18 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/9518/25 пров. № А/857/28475/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Шевчук С. М.
суддів -Кухтея Р. В.
Носа С. П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 460/9518/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
місце ухвалення судового рішення м.Рівне
Розгляд справи здійснено за правиламиспрощеного позовного провадження
суддя у І інстанціїДуляницька С.М.
дата складання повного тексту рішення19.06.2025
І. ОПИСОВА ЧАСТИНА
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 460/9518/25 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 15.01.2025 №956020137522 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у спосіб виключення із розрахунку загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.07.2024 із врахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2024 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) та здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2024 в розмірі 1 проценту проіндексованого з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В доводах апеляційної скарги вказує, що оскільки рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 та окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 460/13298/23 зобов'язання щодо проведення в подальшому перерахунків пенсії на органи Пенсійного фонду України не покладено, то для обчислення пенсії на виконання судового рішення з 01.07.2024 враховано страховий стаж 40 років 14 днів (зарахований по 31.12.2021), коефіцієнт якого - 0,40000. Судом першої інстанції залишено поза увагою, той факт, що подальші перерахунки доплати 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 20 років рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі № 460/13298/23 не передбачені та відповідні зобов'язання відсутні. Таким чином, відсутні підстави для проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.07.2024 із врахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024. Крім того, зазначає, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 виконано в межах покладених зобов'язань; інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії позивачу, зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році“ та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не покладено.
Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Про розгляд апеляційної скарги відповідач повідомлений шляхом надіслання ухвали про відкриття апеляційного провадження та призначення апеляційної скарги до розгляду через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду.
Про розгляд апеляційної скарги позивач повідомлений шляхом надіслання ухвали про відкриття апеляційного провадження та призначення апеляційної скарги до розгляду на поштову адресу позивача, про що в матеріалах справи міститься відповідне відстеження.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалюючи судове рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при розрахунку заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стажу як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд вважав, що як розмір основної пенсії, так і розмір доплати (надбавки) за стаж підлягав щорічній індексації, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відтак, суд першої інстанції дійшов висновку, що з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 в розмірі 1 проценту проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115.
Крім того, суд визнав протиправними дії відповідача щодо виключення із розрахунку загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024 при перерахунку пенсії позивача.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має статус потерпілої особи внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23, яке набрало законної сили задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, яка полягає обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши йому із 11 квітня 2023 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.
Окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №460/13298/23 визнано протиправним дії, вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 щодо прийняття рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 27.12.2023 №956160151145 про обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням "двоскладової формули" розрахунку. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 у спосіб здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, встановивши йому із 11.04.2023 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017.
На виконання рішення суду та окремої ухвали у справі №460/13298/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу, що підтверджується рішенням від 16.05.2024 №956020137522. Для розрахунку пенсії враховано страховий стаж 40 років 15 днів, який зарахований по 31.12.2021. Пенсійний органом обчислено доплату за понаднормовий стаж 20 років, яка склала 4964,78 грн.
Надалі відповідач за заявою позивача провів перерахунок пенсії позивачу із додаванням стажу, що підтверджується рішенням від 22.08.2024 №956020137522 (за період з 01.07.2024), однак цим же рішенням відповідач припинив нарахування надбавки за понаднормовий стаж, право на яке встановлене судовим рішенням та окремою ухвалою у справі №460/13298/23. Загальний страховий стаж зарахований по 31.05.2024 та склав 42 роки 3 місяці 8 днів, а доплата за понаднормовий стаж 7 років - 101,64 грн.
Окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 визнано протиправним дії, вчинені на не виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату з липня 2024 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 у спосіб поновлення з 01.07.2024 нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017.
На виконання окремої ухвали від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та відновив виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 15.01.2025 №956020137522. Цим же рішенням відповідач скасував попередній перерахунок пенсії по стажу позивача, який був перерахований за рішенням від 22.08.2024 №956020137522.
Зі змісту листа від 07.04.2025 за №1700-0202-8/24703, судом встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії за період з 21.07.2023, вивівши заборгованість та зменшивши раніше проіндексований (у березні 2024 року) відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 26799,86 грн до 24823,88 грн. Обчисливши доплату до пенсії за понаднормовий стаж зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсії - 24823,88 грн (актуальної з 01.03.2023 по 28.02.2024), а не проіндексованого її розміру (з 01.03.2024) - 26799,86 грн, (з 01.03.2025) - 29881,84 грн. Окрім цього, відповідач не провів індексацію пенсійної виплати у спосіб збільшення розміру заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) та з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) відповідно до положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Нараховує доплату до пенсії за понаднормовий стаж із зменшеного та не проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія - 24823,88 замість 26799,86 - з 01.03.2024; 29881,84 (26799,86 *1,115) з 01.03.2025; нараховує доплату до пенсії за понаднормовий стаж виходячи із не актуального перерахованого загального стажу - 20 років, а не 22 років згідно з проведеним у серпні 2024 року перерахунком пенсії. Крім того, пенсійний орган повідомив, що інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не покладено.
Вважаючи поведінку відповідача протиправною та такою, що порушує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796 XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII у редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/13298/23 встановлено право позивача на отримання передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплати до пенсії за стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС, що відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягає доказуванню.
Разом з тим, як передбачено ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплата до пенсії обчислюється виходячи із заробітку (з якого така пенсія розраховується).
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону , з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Пенсія за віком позивачу обчислена відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-ІV, що відповідачем не заперечується.
Так, відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Таким чином, законом чітко встановлено спосіб осучаснення щороку пенсійної виплати з метою поступового підвищення.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).
Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Отже, для перерахунку пенсії з метою індексації не застосований вказаний вище множник Зс. Натомість у формулі перерахунку пенсії із зазначеною метою вказано показники зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні та споживчих цін за попередній рік (у відсотках).
Згідно із п.5. Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 3 жовтня 2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2008 р., №25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п. 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Саме на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, Порядку №124 кабінетом Міністрів України щороку приймаються постанови про індексацію пенсійної виплати.
Відповідно до Постанови №185 та згідно пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік "Кабінет Міністрів України встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Так, судом встановлено, що рішеннями відповідача про перерахунок пенсії підтверджується, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2023 перерахований у спосіб його збільшення (індексації) на 1,197 та склав 24823,88 грн та з 01.03.2024 перерахований у спосіб його збільшення (індексації) на 1,0796 та склав 26799,86 грн.
Таким чином, відповідачем регулярно проводилось осучаснення пенсії позивача шляхом проведення її індексації у встановлений Законом та Порядком спосіб.
Разом з тим, рішенням суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 не з'ясовувалось питань індексації пенсії, обчислення показника заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, позаяк не було предметом спору.
Крім того, рішенням суду не зобов'язувалось скасовувати (припиняти) індексацію пенсії позивача, яка регулярно проводилась йому з дня призначення пенсії.
Разом з тим, відповідач на виконання рішення суду від 21.07.2023 та окремої ухвали від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 здійснив перерахунок пенсії, яким зменшив раніше проіндексований розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 26799,86 (чинний з 01.03.2024) до 24823,88 (чинний в період з 01.03.2023 по 28.02.2024) та обчислив доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) із зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсії 24823,88 грн, а не проіндексованого її розміру 26799,86 грн.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 ““Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Відтак, Пенсійний орган з 01.03.2025 був зобов'язаний провести як індексацію основного розміру пенсії позивача, так і перерахунок доплати до пенсії за стаж потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.
Враховуючи наведене вище, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що зазначена поведінка відповідача є протиправною.
Крім того колегією суддів встановлено, що відповідач обчислює доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлене судом в ході розгляду справи №460/13298/23) без врахування проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія 24823,88 грн (що була актуальна та підлягала застосуванню виключно з 01.03.2023 по 28.02.2024).
Так як зазначалося судом, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII обчислення доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС здійснюється із заробітку, з якого така пенсія обчислюється.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону , з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Як зазначалось вище, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Зважаючи на це, відповідач при розрахунку заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стаж як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Тобто, як розмір основної пенсії, так і розмір доплати (надбавки) за стаж підлягав щорічному зростанню.
Відтак, з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача в цій частині слід зобов'язати відповідача відновити позивачу нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 на 1,0796 (на підставі постанови КМУ від 23.02.2024 №185) і з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) та здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС позивачу за період з 01.03.2024 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 20 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 11.10.2017.
Щодо вимог з приводу протиправності скасування нарахування пенсійної виплати виходячи із перерахованого страхового стажу, то колегія суддів вказує на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закон №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Матеріалами справи підтверджується, що з 11.04.2023 (період, за яких судом зобов'язано відповідача встановити доплату до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС) нарахування та виплата пенсії позивача здійснювалась виходячи із загального страхового стажу 40 років 14 днів, які зараховані по 31.12.2021.
Згідно з абз.1-2 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Так, судом встановлено, що рішенням відповідача №956020137522 від 22.08.2024 підтверджується перерахунок пенсії позивача у зв'язку з додаванням стажу. Так, страховий стаж з 01.07.2024 склав 42 роки 3 місяці 8 днів та зарахований по 31.05.2024.
Однак, на виконання окремої ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №460/13298/23 відповідач прийняв рішення від 15.01.2025№956020137522, яким виключив із розрахунку загального страхового стажу раніше врахований період роботи з 01.01.2022 по 31.05.2024. Крім того, нарахування та обчислення відновленої в судовому порядку доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС Пенсійний орган здійснює виходячи із 40 років загального страхового стажу, а не перерахованого - 42 роки.
При цьому, відповідач не зазначив жодних обґрунтованих доводів щодо правомірності скасування такого перерахунку, що свідчить про протиправність його дій у наведеній частині.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.07.2024 із врахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01.02.2022 по 31.05.2024.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до статті 8 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (рішення від 21 січня 1999 року), зокрема, зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини і зобов'язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.
Тому за наведених вище підстав, якими суд обґрунтував своє рішення, суд не бачив необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 460/9518/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. М. Шевчук
судді Р. В. Кухтей
С. П. Нос