Ухвала від 19.12.2025 по справі 420/36673/24

Справа № 420/36673/24

УХВАЛА

19 грудня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/36673/24 за позовом ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення, виплачених 08.11.2024 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24.

Зобов'язано 6 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення, виплачених 08.11.2024 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24..

09.10.2025 представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України, у якій просить суд зобов'язати 1 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/36673/24 у повному обсязі.

Заява обґрунтована тим, що відповідно до наказу ДСНС України від 31.03.2025 № НС-377 змінено назву загону з 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області на 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України в Одеській області. Представник позивача зазначає, що 08 липня 2025 року 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області надало відповідь через програмне забезпечення СЕД АСКОД за реєстраційним документом 60 33- 1872/60 33 з Довідкою про нарахування компенсації втрати частини доходів на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року по справі № 420/36673/25, що набрало законної сили 29 квітня 2025 року. Згідно вказаної Довідки, відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року по справі № 420/36673/25 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області було нараховано компенсацію втрати частини доходів в сумі 66 080,02 грн., в тому числі: 39 121,87 грн. з грошового забезпечення та 26 958,15 грн. з індексації грошового забезпечення. При цьому, представник позивача зауважує, що вищевказані розрахунки підлягають сумнівам щодо дотримання 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, оскільки сума у розмірі 66 080,02 грн. не співмірна із сумою 537 186,68 грн., отриманих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24.

Ухвалою суду від 16.10.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України - задоволено. Зобов'язано 1 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 по справі №420/36673/24.

15.12.2025 від представника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області надійшов звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 по справі №420/36673/24.

Відповідач у своєму звіті вказує, що 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області повністю виконано рішення суду добровільно: 12 червня 2025 року та 08 серпня 2025 року. На підтвердження виконання рішення суду надано належним чином завірені копії розрахунків та платіжних інструкцій.

17.12.2025 від представника ОСОБА_1 надійшли заперечення щодо достовірності звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/36673/24, поданого 1 держаним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області 12 грудня 2025 року. Так, представник позивача зазначає, що загальна сума, яку виплатив 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24, становить 432 435,31 грн. Згідно пункту 4 Порядку № 159, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом. Таким чином, на думку представника позивача сума у розмірі 77 064,39 грн. не співмірна із сумою 537 186,68 грн., отриманих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24, що є порушенням вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, що підтверджується розрахунками нарахування компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

У зв'язку з викладеним, представник позивача просить суд:

- відмовити у прийнятті Звіту 1 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 12 грудня 2025 року про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/36673/24;

- зобов'язати 1 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/36673/24 у повному обсязі;

- зобов'язати 1 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подати до суду помісячний розрахунок перерахунку грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення, виплачених 08.11.2024 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24, з відображенням помісячно нарахування компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/36673/24;

- накласти штраф на керівника (в.о. керівника) 1 держаного пожежно рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області за подання до суду недостовірного звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/36673/24 та введення в оману щодо належного виконання рішення суду.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту про виконання рішення суду, з огляду на наступне.

Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Положеннями статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За приписами частин 1, 2 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

За приписами частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).

Згідно із частиною 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2цього Кодексу.

Частинами 3, 4 статті 382-3 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Відповідно до частин 10, 11 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу.

Наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.

У своєму звіті від 12.12.2025 про виконання рішення суду у справі №420/36673/24 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області зазначив, що рішення суду виконано в повному обсязі 12 червня 2025 року та 08 серпня 2025 року. Так до звіту долучено:

- розрахунок компенсації втрати частини грошових доходів з Грошового забезпечення у зв'язку з порушенням термінів виплати за період з 01.06.2017 по 08.11.2024 згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі від 29.04.2025 по справі №420/36673/24, відповідно до якого сума компенсації за 2020 рік становить 11796,05 грн, за 2021 рік - 14696,47 грн, за 2022 рік - 10393,42 грн, за 2023 рік - 2235,93 грн; загальна сума - 39121,87 грн;

- перерахунок компенсації втрати частини грошових доходів з індексації у зв'язку з порушенням термінів виплати за період з 01.06.2017 по 08.11.2024 згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі від 29.04.2025 по справі №420/36673/24, відповідно до якого сума компенсації за 2017-2018 роки становить 26902,35 грн;

- перерахунок компенсації втрати частини грошових доходів з грошового забезпечення у зв'язку з порушенням термінів виплати за період з 01.06.2017 по 08.11.2024, згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі від 29.04.2025 по справі №420/36673/24, відповідно до якого сума доплати становить 10984,37 грн.

На підтвердження виплати вказаних сум, 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області надав платіжну інструкцію №422 від 08.08.2025 на суму 10928,24 грн (призначення платежу: доплата втрати частини грошових доходів згідно рішення суду від 29.04.2025 №420/36673/24) та платіжну інструкцію №522 від 12.06.2025 на суму 66080,02 грн (призначення платежу: компенсація втрати частини грошового забезпечення з індексацією та компенсація грошового забезпечення за порушення термінів виплати за період з 01.06.2017 по 08.11.2024 згідно рішення суду від 29.04.2025 №420/36673/24).

Доводи представника позивача наведені у заяві про встановлення судового контролю та запереченнях на поданий звіт, фактично стосуються незгоди із розрахунком 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, що може бути предметом нового адміністративного позову, проте не стосується судового контролю за виконанням рішення суду у межах даної справи.

Так, у разі незгоди із розрахунком компенсації втрати частини доходів, позивач не позбавлений права оскаржити дії/бездіяльність 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до суду із відповідним мотивуванням.

Суд зазначає, що надання судом оцінки діям відповідача щодо визначення правомірності розміру нарахованої та виплаченої компенсації втрати частини доходів, є неможливим, оскільки виходить за межі предмету розгляду у справі.

Для висновку про неправомірність дій відповідача в цій частині суд повинен вдатися до оцінки нових доказів, а також зважити доводи і аргументи обох сторін на підтримку своєї позиції, що є неможливим в порядку здійснення судового контролю, визначеного положеннями статті 382 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення суду від 05.03.2025 у справі №420/36673/24 за позовом ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 1-2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно з частиною 5 статті 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Зважаючи на висновки суду про наявність підстав для прийняття звіту 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення суду від 05.03.2025 у справі №420/36673/24, суд не вбачає підстав для накладення на керівника (в.о. керівника) 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області штрафу.

Керуючись статтями 248, 382, 382-3 КАС України, суд-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення суду від 05.03.2025 у справі №420/36673/24 за позовом ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС України.

Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений статтями 294, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.