Справа № 420/19883/24
19 грудня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/19883/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 при проведенні її перерахунку з 01.03.2023 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
02.10.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України, у якій просить суд встановити контроль за виконанням судового рішення від 25.09.2024 по справі №420/19883/24, а саме зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області подати звіт про виконання судового рішення.
Заява обґрунтована тим, що ПФУ перерахував пенсію без обмеження максимальним розміром станом на 01.03.2023 року - 23029,98 грн. (замість 20930,00 грн.) - за період з 01.03.2023 року по 29.02.2024 року. Однак, починаючи з 01.03.2024 по 28.02.2025 року в результаті індексації пенсія виплачується позивачу в розмірі 23610 грн., хоча згідно розрахунку її розмір має бути 24529,98 грн. Позивач вважає, що прийняте судом рішення є універсальним, тобто розповсюджує свою дію на скасування обмеження граничного розміру моєї пенсії десятьма мінімальними прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність, при будь-яких перерахунках пенсії в майбутньому та не потребує подачі аналогічного позову щоразу, коли розмір пенсії або розмір мінімального прожиткового мінімуму установленого для осіб, які втратили працездатність, буде змінюватись.
Ухвалою суду від 07.10.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24.
05.12.2025 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24.
Відповідач у своєму звіті вказує, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі № 420/19883/24, яким зобов'язано Головне управління нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум. У жовтні 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання вищевказаного рішення суду складав - 23029,98 грн. У жовтні 2025 року Головним управлінням здійснено коригуючий перерахунок на виконання рішення суду в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії ОСОБА_1 склав - 26029,98 грн. Так, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії Позивача на виконання рішення суду від 24.06.2025 по справі № 420/13226/25 в межах покладених зобов'язань, однак з урахуванням понижуючих коефіцієнтів передбачених Постановою № 1. Розмір пенсії до виплати становить 24814,09 грн. Головне управління наголошує, що питання застосування понижуючих коефіцієнтів передбачених Постановою № 1 не було предметом розгляду у справі № 420/29699/23.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту про виконання рішення суду, з огляду на наступне.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Положеннями статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами частин 1, 2 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).
Згідно із частиною 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2цього Кодексу.
Частинами 3, 4 статті 382-3 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Відповідно до частин 10, 11 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу.
Наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Як було встановлено судом, рішенням суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач, в свою чергу зазначає, що починаючи з 01.03.2024 по 28.02.2025 року в результаті індексації пенсія виплачується позивачу в розмірі 23610 грн., хоча згідно розрахунку її розмір має бути 24529,98 грн.
Так, згідно наданих відповідачем розрахунків пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 останньому нараховано пенсію у розмірі 24529,98 грн, з урахуванням пониженням суми згідно Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 - 24069,99 грн, з 01.03.2025 нараховано пенсію у розмірі 26029,98 грн, з урахуванням пониженням суми згідно Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 - 24814,09 грн.
Втім, застосування до пенсії відповідних коефіцієнтів відповідно до Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 року (що вбачається з вищенаведених копій перерахунку пенсії) не були предметом розгляду у рішенні суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24 та не стосуються його виконання.
Разом з тим, судом встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24, яке набрало законної сили, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 по 31.10.2025. Сума доплати по перерахунку пенсії за період за вказаний період склала 44952,26 грн, яка обліковується в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за № 755365.
Таким чином, суд дійшов висновку про виконання ГУ ПФУ в Херсонській області рішення суду у справі №420/19883/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати з 01.03.2023 ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24 залишається невиконаним в частині здійснення виплати позивачу суми нарахованої доплати за період з 01.03.2023 по 31.10.2025.
Таким чином, рішення суду відповідачем повністю не було виконано.
Обставини, на які посилається Пенсійний фонд у звіті, свідчать про те, що вже перераховані суми пенсії не виплачені позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетного асигнування.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 року у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 року у справі №360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Приписами частини 1 статті 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Відповідно до частини 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2цього Кодексу.
Частиною 11 статті 382-3 КАС України, передбачено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу.
Положеннями частини 3 статті 382-1 КАС України визначено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24 та, відповідно до приписів частини 11 статті 382-3 КАС України, встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подання звіту в частині виплати заборгованості позивачу в сумі 44952,26 грн.
Керуючись статтями 248, 256, 382-2, 382-3 КАС України, суд,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 05.12.2025 про виконання рішення суду від 25.09.2024 по справі №420/19883/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/19883/24 від 25.09.2024 в частині виплати заборгованості в сумі 44952,26 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 60-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/19883/24 від 25.09.2024 в частині виплати заборгованості в сумі 44952,26 грн.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений статтями 294, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.