Справа № 724/2905/25
Провадження № 2-о/724/184/25
16 грудня 2025 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Ковальчук Т.М.
присяжних: Савко П.П., Пелехатого В.І.
за участі
секретаря судового засідання: Копайгородського Д.Я.
адвоката особи, стосовно якої
розглядається справа: Мельника Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хотин Чернівецької області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,-
Короткий зміст заявлених вимог
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить визнати недієздатним рідного брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановити над братом опіку, призначивши його опікуном ОСОБА_2 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю другої групи, хворіє психічним захворюванням з діагнозом: шизофренія, параноїдна форма, безперервний перебіг, виражений змішаний тип дефекту F20.00. ОСОБА_2 внаслідок своєї психічної хвороби не може висловлювати свої думки, не може приготувати собі їжу, не розуміє обставин, що відбувається навколо нього, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих та самостійно себе обслуговувати, його захворювання щороку прогресує, як наслідок потребує постійного стороннього догляду.
Заявник зазначає, що його брат ОСОБА_2 проживає разом з ним, він здійснює догляд за ним.
Просить визнати ОСОБА_2 недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши його опікуном.
Процесуальні дії по справі. Подані заяви (клопотання) учасників по справі
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 22 серпня 2025 року відкрито провадження у справі та витребувано з КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради, ОКНП «Чернівецька обласна психіатрична лікарня», КНП «Топорівська амбулаторія Загальної практики сімейної медицини» відомості щодо перебування ОСОБА_2 на обліку у лікаря - психіатра та характеру його хвороби (а.с.32-33).
19 вересня 2025 року ухвалою суду призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_2 , провадження у справі зупинено.
20.11.2025 року на адресу суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта №1553 від 13.10.2025 року.
Ухвалою Хотинського районного суду від 25.11.2025 року поновлено провадження по справі та призначено справу до судового розгляду на 16.12.2025 року о 10:00 год.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву, згідно якої просить проводити розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити (а.с.59 зворот).
Представник заінтересованої особи: органу опіки та піклування Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно в установленому законодавством порядку, що підтверджується довідкою про доставлення електронного документу (ухвали суду) до їх електронного кабінету (а.с.58 зворот).
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, згідно висновку експерта №1553 від 13.10.2025 року останній за станом психічного здоров'я не може брати участь у судовому засіданні та давати пояснення по суті справи (а.с.53-54).
Представник особи, відносно якої розглядається справа - адвокат Мельник Р.І. в судовому засіданні проти задоволення заявлених вимог не заперечував.
Фактичні обставини встановлені судом та застосовані норми права
Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши письмові докази по справі, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно довідки до акта огляду медико - соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №799553, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю другої групи загального захворювання (а.с.13).
Згідно відомостей, наданих на виконання ухвали суду з КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради від 04.09.2025 року за №1145 та з ОКНП «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» від 05.09.2025 року за №5647, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у лікаря-психіатра з діагнозом: шизофренія, параноїдна форма, безперервний перебіг, виражений змішаний тип дефекту F20.00; неодноразово проходив стаціонарне лікування в Чернівецькій обласній психіатричній лікарні, що також підтверджується копіями: епікризу з історії хвороби №1411, виписок з медичної карти стаціонарного хворого на ім'я ОСОБА_2 №189 від 22.02.2024, №1834 29.04.2024, №3684 від 26.07.2024 (а.с.19-22, 42,44).
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №1553 від 13.10.2025 року, ОСОБА_2 хворіє хронічним, психічним захворюванням у формі шизофренії, параноїдна форма, безперервний перебіг, виражений змішаний тип дефекту. За своїм психічним станом останній не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.53-54).
Відповідно до ч.1 ст.39 Цивільного кодексу України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно ч.1ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Аналізуючи зібрані у справі докази у їх сукупності, з урахуванням стану здоров'я ОСОБА_2 , який страждає хронічним психічним захворювання у формі шизофренії, параноїдна форма, безперервний перебіг, виражений змішаний тип дефекту, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , недієздатним.
Щодо вирішення питання про призначення заявника опікуном, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копіями документів наданих на підтвердження їх родинних відносин (а.с.9-12).
Зі змісту висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області №1 від 07.07.2025 року вбачається, що ОСОБА_2 проживає в селі Колінківці Чернівецького району Чернівецької області, є інвалідом ІІ групи, не працює, потребує постійного стороннього догляду та нагляду. ОСОБА_1 на обліку у психоневрологічних та наркологічних закладах не перебуває; до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має, в розшуку не перебуває. ОСОБА_1 за станом здоров'я може виконувати обов'язки опікуна, з правовими наслідками встановлення опіки ознайомлений (а.с.26).
Рішенням виконавчого комітету Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області №84-09/25 від 07.07.2025 року затверджено Висновок опікунської ради при виконавчому комітеті Топорівської сільської ради про доцільність призначення ОСОБА_1 , 1978 р.н., опікуном його брата ОСОБА_2 , 1989 р.н., у разі визнання його недієздатним (а.с.27).
ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_1 , є фізичною особою - підприємцем; згідно медичної довідки Колінковецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини від 29.05.2025 за станом здоров'я може здійснювати догляд за хворим; згідно витягу Міністерства внутрішніх справ України станом на 24.05.2025 до кримінальної відповідальності не притягувався, у розшуку не перебуває; за місцем проживання, згідно характеристики Колінковецького старостинського округу Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 02.06.2025, характеризується позитивно (а.с.14-18).
Батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 померли, що підтверджується копіями свідоцтв про смерть серії НОМЕР_1 від 05.06.1989 року та серії НОМЕР_2 від 22.07.1991 року, виданими виконавчим комітетом Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області (а.с.23-24).
Відповідно до статті 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно зі статтею 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
За приписами статті 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Частиною першою статті 60 ЦК України визначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (стаття 62 ЦК України).
Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України).
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Інститут опіки та піклування спрямований на заповнення відсутньої чи недостатньої цивільної дієздатності неповнолітніх і повнолітніх фізичних осіб. Разом із тим, завданням цього інституту є охорона особистих і майнових прав і інтересів підопічних, турбота про створення їм необхідних побутових умов, здійснення за ними догляду і забезпечення їхнього лікування. Тому, при призначенні опікуна, необхідно враховувати його особисті якості та можливість належно здійснювати функції опікуна. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Такий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі №736/1508/17, від 23 листопада 2021 року у справі №751/9572/19, від 28 лютого 2024 року у справі №372/3474/21, від 24 липня 2024 року у справі №727/597/24.
У постанові Верховного Суду від 08 січня 2024 року у справі №753/1905/22 зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
При вирішенні питання про призначення опікуна суд враховує висновок органів опіки та піклування (ст.60 ЦК України ).
Аналізуючи положення глави 6 ЦК України, Закону України «Про місцеве самоврядування» та враховуючи Правила опіки та піклування, суд приходить висновку, що законодавець розмежував поняття «рішення органу опіки та піклування» та «подання органу опіки та піклування».
Отже, виконавчий комітет сільської ради, як орган опіки та піклування будучи колегіальним органом, у межах своїх повноважень ухвалює акт у формі рішення, однак належним процесуальним документом, з яким орган опіки та піклування може звертатися до суду, є подання, процесуальна форма якого має відповідати вимогам, які встановлюються ЦПК України для письмових заяв учасників справи із зазначенням вимог, аргументів, пояснень та міркувань.
Відповідно до п. 3.3 Правил опіки та піклування, документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна, якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки; документ про закріплення за дитиною житлової площі.
Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).
Разом з тим, суд звертає увагу, що у порушення вимог ч.1 ст.60 ЦК України орган опіки та піклування виконавчого комітету Топорівської сільської ради не надав до суду подання про доцільність призначення опікуном ОСОБА_1 , сам по собі їх Висновок носить лише рекомендаційний характер та не відображає усієї необхідної для призначення особи опікуном інформації.
Так, орган опіки і піклування у висновку не надав жодної оцінки обставин, хто доглядав ОСОБА_2 до звернення заявника в суд із такою заявою, з ким проживає брат заявника, відсутня інформація про неможливість виконання функцій опікуна іншими членами сім'ї за наявності таких, окрім заявника.
Наведені обставини зовсім не досліджувались органом опіки та піклування.
У постанові від 28 травня 2025 року у справі №641/7190/23 Верховний Суд зазначив, що саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений статтею 65 Конституції України обов'язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з'ясувати необхідність цього, уникаючи можливих зловживань, та належним чином мотивувати своє подання про можливість призначення особи опікуном.
Суд не може призначити опікуна задля уникнення мобілізації, оскільки це буде розцінено як зловживання правом. Верховний Суд наголошує, що орган опіки та піклування зобов'язаний з'ясувати реальну необхідність такого призначення, а суд може призначити опікуна лише за належно мотивованим поданням, яке підтверджує, що це не є спробою ухилення від військової служби.
Оскільки заявник ОСОБА_1 є особою призовного віку, тому в умовах воєнного стану орган опіки мав належним чином з'ясувати питання доцільності призначення саме заявника опікуном, враховуючи закріплений у Конституції України обов'язок захисту Вітчизни та загальну мобілізацію, з урахуванням усіх обставин, зокрема здатності виконання функцій опікуна недієздатної особи іншими особами.
Зазначене є обов'язком саме органу опіки та піклування, а суд зобов'язаний лише надати оцінку такому поданню та у випадку його обґрунтованості вирішити питання про призначення опікуна. Невстановлення вказаних обставин унеможливлює вирішення питання про призначення заявника опікуном ОСОБА_2 .
Проте, висновок органу опіки та піклування не містить обґрунтування про необхідність призначення саме заявника опікуном над братом - без достатньої аргументації такого висновку, через що він не може бути прийнятий судом.
Суд звертає увагу на те, що у даному випадку, опіка встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітньої особи, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки. Фізично допомогти недієздатній особі може будь-який член сім'ї, у тому числі заявник ОСОБА_1 , не маючи при цьому статус опікуна.
За приписами ч.1 ст.65 ЦК України до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.
Відповідно до Правил опіки та піклування, що затверджені Наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99 року №34/166/131/88, опіка (піклування) встановлюється також для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов'язки.
Органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Безпосереднє ведення справ щодо опіки і піклування покладається у межах їх компетенції на відповідні відділи й управління місцевої державної адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад. У селищах і селах справами опіки і піклування безпосередньо відають виконавчі комітети сільських і селищних рад.
Отже, обов'язки опікуна над недієздатним ОСОБА_2 слід тимчасово покласти на Орган опіки та піклування виконавчого комітету Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області до вирішення питання про призначення опікуна, в порядку визначеному законодавством.
Що стосується судових витрат, відповідно до ст.141 ЦПК України за розгляд такої категорії справ вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст.39,40,58,60 Цивільного кодексу України, ст.ст.258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 299, 300 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - задовольнити частково.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Тимчасово покласти обов'язки опікуна над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на Орган опіки та піклування виконавчого комітету Топорівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області до вирішення питання про призначення опікуна, в порядку визначеному законодавством.
Встановити строк дії рішення в частині визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 недієздатним - два роки, з дня набрання даним рішенням законної сили.
Судові витрати, пов'язані із проведенням судово-психіатричної експертизи в розмірі 3460,98 грн. - віднести на рахунок держави.
В іншій частині заявлених вимог- відмовити.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 300 ЦПК України.
Роз'яснити учасникам справи положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім'ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.
Рішення може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Хотинський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його складення в повному обсязі.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення або проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Повне найменування учасників процесу:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Топорівська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, місце знаходження: 60311, с.Топорівці, вул.Топорівська, буд.60, Чернівецького району, Чернівецької області, код ЄДРПОУ 04471398.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 19.12.2025 року.
Суддя Т. М. Ковальчук
Присяжні: В.І. Пелехатий
П.П. Савко