Справа № 120/6782/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Дмитришена Руслана Миколаївна
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
19 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся з адміністративний позовом заступник керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
2. Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо незабезпечення проведення робіт із внесення земельної ділянки під ботанічним заказником місцевого значення "Стрижавські орхідеї", загальною площею 4,3 га, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, до Державного земельного кадастру. З метою зобов'язання відповідача забезпечити проведення робіт із внесення земельної ділянки під ботанічним заказником місцевого значення «Стрижавські орхідеї», загальною площею 4, 3 га, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, до Державного земельного кадастру, позивач звернувся до суду із цим позовом.
3. 4 листопада 2025 року рішенням Вінницького окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено.
4. Визнано протиправною бездіяльність Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо незабезпечення проведення робіт із внесення земельної ділянки під ботанічним заказником місцевого значення "Стрижавські орхідеї", загальною площею 4,3 га, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, до Державного земельного кадастру
5. Зобов'язано Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області забезпечити проведення робіт із внесення земельної ділянки під ботанічним заказником місцевого значення «Стрижавські орхідеї», загальною площею 4, 3 га, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, до Державного земельного кадастру.
6. Апелянт Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
7. Рішенням виконкому Вінницької обласної ради народних депутатів від 19.12.1985 № 525 «Про доповнення мережі територій і об'єктів природно-заповідного фонду області» з метою створення сприятливих умов для збереження і утримання взято під охорону нові визначні природні об'єкти, які мають народогосподарське, науково-пізнавальне та естетичне значення, і внесено їх до реєстру заповідних територій області згідно з додатками 1, 2, 3.
8. Відповідно до Переліку державних заказників місцевого значення області (Додаток 1 до рішення виконкому Вінницької обласної ради народних депутатів від 19.12.1985 № 525), державний ботанічний заказник місцевого значення «Стрижавські орхідеї» площею 4,3 га знаходиться на території с. Стрижавка Вінницького району в заплаві лівого берега р. Південний Буг (наразі Стрижавська селищна територіальна громада Вінницького району Вінницької області); коротка характеристика - цінна ділянка заплави р. Південний Буг, на якій в трав'яному покриві зростає рідкісний в області вид орхідей - пальчатокорінник м'ясочервоний.
9. Державним управлінням екологічної безпеки у Вінницькій області 17.11.1997 затверджено Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Стрижавські орхідеї» (далі Положення).
10. Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України (п. 3 Положення).
11. Згідно із п. 5 Положення, межі ботанічного заказника місцевого значення «Стрижавські орхідеї» переносяться в натуру з установкою межево-господарських стовпів, типових охоронних інформаційних аншлагів і наносяться на планово-картографічні матеріали.
12. Основним завданням ботанічного заказника є збереження у природному стані цінної ділянки заплави річки Південний Буг, на якій в трав'яному покриві зростає рідкісний в області вид орхідей пальчатокорінник м'ясочервоний, що занесений до Червоної книги України, поширення екологічних знань, підтримання загального екологічного балансу в регіоні (п.п. 9 11 Положення).
13. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області з метою охорони та збереження лугово-болотного травостою, популяції пальчатокорінника м'ясочервоного виду, занесеного до Червоної книги України, передано під охорону землекористувачу Стрижавській селищній раді заповідний об'єкт ботанічний заказник «Стрижаські орхідеї» площею 4,3 га місцевого значення, про що складено охоронне зобов'язання, яке зареєстроване в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовищу у Вінницькій області за № 26/555 від 26.12.2003.
14. Згідно з зазначеним охоронним зобов'язанням, заповідний об'єкт розташований у Вінницькому районі смт. Стрижавка, входить до природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій і об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
15. Відповідно до охоронного зобов'язання № 26/555 від 26.12.2003 землекористувач Стрижавська селищна рада бере під охорону вище названий об'єкт і зобов'язується зберігати його та дотримуватись екологічних вимог при використанні природних ресурсів згідно зі ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також провести відмежування заповідного об'єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали.
16. Відповідно до відповіді Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 15.03.2025 за вих. № 0-2-0.6-1334/2-25, згідно з наявними матеріалами архіву відділу № 1 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління, який формує Державний фонд документації із землеустрою та оцінки земель на місцевому рівні, документації із землеустрою щодо встановлення меж ботанічного заказника місцевого значення «Стрижавські орхідеї» в натурі (на місцевості) не виявлено; до відомостей Державного земельного кадастру інформації про межі ботанічного заказника місцевого значення «Стрижавські орхідеї» не внесено.
17. З метою зобов'язання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області забезпечити проведення робіт із внесення земельної ділянки під ботанічним заказником місцевого значення «Стрижавські орхідеї», загальною площею 4, 3 га, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, до Державного земельного кадастру, заступник керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА, АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ОЦІНКА АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
18. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Частиною 1 статті 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" №1264-ХІІ від 25.06.1991 року (далі-Закон №1264-ХІІ) передбачено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.
20. Відповідно до статті 5 Закону №1264-ХІІ державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
21. Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
22. Пунктом "і" частини 1 статті 19 Закону №1264-ХІІ передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції приймають рішення про організацію територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.
23. Згідно з частиною 2 статті 61 Закону №1264-ХІІ до складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища.
24. Відповідно до частин 2, 3 статті 2 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
25. Згідно з пунктом "в" частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
26. Пунктами "д", "к" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: організація землеустрою; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
27. Відповідно до статті 43 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
28. Положеннями статті 44 Земельного кодексу України встановлено, що до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
29. Згідно з частиною 1 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
30. Згідно із статтею 1 Закону України "Про землеустрій" №858-IV від 22.05.2003 року (далі-Закон №858-IV) під проектом землеустрою розуміють сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
31. Статтею 2 цього ж Закону передбачено, що землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
32. Відповідно до статті 19 Закону №858-IV до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності.
33. Згідно із статтею 20 Закону №858-IV землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
34. Положення статті 22 цього ж Закону передбачено, що підставою для здійснення землеустрою є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
35. Згідно із статтею 25 Закону №858-IV одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.
36. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №858-IV замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.
37. Статтею 47 Закону №858-IV передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою, зокрема: збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
38. Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.
39. Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.
40. Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.
41. Відомості про межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, межі обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів вносяться до Державного земельного кадастру.
42. Відтак, природоохоронне законодавство України передбачає ідентифікацію територій природно-заповідного фонду, в тому числі шляхом встановлення в натурі їх меж, для чого в обов'язковому порядку розробляються проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду.
43. Стрижавська селищна рада подала до суду першої інстанції копії рішень № 65 «Про розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території ботанічного заказника місцевого значення «Стрижавські орхідеї» на території Стрижавської селищної територіальної громади» та № 66 «Про розроблення дослідження біорізноманіття на предмет виявлення популяції та видів рослин, занесених до Червоної книги на земельній ділянці комунальної власності».
44. Відповідно до рішення від 11.06.2025 № 65 селищна рада вирішила:
1. Розробити проект землеустрою шодо організації і встановлення меж території ботанічного заказника місцевого значення «Стрижавські орхідеї» на території Стрижавської селишної територіальної громади, цільове призначення: 04.08 для збереження та використання заказників, землі природо-заповідного фонду, орієнтовною площею 4,3000 га, на території Стрижавської селишної територіальної громади за межами селиша Стрижавка, Вінницького району Вінницької області.
2. Доручити селищному голові замовити розроблення проекту землеустрою вказаного в пункті 1 цього рішення.
3. Відділу фінансів селищної ради передбачити в бюджеті Стрижавської селищної територіальної громади видатки на фінансування витрат, пов'язаних з виконанням пункту 1 цього рішення.
4. Виконавчому комітету Стрижавської селишної ради забезпечити організацію та здійснення розроблення проекту землеустрою вказаного в пункті 1 цього рішення.
5. Проект землеустрою вказаний в пункті 1 цього рішення подати на розгляд сесії селищної ради для рішення.
45. Відповідно до рішення від 11.06.2025 № 66 селищна рада вирішила:
1. Розробити дослідження біорізноманіття на предмет виявлення популяції та видів рослин: орхідей - пальчатокорінник м'ясочервоний, занесених до Червоної книги на земельній ділянці орієнтовною площею 4,3000 га, розташованої на території Стрижавської селищної територіальної громади, за межами селиша Стрижавка (далі - дослідження різноманіття).
2. Визначити виконавчий комітет Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області замовником розроблення дослідження різноманіття, вказаного в пункті 1 цього рішення.
3. Розробник дослідження різноманіття вказаного в пункті 1 цього рішення визначається в порядку, встановленому чинним законодавством України.
4. Доручити селищному голові договір на розроблення дослідження різноманіття, вказаного в пункті 1 цього рішення.
5. Затвердити дослідження різноманіття вказане в пункті 1 цього рішення у встановленому законом порядку.
6. Фінансування робіт з розроблення дослідження різноманіття здійснювати коштом бюджету Стрижавської селишної територіальної громади та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
46. Однак апелянт не надав до суду доказів щодо проведення робіт із внесення земельної ділянки під ботанічним заказником місцевого значення "Стрижавські орхідеї" до Державного земельного кадастру, що унеможливлює якісне забезпечення режиму заповідного об'єкту, його належну охорону та збереження.
47. Оскільки земельна ділянка до Державного земельного кадастру не внесена та межі в натурі (на місцевості) заказника чітко не визначені, що підтверджується матеріалами справи, то є ймовірність використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, протиправне вибуття її у приватну власність, що у свою чергу ставить під загрозу збереження території об'єкта природно-заповідного фонду.
48. З огляду на викладене та враховуючи те, що апелянтом не забезпечено проведення робіт із внесення земельної ділянки під ботанічним заказником місцевого значення "Стрижавські орхідеї", загальною площею 4,3 га, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, до Державного земельного кадастру, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість вимог позову.
ІV. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
49. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
50. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
51. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
52. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
53. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
54. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.