Постанова від 18.12.2025 по справі 160/30720/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/30720/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Коршуна А.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 в адміністративній справі №160/30720/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги про сплату боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить:

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 22.02.2021 року №Ф-270538-55 про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 38888,55 грн., яка виникла станом на 31.12.2020 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, на думку позивача, безпідставно винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 22.02.2021 року №Ф-270538-55 в розмірі 38888,55 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 в адміністративній справі №160/30720/24 позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 22.02.2021 року №Ф-270538-55 про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 38888,55 грн., яка виникла станом на 31.12.2020 р.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

З матеріалів справи вбачаються наступні обставини.

В матеріалах справи міститься адвокатський запит від 19.08.2024р. № 19/08/24 про надання завірених належним чином копій документів: заяви про взяття позивача на облік як платника ЄСВ, розрахунку заборгованості зі сплати єдиного внеску нарахованої позивачу що зазначено в вимозі № Ф-270538-55 У від 22.02.2021р; докази надіслання позивачу вимоги № Ф-270538-55 У від 22.02.2021р., документи, які стали підставою для нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску нарахованої позивачу, що зазначено у вимозі № Ф-270538-55 У від 22.02.2021р.

Листом від 26.08.2024р. № 60034/6/04-36-24-17-09 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області повідомлено, що для здійснення контролю за сплатою єдиного внеску фізичними особами - підприємцями, Державною податковою службою України розроблено алгоритм автоматичного нарахування єдиного внеску, які щоквартально відображаються в інтегрованій картці платників (далі - ІКП) по коду бюджетної класифікації 71040000. Так, в ІКП адвоката Мороза М.В. за кодом бюджетної класифікації 71040000 відбулись автоматичні нарахування єдиного внеску на загальну суму 38888,74 грн:

- за 2017 рік-8448,00 грн по строку сплати 09.02.2018;

- за 1 квартал 2018 року - 2457,18 грн по строку сплати 19.04.2018;

- за 2 квартал 2018 року - 2457,18 грн по строку сплати 19.07.2018;

- за 3 квартал 2018 року - 2457,18 грн по строку сплати 19.10.2018;

- за 4 квартал 2018 року - 2457,18 грн по строку сплати 21.01.2019;

- за 1 квартал 2019 року - 2754,18 грн по строку сплати 19.04.2019;

- за 2 квартал 2019 року - 2754,18 грн по строку сплати 19.07.2019;

- за 3 квартал 2019 року - 2754,18 грн по строку сплати 21.10.2019;

- за 4 квартал 2019 року - 2754,18 грн по строку сплати 20.01.2020;

- за 1 квартал 2020 року - 2078,12 грн по строку сплати 21.04.2020;

- за 2 квартал 2020 року - 1039,06 грн по строку сплати 20.07.2020;

- за 3 квартал 2020 року - 3178,12 грн по строку сплати 19.10.2020;

- за 4 квартал 2020 року - 3300,00 грн по строку сплати 19.01.2021.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахування пені та застосуванням штрафів.

15.12.2021, ГУ ДПС сформована узгоджена вимога про сплату боргу (недоїмки) від 22.02.2021 № Ф-270538-55У на суму 38888,55 грн, та разом із заявою від 21.12.2021 № 44371/5/04-36-13-07-09 передана до Дніпровського відділу державної виконавчої служби у м. Кам'янське Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - Дніпровський відділ ДВС). У зв'язку з поверненням виконавчий документ повторно направлено до Дніпровського відділу ДВС разом із заявою № 5176/5/04-36-13-09-10 від 01.02.2024.

Дніпровським відділом ДВС 06.02.2024 відкрито виконавче провадження № 74402262 на суму 38888,55 гривень.

Позивач оскаржує вимогу контролюючого органу про сплату боргу (недоїмки) від 22.02.2021 року №Ф-270538-55.

Позивач оскаржив таку вимогу до суду.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Працівник - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

До платників єдиного внеску віднесено також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до пунктів 1-2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що платниками єдиного соціального внеску є, у тому числі, самозайняті особи. Необхідними умовами для сплати такими особами єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження, зокрема, незалежної професійної діяльності індивідуально та отримання доходу від такої діяльності, який є базою для нарахування ЄСВ. Разом з тим розмір єдиного соціального внеску не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць, який обраховується з розміру мінімальної заробітної плати.

Як вірно встановлено судом першої інстанції взяття контролюючим органом на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється виключно за заявою такої особи за формою № 1-ЄСВ. Взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючим органом за власною ініціативою шляхом встановлення “ознаки незалежної професійної діяльності» Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року № 1162 не передбачає.

Після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, позивач заяву за формою № 1-ЄСВ до контролюючого органу не подавав, що не заперечується відповідачем.

Попри це, відповідач самостійно встановив позивачеві і як фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності до ІКП з КБК 71040000, що не узгоджується з нормами Порядку №1162, якими визначена процедура взяття на облік платників єдиного внеску.

Аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 року по справі № 520/3939/19.

Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для винесення позивачу вимоги № від 22.02.2021 року №Ф-270538-55 в розмірі 38888,55 грн. про сплату боргу (недоїмки) як особі яка займається незалежною професійною діяльністю.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області -залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 в адміністративній справі №160/30720/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 18.12.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун