18 грудня 2025 рокуСправа №160/31364/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бухтіярової М.М.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) питання про залучення другого відповідача у адміністративній справі №160/31364/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради, Комунального закладу «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
30.10.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в якій просить:
-визнати бездіяльність Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2022р. у розмірі п'яти мінімальних пенсій, протиправною;
-визнати бездіяльність Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2023р. у розмірі п'яти мінімальних пенсій, протиправною;
-визнати бездіяльність Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2024р. у розмірі п'яти мінімальних пенсій, протиправною;
-стягнути з Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі 10465,00 грн;
-стягнути з Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2023 рік у розмірі 10465,00 грн;
-стягнути з Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2024 рік у розмірі 10805,00 грн.
Ухвалою суду від 04.11.2025 заяву представника позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду задоволено, визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновити позивачу пропущений строк звернення до суду по справі №160/31364/25; позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Цією ж ухвалою витребувано у Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради: докази перебування ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) на обліку в Лівобережному управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради; докази нарахування і виплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) разової грошової допомоги як учаснику бойових дій.
Сторони належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
16.12.2025 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог та наголошує на тому, що Лівобережне управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради не є неналежним відповідачем у справі. Виплата одноразової грошової допомоги до 5 травня здійснюється КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
Розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі (частина перша статті 262 КАС України) з усіма правами, наданими сторонам Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини восьмої статті 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Оскільки справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, суд вважає за можливе розглянути клопотання відповідачв про заміну неналежного відповідача в адміністративній справі без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
При вирішенні питання про заміну неналежного відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини 3 статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
За змістом частин 4 та 5 статті 48 КАС, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Отже, залучення другого відповідача, згідно із частиною 4 статті 48 КАС України, здійснюється у разі пред'явлення позову не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, та за відсутності згоди позивача на заміну відповідача іншою особою.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку (частина 6 статті 48 КАС України).
Як слідує з позовних вимог, позивач просить визнати протиправну бездіяльність Лівобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати разової грошової допомоги до 5 травня 2022 р., до 5 травня 2023 р. та до 5 травня 2024 р. у розмірі п'яти мінімальних пенсій, та стягнути з на його користь разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі 10465,00 грн., до 5 травня за 2023 рік у розмірі 10465,00 грн., до 5 травня за 2024 рік у розмірі 10805,00 грн.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», чинної на час спірних відносин, було установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється:
- органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій;
- структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.
Відповідно до пункту 5 Постанови 540 бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються:
Пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання;
регіональним органам соціального захисту населення - відповідно до поданої ними інформації щодо сум грошової допомоги, сформованої на підставі інформації місцевих органів соціального захисту населення та центрів по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, для проведення виплат особам, зазначеним у абзаці першому підпункту 2 пункту 3 цього Порядку, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
За змістом пункту 6 Постанови 540 отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу, які проходять службу (крім осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку), виплата грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.
Отримувачам грошової допомоги, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, особами начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби (крім осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку), виплата грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.
Відповідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (нова редакція), затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 14.06.2018 № Р-330/0/3-18, Департамент відповідно до визначених повноважень виконує такі функції, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни (в тому числі учасникам антитерористичної операції), особам, на яких поширюється чинність законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям з дітьми, багатодітним, молодим сім'ям, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій;
На підставі наказу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 22.03.2019 № ОД-65/0/209-19 «Про передачу функцій», починаючи з 2019 року функції з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВК 2501150 передано до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
Отже, функції з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВК 2501150 передано Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
Рішенням Дніпропетровської обласної ради від 28.07.2023 №303-17/VIIІ назву Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» змінено на Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради», а також затверджено нову редакцію статуту Комунального закладу «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради».
З Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що юридична особа за ідентифікаційним кодом 42643875 змінила найменування на Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради».
Водночас, відповідачем у справі позивачем визначено Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради як суб'єкт владних повноважень, який має відповідати за цим позовом.
За змістом пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суд зазначає, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача.
Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи.
Отже, обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі, й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.
Вказаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 17.09.2020 у справі № 742/2298/17 (провадження №К/9901/4436/17).
Зважаючи на те, що у даному випадку справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), тому суд позбавлений можливості з'ясувати думку позивача щодо заміни неналежного відповідача на належного, суд, враховуючи, що первинний відповідач - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради не здійснює нарахування та виплату щорічної разової допомоги до учасникам бойових дій, тому, керуючись приписами статті 48 КАС України, доходить висновку про необхідність залучення Комунального закладу «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875) до участі у справі в якості другого відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 48, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Залучити Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради» (ЄДРПОУ 42643875, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26) до участі в адміністративній справі №160/31364/25 в якості другого відповідача.
Направити відповідачу-2 копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Роз'яснити учасникам справи, що розгляд адміністративної справи починається спочатку, та зважаючи на що, встановити відповідачу-2 строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, позивачу - відповіді на відзив відповідача-2 протягом п'яти днів з дня отримання відзиву, та п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечень відповідачу-2.
Витребувати у відповідача-2 - Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради»:
-докази перебування ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) на обліку в Комунальному закладі «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради»;
-докази нарахування і виплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2022-2024 рр.
Витребувані документи надати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
У разі якщо особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом. Згідно з частиною першою статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
Інформацію щодо даної адміністративної справи учасники справи можуть отримати на офіційному порталі судової влади України у мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/).
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя М.М. Бухтіярова