали, що умови постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 їм відомі.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.02.2024 № 952/9/2037 документи заявників скеровано до Міністерства оборони України.

До заяви були додані:

-Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД - на 1 арк.

-Копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 від - на 1 арк.

-Витяг з наказу про виключення зі списків особового складу - на 1 арк.

-Копія Грошового атестату - на 1 арк.

-Копія витягу з протоколу ВЛК про встановлення причинного зв'язку поранення (травми, контузії, каліцтва) - на 1 арк.

-Копія акту службового розслідування - на 3 арк.

-Копія лікарського свідоцтва про смерть - на 2 арк.

-Заява - на 3 арк.

-Заява-наполягання - на 3 арк.

-Згода на обробку персональних даних - на 3 арк.

-Копія довідки про навчання - на 2 арк.

Згідно з пунктом 70 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України із розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05 червня 2024 року №16/д відмовлено у виплаті допомоги відповідно до положень Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168, документи, у тому числі позивача, повернуто на доопрацювання (а.с. 89).

Підставою для повернення на доопрацювання документів зазначено: «...Оскільки ОСОБА_7 помер внаслідок захворювання, яке не пов'язане з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) отриманим у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, право на отримання одноразової грошової допомоги визначається відповідно до статі 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови №975.

Крім цього, у поданих на розгляд Комісії документів відсутні відомості про перебування (не перебування) ОСОБА_4 на час смерті у стані алкогольного сп'яніння.».

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила, що з метою дотримання вимог закону щодо встановлення підстав, які дають право на виплату допомоги, відповідачу необхідно отримати, перевірити, дослідити всі матеріали, що стосуються обставин смерті такого військовослужбовця.

Згідно з витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05 червня 2024 року №16/д смерть ОСОБА_4 настала внаслідок захворювання, а не внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, обставини настання смерті такого не підпадають під дію положень Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168.

Встановлено, що на розгляд комісії Міністерства оборони України надавався витяг з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол №3262 від 25 вересня 2023 року, зі змісту якої слідує, що ОСОБА_4 одержав захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини (а.с.78).

Отже, висновок, що міститься в протоколі №3262 підтверджує, що смерть військовослужбовця пов'язана із захистом Батьківщини, що не було враховано відповідачем під час винесення оскаржуваного рішення.

В протоколі засідання комісії МОУ відповідач посилається на відсутність документів, про перебування (не перебування) ОСОБА_4 на час смерті у стані алкогольного сп'яніння.

Колегія суддів зазначає, що командиром Військової частини НОМЕР_1 складено акт про нещасний випадок (зникнення, смерть) солдата ОСОБА_4 Форми НВ-3 (а.с.22), відповідно до змісту якого обставинами, за яких стався нещасний випадок зазначено: "поблизу н.п. Терни Донецької області під час виконання робіт з оздоблювання лінії оборони В/ч НОМЕР_1 , а саме копання траншеї лопатою солдату ОСОБА_4 стало зле і він почав втрачати свідомість. Цей випадок побачили і доповіли до евакуаційного екіпажу, після чого потерпілий був доставлений до н.п. Терни Донецької обл., де лікар ОСОБА_8 напротязі 40 хв. надавав першу медичну допомогу і здійснював реанімаційні заходи. Після реанімаційних заходів у тяжкому стані був переданий для лікування, але потерпілий помер. Небезпечні та шкідливі фактори це постійний вогневий вплив з артилерії та інших видів озброєння по позиції, де перебував потерпілий, а також фізичні навантаження. У п. 9 Акта (а.с.22) діагноз: гостра серцева недостатність; перебування потерпілого у стані алкогольного (наркотичного, токсичного) сп'яніння "ні".

Визначаючись щодо правомірності прийнятого відповідачем рішення, а саме: 1) висновку про відсутність права на виплату позивачам одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000 гривень у зв'язку з тим, що смерть військовослужбовця ОСОБА_4 сталася внаслідок захворювання, а не поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, та про те, що право на отримання ОГД визначається відповідно до ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців"; 2) направлення документів до ВОТЦКСП у зв'язку з відсутністю відомостей про перебування (неперебування) ОСОБА_4 на час смерті у стані алкогольного сп'яніння, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Міноборони у протоколі засідання комісії застосувало норму абзацу 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, відповідно до якого виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), та згідно з цим абзацом зробило висновок про відсутність підстави для виплати позивачам допомоги в розмірі 15000000 грн.

Колегією проаналізовано зміст абзацу 6 пункту 2 Постанови №168. З його змісту встановлено, що вказаною нормою врегульовано правовідносини з виплати вказаної вище допомоги у разі смерті осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 Постанови №168, що настала внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), але у строк, визначений, як не пізніше ніж через один рік після такої події, тобто протягом року після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Згідно з матеріалами справи військовослужбовець ОСОБА_4 загинув, виконуючи свій військовий обов'язок, під час виконання робіт з оздоблювання лінії оборони В/ч НОМЕР_1 поблизу н.п. Терни Донецької області, що підтверджується змістом Акту проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) - (зв.а.с.78-80), а його смерть, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини, що підтверджується Витягом з протоколу засідання штатної ВЛК №3262 від 25.09.2023 (а.с.78).

Водночас абзацом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Згідно з матеріалами справи, що підтверджується витягами наказів по стройовій частині (а.с. 17, 31), а також довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави (а.с. 34) загиблий військовослужбовець ОСОБА_4 належав до осіб, зазначених у п.п. 1-1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, які підтверджуються наявними у справі належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, оціненими у їх сукупності, відповідачу необхідно в повному обсязі перевірити та врахувати при прийнятті рішення обставини, встановлені у цій справі, та дослідити наявність чи відсутність підстав для застосування положень саме абзацу 1 пункту 2 Постанови №168 при розгляді заяв позивачів про виплату їм одноразової грошової допомоги у розмірі 15000000 грн.

Водночас колегія суддів зазначає, що норми абзацу 6 пункту 2 Постанови №168 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин у справі, оскільки обставин, передбачених абзацом 6 пункту 2 Постанови №168, а саме: смерті осіб, зазначених у п.п. 1-1-2, протягом року після отриманого поранення, як підстав отримання виплати, матеріалами справи не встановлено, а тому розгляд відповідачем заяв позивачів згідно з абзацем 6 пункту 2 Постанови №168 є необґрунтованим, а висновок про відмову у виплаті з цих підстав - неправомірним.

Таким чином, відповідач, розглянувши заяви позивачів про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 15000000 грн. відповідно до пункту 2 Постанови №168, не врахував усіх обставин, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, що призвело до порушення прав позивачів.

Визначаючись щодо висновку відповідача про направлення на доопрацювання матеріалів заяв ІНФОРМАЦІЯ_5 і висновку про виплату позивачам одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців", колегія суддів виходить з того, що згідно з встановленими у справі обставинами відповідачем не прийнято рішення по суті заяв позивачів про виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого згідно з Постановою №168.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем не перевірено обставин, що стосуються загибелі ОСОБА_4 , та не прийнято передбачене у такому випадку рішення про розгляд заяв позивачів, чого не враховано судом першої інстанції під час розгляду справи, як і не враховано особливостей чинного правового регулювання спірних правовідносин у цій справі.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим, з метою належного захисту порушених прав позивачів, слід зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяви щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, яка виплачується згідно з пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 "168 - 15 000 000 грн., та прийняти рішення, з урахування висновків суду у цій справі.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи, вищенаведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року скасувати.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.70 рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене у формі протоколу від 05 червня 2024 року №16/д, щодо повернення документів на доопрацювання.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, визначеної ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови КМУ №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду складена в повному обсязі 19 грудня 2025 року.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст. 328, 329 КАС України.

Головуючий Сапальова Т.В.

Судді Шидловський В.Б. Капустинський М.М.