18 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/11417/25 пров. № А/857/36381/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року (головуючий суддя: Друзенко Н.В., місце ухвалення - м. Рівне) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
встановив
ОСОБА_1 , 04.07.2025, звернулася з позовом до суду, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача які полягають у скасуванні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115;
- зобов?язати відповідача відновити нарахування та виплату пенсії у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 з 01.03.2025 відповідно до Постанови КМУ від 25.02.2025 № 209, та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2025;
- зобов?язати відповідача здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 11.10.2017, а також у подальшому проводити перерахунки пенсії (відповідно до постанови КМУ Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення на відповідний рік).
В обґрунтування позову позивачка зазначає, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, передбачено, що для індексації пенсій застосовується показник середньої заробітної плати в Україні за 2017 рік (3764,40 грн), збільшений у наступні роки на визначені для індексації пенсій коефіцієнти ((1,17 (2019), 1,11 (2020), 1,11 (2021), 1,14 (2022), 1,197 (2023), 1,0796 (2024) і який наростаючим підсумком у 2024 році становив 7994,47 грн. З 1 березня 2025 року цей показник підвищується з урахуванням коефіцієнта 1,115 і становить 8913,83 грн. Тобто у відповідача існує обов'язок для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводити перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Відтак, пенсійний орган з 01.03.2025 був зобов'язаний провести як індексацію основного розміру пенсії позивачки, так і перерахунок доплати до пенсії за стаж потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 , починаючи із 01.03.2025 нарахування проведеної індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 № 209).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії. Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. Згідно із п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв?язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. А також, зазначає, що зобов'язання, проводити наступні перерахунки пенсії, зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на органи Пенсійного фонду України не покладено.
Позивачкою відзиву на апеляційну скаргу не подано, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка з 24.05.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 460/13658/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.09.2024 перерахунок та виплату позивачці пенсії з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ) в редакції, чинній до 01.10.2017, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, з урахуванням проведених платежів.
Зазначене судове рішення набрало законної сили 03 квітня 2025 року, позивачці 23 квітня 2025 року видано виконавчий лист, який пред'явлений до виконання 30 квітня 2025 року, виконавче провадження по якому перебуває на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, яке відкрито 05 травня 2025 року № 77967924.
Позивачка, 28 травня 2025 року звернулася до відповідача із заявою щодо нарахування і виплати пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 01.03.2025 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2025.
Як вбачається зі змісту відповіді № 1700-0202-8/39898 від 03.06.2025, на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 460/13658/24, постанови про відкриття виконавчого провадження відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 05.05.2025 ВП № 77967924 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024 та з 01.09.2024 встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1% заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону) за кожен рік понад 15 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ в редакції, чинній до 01.10.2017. Розмір заробітної плати, визначеної на підставі статті 40 Закону, з урахуванням якої обчислюється пенсія на виконання рішення суду, починаючи з 01.09.2024 становить 10663,34 грн (7994,47 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) *1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 *1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 *1, 11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 * 1, 14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 * 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 * 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 ) * 1,33384 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Основний розмір пенсії ОСОБА_1 , визначений з урахуванням вищевказаної заробітної плати та страхового стажу 44 роки 2 місяці 21 день (коефіцієнт страхового стажу - 0,44167), становить 4709,68 грн (10663,34*0,44167).
До пенсії за віком ОСОБА_1 , визначеної відповідно до статті 27 Закону № 1058- IV встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону № 1058-IV) за кожен рік роботи понад 15 років - 3092,37 грн (10663,34 грн - заробітна плата * 29%).
Розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання судових рішень у справі № 460/13658/24 з 01.09.2024 становить 7915,93 грн, в тому числі 3092,37 грн - доплата за понаднормовий стаж, встановлена на виконання судових рішень.
Виплату пенсії у розмірі 7915,93 грн, встановленому на виконання рішення суду, розпочато з червня 2025 року.
Після виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 460/13658/24 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 на виконання постанови Уряду від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» не проводився.
Відповідач вказав, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 460/13658/24 виконано в межах покладених зобов'язань; інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , зокрема, на підставі постанови Уряду від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не покладено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія позивачки, з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 № 209) зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стаж, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частиною 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки, позивачкою не оскаржується в апеляційному порядку судове рішення суду першої інстанції, а тому, предметом розгляду в суді апеляційної інстанції, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 308 КАС України, є законність і обґрунтованість судового рішення суду у частині задоволення позову.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до положень статті 46 Конституції України, держава гарантує громадянам право на соціальний захист, яке охоплює, зокрема, забезпечення у випадках повної, часткової чи тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від особи причин, а також у разі досягнення старості та в інших випадках, визначених законом.
Водночас статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII встановлено, що пенсійне забезпечення осіб, віднесених до відповідних категорій постраждалих, здійснюється шляхом призначення державної пенсії, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка нараховується після виникнення права на отримання державної пенсії.
З аналізу положень частини другої статті 56 Закону України № 796-XII у редакції, чинній на момент призначення позивачці пенсії, убачається, що право на отримання пенсії у повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3 та 4, за умови наявності страхового стажу не менше ніж 20 років для чоловіків та 15 років для жінок. При цьому розмір пенсії підлягає збільшенню на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад визначений зазначеною нормою стаж, однак загальний розмір пенсії не може перевищувати 75 відсотків заробітку.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що під час розгляду справи № 460/13658/24 Рівненським окружним адміністративним судом було встановлено та підтверджено наявність у ОСОБА_1 права на отримання доплати до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону України № 796-XII як особи, яка зазнала шкоди внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням у господарській, цивільній чи адміністративній справі, яке набрало законної сили, не підлягають повторному доказуванню під час розгляду іншої справи за участю тих самих осіб або особи, щодо якої такі обставини були встановлені, якщо інше не передбачено законом.
Водночас відповідно до частини другої статті 56 Закону України № 796-XII доплата до пенсії за понаднормовий стаж підлягає обчисленню з урахуванням заробітку, з якого визначено розмір пенсійного забезпечення.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
З наявних у матеріалах справи доказів убачається, що пенсія за віком позивачці призначена та обчислюється відповідно до вимог частини першої статті 27 Закону України № 1058-IV.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який використовується для обчислення пенсії, підлягає щорічному збільшенню шляхом застосування відповідного коефіцієнта, який формується із 50 відсотків показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року проведення такого збільшення, у порівнянні з трьома календарними роками, які передували року, що є попереднім щодо року проведення збільшення.
При цьому розмір та порядок зазначеного підвищення визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду України на підставі рішення Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, встановленого законом.
За таких обставин суд апеляційної інстанції доходить висновку, що законодавством чітко та однозначно врегульовано механізм щорічного осучаснення пенсійних виплат, спрямований на їх поетапне підвищення.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок № 124).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 124 урегульовано механізм здійснення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що використовується при обчисленні пенсії.
Водночас з аналізу абзацу другого пункту 2 Порядку № 124 убачається, що перерахунку в межах зазначеного механізму підлягають пенсії, розмір яких визначено відповідно до вимог Закону України № 1058-IV.
Величина коефіцієнта підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який використовується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України в межах затвердженого бюджету Пенсійного фонду України.
При цьому у випадку відсутності повних даних щодо заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується при обчисленні пенсії, для визначення зазначеного коефіцієнта застосовуються наявні статистичні показники з подальшим перерахунком такого коефіцієнта відповідно до вимог цього Порядку з метою підвищення пенсійних виплат.
Перерахунок пенсій на підставі наведеного нормативного регулювання здійснюється щороку, починаючи з 1 березня.
Отже, для перерахунку пенсії з метою індексації не застосований вказаний вище множник Зс. Натомість у формулі перерахунку пенсії із зазначеною метою вказано показники зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні та споживчих цін за попередній рік (у відсотках).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який використовується для обчислення пенсії, здійснювався шляхом коригування показника середньої заробітної плати (доходу), врахованого при призначенні пенсії станом на 1 жовтня 2017 року, на коефіцієнт, визначений відповідно до абзацу першого пункту 4 зазначеного Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, призначені відповідно до вимог Закону, розмір яких не був підвищений у порядку, передбаченому пунктом 4 цього Порядку, абзацами першим і другим зазначеного пункту, з урахуванням положень абзаців першого та третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265, підлягають щорічному підвищенню на підставі рішень Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України.
При цьому таке підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, та підлягає врахуванню під час здійснення подальших перерахунків пенсійних виплат.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 124, під час перерахунку пенсій, яких призначено згідно із Законом і пов'язаних із збільшенням показника середнього рівня заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески та який використовується для обчислення пенсії, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, яка визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Згідно з вимогами цього Порядку під час перерахунку пенсій враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищення, суми індексації та інші виплати, передбачені законодавством (за винятком підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною, які визначені законом). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, такий перерахунок здійснюється під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, та який використовується для обчислення пенсії.
Зазначене в сукупності свідчить про наявність підстав для перерахунку щороку з 1 березня пенсійних виплат у спосіб підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт його збільшення, визначений рішеннями Кабінету Міністрів України.
Для реалізації пункту 6 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України» на 2025 рік Кабінет Міністрів України 25 лютого 2025 року прийняв постанову №209, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Отже, подальша індексація пенсії здійснюється відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» і проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року, на відповідні коефіцієнти підвищення.
Рішеннями відповідача про перерахунок пенсії підтверджується, що Розмір заробітної плати, визначеної на підставі статті 40 Закону, з урахуванням якої обчислюється пенсія на виконання рішення суду, починаючи з 01.09.2024 встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1% заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону) за кожен рік понад 15 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ в редакції, чинній до 01.10.2017. Розмір заробітної плати, визначеної на підставі статті 40 Закону, з урахуванням якої обчислюється пенсія на виконання рішення суду, починаючи з 01.09.2024 становить 10663,34 грн (7994,47 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014- 2016 роки відповідно д о пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) *1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 *1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 *1, 11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 * 1, 14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 * 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 * 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 ) * 1,33384 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій згідно з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, здійснюється із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115.
За таких обставин пенсійний орган був зобов'язаний з 01 березня 2025 року здійснити як індексацію основного розміру пенсії позивачки, так і відповідний перерахунок доплати до пенсії за стаж особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Водночас відповідачем не було прийнято рішення про перерахунок пенсії з 01 березня 2025 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, із застосуванням коефіцієнта 1,115, а також не здійснено перерахунок доплати до пенсії, що свідчить про протиправність його дій.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що з метою належного захисту порушених прав та інтересів позивачки у цій частині, підлягають визнанню протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні, починаючи з 01 березня 2025 року, нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209.
Крім того, відповідач, поряд із скасуванням індексації пенсійної виплати, здійснює обчислення доплати до пенсії за понаднормовий стаж, право на отримання якої було відновлено судом під час розгляду справи № 460/13659/24, без урахування проіндексованого розміру заробітної плати, з якої здійснюється обчислення пенсії.
Як вже було зазначено вище, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, обчислення доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС здійснюється із заробітку, з якого така пенсія обчислюється.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV з метою забезпечення індексації пенсій щороку з 1 березня здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.
З огляду на вищезазначене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач, здійснюючи з 01 березня 2025 року перерахунок заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, із застосуванням коефіцієнта 1,115 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209, був зобов'язаний використовувати проіндексований розмір такої заробітної плати і при обчисленні доплати до пенсії за понаднормовий стаж особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, судом апеляційної інстанції за результатами розгляду справи встановлено, що як розмір основної пенсії, так і розмір доплати (надбавки) за стаж підлягали щорічній індексації у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що з метою відновлення порушених прав та інтересів ОСОБА_1 слід зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 № 209) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок позивачці встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС в розмірі 1 проценту проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування «двоскладової формули розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з 01.03.2025 на 1,115.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
А тому, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд,-
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року у справі № 460/11417/25- без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді О. Б. Заверуха
В. В. Ніколін