Постанова від 19.12.2025 по справі 380/16845/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/16845/24 пров. № А/857/9042/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №380/16845/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними бездіяльності та відмови, зобов'язання вчинити дії, (головуючий суддя першої інстанції Сидор Н.Т., час ухвалення не вказано, за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, місце ухвалення м. Львів, дата складання повного тексту 05.02.2025),-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту позивач), в інтересах якого діє адвокат Отрох Алла Володимирівна, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту відповідач), у якій просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненаправлення на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20.08.2014 № 413, яка є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій;

- зобов'язати відповідача подати на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20.08.2014 № 413, яка є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій;

- визнати протиправною відмову відповідача видати Довідку про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;

- зобов'язати відповідача видати позивачу Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

На обґрунтування позову позивач зазначає, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . Відповідно до довідки від 04.07.2022 № 692/1729 виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , ОСОБА_1 (№ 326), який проходить службу в військовій частині НОМЕР_2 , брав безпосередню участь в бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), а саме в період з 31.05.2022 по 30.06.2022. У зв'язку з чим, позивач вважає, що набув право на отримання статусу учасника бойових дій.

Вказує, що ні військова частина НОМЕР_1 , до якої позивач був відряджений, ні військова частина НОМЕР_2 , у якій позивач проходив військову службу, не направили вчасно на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, довідку за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20.08.2014 № 413, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Вважаючи бездіяльність та відмову відповідача такими, що перешкоджають реалізації права на отримання відповідного статусу, позивач звернувся з цим позовом до суду.

З урахуванням наведеного просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову військової частини НОМЕР_1 видати довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, за формою згідно з додатком 6 постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України».

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки за формою згідно з додатком 6 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, за формою згідно з додатком 6 постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України».

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що вважає рішення суду таким, що прийняте без урахування повних обставин адміністративної справи.

Вказує, що командування військової частини НОМЕР_1 скеровано відповідь на запит представника позивача від 12.06.2024 № 692/6731, який зареєстрований 05.06.2024, тобто позивач був обізнаний про порушення його прав, як на його думку, як мінімум вже у 05 червня 2024 року, При цьому, з даним позовом представник позивача звернулась до Львівського окружного адміністративного суду лише 05 серпня 2024 року, тобто з пропуском строку визначеного ч. 5 ст. 122КАС України місячного строку звернення до суду.

Поміж іншого, звертає увагу, що позивач не проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , а був відряджений з військової частини НОМЕР_2 до військової частини НОМЕР_1 звідки вибув до штатного місця несення служби 22.08.2022.

Також, апелянт зазначає, що пунктом 6 Порядку № 413, зокрема, перебачено, що для надання статусу учасника бойових дій, командири (начальники) військових частин або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, зобов'язані подати на розгляд комісії, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6.

Так, зважаючи на вимоги п. 6 Порядку № 413, апелянт вважає, що військова частина НОМЕР_1 не є уповноваженим органом для направлення відповідних документів, оскільки позивач не проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Крім того, вказує, що хоча нормами Порядку № 413 і передбачений обов'язок командира військової частини подати на розгляд комісії довідку за формою згідно з додатком 6, проте такий обов'язок не є безумовним та залежить від наявності фактичних та правових підстав для самого складання такої довідки.

Тобто, за відсутності підстав для складання довідки за формою згідно з додатком 6 стосовно певної особи відсутні й підстави для її подання на розгляд комісії. У будь-якому випадку право на отримання особою статусу учасника бойових дій може бути реалізовано або шляхом подання командиром військової частини на розгляд комісії довідки за формою згідно з додатком 6 стосовно цієї особи, або шляхом подання особою до комісії заяви про надання їй статусу учасника бойових дій (у разі неподання командиром військової частини на розгляд комісії вказаної довідки).

Звертає увагу, що правом на подання до комісії заяви про надання статусу учасника бойових дій та витребування комісією від уповноваженого органу відомостей (документів), необхідних для надання статусу учасника бойових дій, позивач не скористався, а наявність у командира військової частини НОМЕР_1 обов'язку скласти стосовно позивача довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 та подати її на розгляд комісії в ході судового розгляду справи належними доказами позивач не довів.

У зв'язку з вказаним, на переконання скаржника, необхідно дійти висновку, що необхідно відмовити у задоволенні вимоги про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо неподання на розгляд комісії довідки за формою згідно з додатком 6 та документів, передбачених абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413, для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

А відтак, за відсутності підстав для задоволення цієї основної вимоги відсутні й підстави для задоволення похідної від неї позовної вимоги про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 подати на розгляд комісії довідку за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №41, для надання позивачеві статусу учасника бойових дій.

Зважаючи на викладене, відповідач просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у позовних вимогах ОСОБА_1 відмовити.

Від позивача до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому представник позивача заперечує щодо доводів відповідача, викладених у апеляційній скарзі.

Щодо строку звернення до суду зауважує, що спірні правовідносини у даній справі не стосуються прийняття на публічну службу, а відтак в даному випадку застосовується шестимісячний строк звернення до суду, що передбачений ч. 2 ст. 122 КАС України, який не порушено під час звернення до суду, оскільки позивач був обізнаний про порушення його прав, в червні 2024 року, а у серпні 2024 року звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із цим позовом.

Також зазначає, що з аналізу норм Порядку № 413 вбачається, що для надання статусу учасника бойових дій особі, яка брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, командир військової частини, у підпорядкуванні якої особа виконувала бойові завдання у місячний строк після завершення особами виконання завдань зобов'язані подати на розгляд відповідної комісії довідку за формою згідно з додатком 6.

У разі неподання командиром військової частини на розгляд комісії довідки за формою згідно з додатком 6 особа, яка брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, може самостійно звернутися до відповідної комісії з питання надання їй статусу учасника бойових дій.

Зважаючи на викладене, представник позивача зауважує, що у спірних правовідносинах військова частина, у підпорядкуванні якої перебував військовослужбовець зобов'язана була подати на розгляд комісії відповідну довідку за формою згідно з додатком 6, яка є підставою для надання статусу учасника бойових дій, однак вищезазначеного обов'язку не виконала.

Військова частина НОМЕР_2 , в якій позивач проходив військову службу під час перебування у відрядженні до НОМЕР_1 та участі в бойових діях, - зверталась до командування військової частини НОМЕР_1 (вих. № 812/763 від 01.02.2023 року) щодо надання відповідних документів для надання статусу учасника бойових дій, на військовослужбовців, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у складі військової частини НОМЕР_1 .

Однак, так звернення було проігноровано та не надано будь-якої інформації щодо участі військовослужбовців в бойових діях, в тому числі і заперечення такої участі.

Отже, представник позивача вважає, що командування військової частини НОМЕР_1 своєю бездіяльність не тільки порушує право ОСОБА_1 на отримання статусу учасника бойових дій, а й перешкоджає військовій частині НОМЕР_2 та позивачу самостійно підготувати необхідний пакет документів та звернутися до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Таким чином, зважаючи на те, що позивач брав участь в бойових діях у нього відсутня можливості користуватися передбаченими законодавством пільгами. До того ж, відповідач не заперечує участь ОСОБА_1 в бойових діях.

Також, з огляду на перебування позивача у відрядженні у військовій частині НОМЕР_1 у період з 31.05.2022 по 22.08.2022, позивач вважає, що довідка за формою згідно з додатком 6, в силу вимог пункту 6 Порядку № 413, видається саме військовою частиною НОМЕР_1 .

Водночас, на думку позивача, положення п. 8 Порядку № 413 визначають лише право особи на самостійне звернення до комісії. В жодному разі Постанова № 413 не містить обов'язків для таких осіб, на відміну від покладених обов'язків на командування військових частин. В той же час, вважає передчасним саме особисте звернення позивача до уповноваженої комісії без наявних документів, що підтверджують участь особи в бойових діях, зокрема довідки за формою згідно з додатком 6.

Крім того, комісія не уповноважена вимагати у військової частини створення тих чи інших документів. Отже, в даному пункті йдеться саме про наявність в заявника копії документу, однак позивач немає у володінні навіть копії довідки за формою згідно з додатком 6, а тому самостійне звернення військовослужбовця до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій є передчасним та необґрунтованим.

У зв'язку із викладеним вище, представник позивача вважає, що суд першої інстанції в повній мірі дослідив обставини справи, надав їм належну правову оцінку, на підставі чого - прийнято обґрунтоване та справедливе рішення. Просить залишити апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Суд встановив та з матеріалів справи слідує, що згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.05.2022 № 150, вважати таким, що прибув та приступив до виконання службових обов'язків у відрядження з військової частини НОМЕР_2 з 31.05.2022 солдат строкової служби ОСОБА_1 , з метою виконання бойових завдань, та вважати таким, що прибув та залучений до складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань. Підстава: бойове розпорядження Головнокомандуючого Збройних Сил України від 29.05.2022 № 3552, командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.05.2022 № 313/200/747т.

Згідно з довідкою виданою військовою частиною НОМЕР_1 від 04.07.2022 № 692/1729 солдат ОСОБА_1 в період з 31.05.2022 по 30.06.2022 брав безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії).

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22.08.2022 № 150, вважати таким, що вибув з оперативного контролю військової частини НОМЕР_1 з 22.08.2022 після здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (здійснення заходів), зняти з продовольчого забезпечення за пунктом "р" прим. 1 до норм № 1 - загальновійськова (сніданок, обід, вечеря) з обіду 22.08.2022. Підстава: Бойове розпорядження основного командного пункту оперативного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 21.08.2022 № БР-1043-дск.

24.05.2024 представник позивача звернувся до військової частини НОМЕР_1 із адвокатським запитом, в якому, зокрема, просив:

- виготовити та надати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, форма якої затверджена Постановою Кабміну № 413 (додаток 6);

- надати документи, які є підставою видачі довідки від 04.07.2022 № 692/1729, а саме:

- бойове розпорядження Головнокомандуючого Збройних Сил України від 29.05.2022 № 3552;

- бойове розпорядження командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.05.2022 № 313/200/747т;

- рапорт начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі військової частини НОМЕР_1 в період з 31.05.2022 по 30.06.2022.

За результатом розгляду запиту, листом від 12.06.2024 за № 692/6731 командир військової частини НОМЕР_1 повідомив, що військова частина НОМЕР_1 не є уповноваженим органом для направлення відповідних документів на розгляд визначеної комісії стосовно вищенаведених військовослужбовців для надання статусу учасника бойових дій встановленим законодавством порядком.

24.05.2024 представник позивача звернувся до Військової частини НОМЕР_2 із адвокатським запитом, в якому, зокрема, просив:

- виготовити та надати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, форма якої затверджена Постановою Кабміну № 413 (додаток 6);

- надати документи, які є підставою видачі довідки від 04.07.2022 № 692/1729, а саме:

- бойове розпорядження Головнокомандуючого Збройних Сил України від 29.05.2022 № 3552;

- бойове розпорядження командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.05.2022 № 313/200/747т;

- рапорт начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях у складі військової частини НОМЕР_1 в період з 31.05.2022 по 30.06.2022.

За результатом розгляду запиту, листом від 05.06.2024 за № 812/9428 командир військової частини НОМЕР_2 повідомив, що у зв'язку з відсутністю інформації та відповідних документів у розпорядженні військової частини НОМЕР_2 для надання статусу учасника бойових дій вищевказаному громадянину, військовою частиною НОМЕР_2 направлено запит за вих. № 812/763 від 01.02.2023 про надання відповідних документів для надання статусу учасника бойових дій, на військовослужбовців, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у складі військової частини НОМЕР_1 . Враховуючи ненадання відповіді на вказаний запит військовою частиною НОМЕР_1 та відсутність інформації і документів у володінні військової частини НОМЕР_2 щодо участі ОСОБА_1 у бойових діях, надати запитувані документи не представляється можливим.

Вважаючи протиправною бездіяльність щодо не направлення на розгляд комісії Міноборони матеріалів про надання статусу учасника бойових дій та відмову у видачі довідки про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що перешкоджає реалізації права на отримання відповідного статусу, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Суд першої інстанції задовольнив адміністративний позов повністю, виходячи із тих підстав, що з аналізу норм Порядку № 413 слідує, що для надання статусу учасника бойових дій особі, яка брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, командир військової частини, у складі якої особа проходила службу у місячний строк після завершення особами виконання завдань зобов'язані подати на розгляд відповідної комісії довідку за формою згідно з додатком 6.

У разі неподання командиром військової частини на розгляд комісії довідки за формою згідно з додатком 6 особа, яка брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, може самостійно звернутися до відповідної комісії з питання надання їй статусу учасника бойових дій.

Суд першої інстанції зазначив, що у спірних правовідносинах військова частина зобов'язана була подати на розгляд комісії відповідну довідку за формою згідно з додатком 6, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, однак вищезазначеного обов'язку не виконала.

З огляду на перебування позивача у відрядженні у військовій частині НОМЕР_1 у період з 31.05.2022 по 22.08.2022, суд першої інстанції вважає, що довідка за формою згідно з додатком 6, в силу вимог пунктом 6 Порядку № 413, видається саме військовою частиною НОМЕР_1 .

Таким чином, суд дійшов висновку, що військова частина НОМЕР_1 протиправно не подала на розгляд відповідної комісії довідку за формою згідно з додатком 6 щодо встановлення статусу учасника бойових дій позивачу відповідно до Постанови № 413.

При цьому, суд першої інстанції вказав на те, що необґрунтованими є доводи військової частини НОМЕР_1 , про те, що відповідно до положень п. 8 Порядку № 413 позивач не позбавлений можливості самостійно звернутись до відповідної комісії щодо отримання статусу учасника бойових дій, оскільки відповідач не виконав свого обов'язку, який прямо передбачений п. 6 Порядку № 413 щодо подання на розгляд комісії відповідної довідки за формою згідно з додатками до цього Порядку та документів, які передбачені цим Порядком, а положення п. 8 Порядку № 413 визначають лише право особи на самостійне звернення до комісії.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги є обґрунтовані та такими, що необхідно задовольнити повністю.

Апеляційний суд не погоджується із висновками суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII у редакції від 07.05.2022, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до статті 4 Закону № 3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Згідно зі статтею 5 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пунктом 19 ч. 1 статті 6 Закону № 3551-ХІІ визначено, що військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Так, Кабінет Міністрів України постановою від 20.08.2014 № 413 затвердив Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (далі - Порядок № 413 у редакції від 25.02.2022, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносини).

Згідно із п. 1 Порядку № 413, цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб.

Абзац другий пункту 2 Порядку № 413 визначає, що статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до пункту 2-1 Порядку № 413, статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об'єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об'єднаним командним пунктом об'єднаних сил), а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях.

Згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку № 413, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку № 413 передбачено, окрім іншого, те, що для надання статусу учасника бойових дій:

- особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади;

- особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Згідно із абзацом 1 пункту 8 Порядку № 413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Апеляційний суд звертає увагу, що під час розгляду справи необхідно застосовувати норми матеріального права у редакції, чинній на момент виникнення цих правовідносин, якщо законом не встановлено іншого порядку набрання ними чинності або їх зворотної дії в часі.

У даній справі, спірні правовідносини виникли у період з червня по липень 2022 року, коли позивач завершив участь у бойових діях (30.06.2022) і у відповідача виник обов'язок протягом місячного строку подати відповідні документи на розгляд комісії.

Відтак, правильним є застосування Закону № 3551-XII у редакції від 07.05.2022 та Порядку № 413 у редакції від 25.02.2022, оскільки саме ці редакції були чинними на момент виникнення обов'язку відповідача вчинити відповідні дії.

Здійснивши аналіз пункту 6 Порядку № 413 у редакції від 25.02.2022, апеляційний суд зауважує, що цей Порядок станом на дату виникнення спірних правовідносин (червень-липень 2022 року) не передбачав додатку 6.

Враховуючи викладене, колегія суддів зауважує, що позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невидачі довідки за формою, яка на момент виникнення спірних правовідносин (червень-липень 2022 року) взагалі не існувала у законодавстві. Аналогічно, позивач просить зобов'язати відповідача подати на розгляд комісії документ за неіснуючою формою.

Такі позовні вимоги є неможливими за своєю правовою природою, оскільки не можна визнати протиправною бездіяльність щодо невчинення дій, які не були передбачені чинним законодавством, так само як не можна зобов'язати створити документ за формою, що не існувала в нормативно-правових актах на відповідний період часу.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною відмову військової частини НОМЕР_1 видати довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та зобов'язання військової частини НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, за формою згідно з додатком 6 постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України»;

визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки за формою згідно з додатком 6 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 та зобов'язання військової частини НОМЕР_1 подати на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, за формою згідно з додатком 6 постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України».

Разом із цим, апеляційний суд встановив, що згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.05.2022 № 150, вважати таким, що прибув та приступив до виконання службових обов'язків у відрядження з військової частини НОМЕР_2 з 31.05.2022 солдат строкової служби ОСОБА_1 , з метою виконання бойових завдань, та вважати таким, що прибув та залучений до складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань. Підстава: бойове розпорядження Головнокомандуючого Збройних Сил України від 29.05.2022 № 3552, командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.05.2022 № 313/200/747т.

Отже, позивач належить до категорії осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 Порядку № 413, які брали участь у здійсненні заходів у Донецькій та Луганській областях.

Як вже зазначалось, відповідно до абзацу 4 пункту 6 Порядку №413, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Отже, обов'язок подати на розгляд комісії довідку за формою згідно з додатком 4 та інші необхідні документи покладається на ту військову частину, у складі якої особа проходила службу, а не на ту, де вона перебувала у відрядженні чи під оперативним контролем.

У даній справі позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 (його штатна військова частина), а до військової частини НОМЕР_1 був направлений у відрядження для виконання бойових завдань.

Перебування у відрядженні не змінює факту проходження служби у складі військової частини НОМЕР_2 , оскільки позивач залишався у штаті НОМЕР_2 , після завершення відрядження він "вибув до штатного місця несення служби". Крім цього, наявна довідка від 04.07.2022 № 692/1729, видана НОМЕР_1 , прямо вказує, що позивач "проходить службу в військовій частині НОМЕР_2 ".

Отже, обов'язок подати довідку за формою згідно з додатком 4 та відповідні документи на розгляд комісії має військова частина НОМЕР_2 , як військова частина, у складі якої позивач проходив службу.

У той же час, у матеріалах справи відсутні докази направлення військовою частиною НОМЕР_2 довідки за формою згідно з додатком 4 та відповідних документів на розгляд комісії, що свідчить про допущення військовою частиною НОМЕР_2 протиправної бездіяльності.

Щодо доводів військової частини НОМЕР_1 про те, що згідно з пунктом 8 Порядку №413,у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Апеляційний суд не погоджується із таким твердженням скаржника, та звертає увагу, що положення Порядку № 413 визначають лише право особи, а не її обов'язок на самостійне звернення до відповідної комісії. Натомість саме на командирів (начальників) військових частин покладається обов'язок протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань подати на розгляд комісії, відповідної довідки та документів.

Щодо доводів апелянта про пропуск строку звернення до суду, апеляційний суд зауважує, що спірні правовідносини не підпадають під дію ч. 5 ст. 122 КАС України. Оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав у червні 2024 року, а позов подано 05.08.2024, шестимісячний строк, визначений ч. 2 ст. 122 КАС України не пропущено.

На підставі статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, оскільки військова частина НОМЕР_2 є співвідповідачем у цій справі, то, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, апеляційний суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_2 щодо не подання на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, та

зобов'язання військової частини НОМЕР_2 подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, довідку за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, у редакції від 25.02.2022.

Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно із п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними і трактуванні їх на власний розсуд.

Враховуючи положення статті 317 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду справи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що має наслідком скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення постанови про задоволення позову частково.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, перерозподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 243, 250, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 задовольнити частково.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі № 380/16845/24 скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не подання після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.

Зобов'язати військову частини НОМЕР_2 подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, довідку за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, у редакції від 25.02.2022.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуюча суддя З. М. Матковська

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін