Постанова від 10.12.2025 по справі 160/563/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/563/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2025, (суддя суду першої інстанції Букіна Л.Є.), прийняте у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/563/25 за позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

09.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік та призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з 24.11.1999 року комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним до військового обліку зі зняттям з військового обліку за ст. 2а гр. І наказу Міністерства Оборони України № 207 -99. Разом з тим, згідно із військово-облікового документу Резерв + в категорії обліку позивач значиться, як військовозобов'язаний. Унаслідок чого звернувся до відповідача з проханням щодо виключення з військового обліку та внесення відповідної інформації в реєстрі “Оберіг, однак таку вимогу відповідач проігнорував. Позивач вважає дії щодо його взяття на військовий облік протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 24.03.2025 відмовив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована фактично доводами адміністративного позову. Позивач зазначає, що відповідно до відомостей про позивача, вказаних в ЄДР призовників він рахується як військовозобов'язаний та йому присвоєний відповідний номер. Однак, вказані відомості щодо нього внесені як помилкові, оскільки з 24.11.1999 він визнаний непридатним до військової служби із зняттям з обліку за ст. 2 гр І наказу МО України №207-99 позивач є невійськовозобов'язаним.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.07.2024 щодо виключення його з військового обліку та внесення відповідної інформації в реєстрі “Оберіг. До заяви долучив довідку № 1/464 від 09.03.2006 року із зазначенням відомостей про непридатність до військової служби та виключення 24.11.1999 року з військового обліку.

Листом від 05.08.2024 року відповідач повідомив позивача, що для прискорення актуалізації даних та оновлення інформації необхідно особисто звернутися.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо обліку позивача як військовозобов'язаного не є протиправними, тим більше з огляду на те, що військовозобов'язані виключаються з військового обліку згідно встановлених підстав.

Колегія суддів вирішуючи спір між сторонами виходить із такого.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.07.2024 щодо виключення його з військового обліку та внесення відповідної інформації в реєстрі «Оберіг». До заяви долучив довідку № 1/464 від 09.03.2006 року із зазначенням відомостей про непридатність до військової служби та виключення 24.11.1999 року з військового обліку.

Листом від 05.08.2024 року відповідач повідомив позивача, що для прискорення актуалізації даних та оновлення інформації необхідно особисто звернутися.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо обліку позивача як військовозобов'язаного не є протиправними.

Колегія суддів вирішуючи спір між сторонами виходить із такого.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII)

За приписами частин третьої, дев'ятої статті 1 Закону №2232-XI військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Згідно з частинами першою, п'ятою статті 33 Закону №2232-XI військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) віком до 25 років: які відповідно до статті 14 цього Закону взяті на військовий облік; які є призовниками, що прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку; які припинили альтернативну (невійськову) службу достроково і відповідно до Закону України “Про альтернативну (невійськову) службу» підлягають взяттю на військовий облік призовників; які відраховані із закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та не пройшли базову загальновійськову підготовку; жінки, які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням на базову військову службу; 2) на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України “Про альтернативну (невійськову) службу» та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; 3) на військовий облік резервістів: які зараховані до військового оперативного резерву; які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань; резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання.

Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України: 1) з військового обліку призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України): які досягли 25-річного віку; які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік в іншому районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживання; які призвані, направлені чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які пройшли базову загальновійськову підготовку; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби як непридатні до військової служби за станом здоров'я - після підтвердження рішення комісією вищого рівня; які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; які направлені на альтернативну (невійськову) службу; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; 2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які зараховані до військового оперативного резерву; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; 3) з військового обліку резервістів: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту; які досягли граничного віку перебування на службі у військовому резерві або виключені з військового оперативного резерву; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Так, встановлені обставини справи свідчать, що позивач 24.11.1999 року комісією Жовтневого РВК визнаний непридатним до військової служби із зняттям з обліку за гр. ст.2а.

Як видно з копії облікової картки до військового квитка, який наданий відповідачем разом з відзивом на адміністративний позов, ОСОБА_1 знятий з обліку за гр. ст.2а 09.03.2006, та з того часу повторно на військовий облік не був прийнятий. (а.с. 27 - зворотний бік)

Більше того, як видно з відзиву на адміністративний позов, відповідач також наголошує, що позивач знятий з військового обліку в 2006 році, та повторно на військовий облік не приймався. Станом на час розгляду справи, позивач має статус невійськовозобов'язаного та не підлягає призову під час мобілізації.

Доказів того, що відповідач у визначеному Законом порядку повторно взяв позивача на облік як військовослужбовця матеріали справи не містять.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не здійснювалось дій по взяттю на військовий облік ОСОБА_1 з метою його мобілізації, відтак підстави для визнання протиправними дій відповідача із зобов'язанням його виключити з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - відсутні.

Натомість, суд звертає увагу, що підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом послугувало те, що в мобільному застосунку «резерв+» позивач значиться як військовозобов'язаний, який перебуває на обліку.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що «Резерв+» є мобільним застосунком для уточнення облікових даних та отримання обмеженої інформації з реєстру «Оберіг».

Реєстр «Оберіг» - це єдина державна електронна база даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Україні, призначена для автоматизації військового обліку, спрощення мобілізаційних процесів та боротьби з корупцією, збираючи дані з різних державних реєстрів та забезпечуючи централізоване зберігання інформації. Громадяни можуть переглянути свої дані та отримати електронний військово-обліковий документ через додаток Резерв+ або портал Дія, увійшовши через електронний підпис (КЕП).

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначений Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Відповідно до ст. 1 цього Закону, єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. (ст.5 Закону № 4497-IX)

Відповідно до ч. 8 ст. 5 Закону №4497-ІХ, органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

За ч. 9 ст. 5 Закону №4497-ІХ органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Як видно з матеріалів справи, 22.07.2024 ОСОБА_1 , застосувавши через застосунок «резерв+», що в реєстрі «Оберіг» має статус військовозобов'язаного, звернувся до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про виправлення інформації щодо нього в реєстрі «Оберіг» та внесення змін у обліковий статус, виключити відомості про військовий облік, позначити про виключення його з військового обліку.

Листом від 05.08.2024 Начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 надав позивачу відповідь, що для актуалізації даний та оновлення інформації йому необхідно звернутись та ІНФОРМАЦІЯ_5 особисто.

У відзиві на адміністративний позов відповідач зазначає, що інформація до Резерву підтягнута в автоматичному режимі з реєстру виборців, наголошує, що позивач не перебуває на обліку співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_5 не вносились щодо нього дані.

Колегія суддів зазначає, що в разі, якщо має місце помилкове (в тому числі в автоматичному режимі) внесення даних до Реєстру про позивача як про військовозобов'язаного, ОСОБА_1 дійсно має право на внесення виправлень в Реєстрі, шляхом актуалізації даних.

При цьому, як вже зазналось позивач звертався до відповідача із відповідним запитом на актуалізацію даних в Реєстрі.

Натомість звертаючись до суду в межах цієї справи, позивач не оскаржує бездіяльності відповідача з приводу саме не проведення актуалізації даних Реєстру на виконання його заяви, не просить суд покласти на відповідача відповідний обов'язок по внесенню актуальних даних.

Відтак, суд при розгляді цієї справи позбавлений можливості надати оцінку діям відповідача щодо внесення актуальних даних в Реєстрі, а також щодо факту наявності в Реєстрі помилкових відомостей стосовно статусу позивача як військовозобов'язаного.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання протиправними дій щодо взяття позивача на військовий облік та мобілізацію, зобов'язання відповідача зняти позивача з військового обліку не підлягають задоволенню, водночас суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутись до суду з адміністративним позовом про зобов'язання відповідача внести щодо нього актуальні дані (зокрема, й вилучити інформацію) до Реєстру.

При цьому, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшовши правильного висновку про те, що підстави для задоволення позовних відсутні, фактично неправильно встановив обставини справи, а висновки суду є такими, що не ґрунтуються на фактичних обставинах справи та релевантному правозастосуванні.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 КАС України, зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Колегія суддів вважає за необхідне змінити рішення суду першої інстанції, виклавши мотивувальну частину рішення в редакції цієї постанови, в іншій частині рішення суду залишити без змін.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 325 КАС України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 в адміністративній справі № 160/563/25 - змінити, виклавши мотивувальну частину рішення суду в редакції цієї постанови.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 в адміністративній справі № 160/563/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш