Справа № 761/47940/25
Провадження № 1-кс/761/30344/2025
19 листопада 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024000000000539 від 15.04.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 200, ч. 1 ст. 309, ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшло у встановленому законом порядку, клопотання прокурора другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024000000000539 від 15.04.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України,про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Своє клопотання обґрунтовує тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024000000000539 від 15.04.2024 за ч. 2 ст. 200, ч. 1 ст. 309, ч. 2 ст. 364 КК України.
Так, відповідно до звернення голови громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_4 підприємство комісіонер - ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( НОМЕР_2 ) без ознак фінансово-господарської діяльності, без найманих працівників та жодної сплати податків в бюджет, не будучи зареєстрованим платником ПДВ. імпортувало з Китаю на користь такого ж фіктивного суб'єкта - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( НОМЕР_3 ) товарів споживчого призначення на суму понад 90 млн. грн.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » не зважаючи на рекордні обсяги імпорту понад 100 млн. грн., не володіє жодною можливостю його зберігати, транспортувати, не відображає часткову його реалізацію, що свідчить про фактичну реалізацію імпортованих товарів за готівку без її відображення та сплати відповідних податків та зборів, та подальший вивід отриманої злочинним шляхом готівки за кордон під виглядом оплат комісіонера по зовнішньо-економічних контрактах.
Ідентичну схему реалізовано наступною парою підприємств, а саме - підприємство комісіонер без будь-яких ознак фінансово-господарської діяльності ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 "( НОМЕР_4 ), та аналогічний суб'єкт комітент ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( НОМЕР_5 ), на користь якого імпортовано з Туреччини одягу та взуття за рекордно короткі строки обсягом понад 50 млн.грн.
Діяльність цих суб'єктів в 2024 році за повної бездіяльності та сприяння правоохоронних органів, податкової та митної служб, комерційних банків завдала збитків Державному бюджету України на суму понад 35 млн.грн., та дозволила вивести за кордон валютних цінностей на 150 млн. грн.
Окрім того встановлено, що групою осіб на території України створено ряд суб'єктів господарської діяльності, серед яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), фінансово-господарська діяльність зазначених суб'єктів господарювання не направлена на настання реальних наслідків у вигляді законних оподаткованих прибутків підприємств, а направлена на маніпулювання показниками податкової звітності з метою ухилення від сплати податків та легалізації грошових коштів отриманих злочинним шляхом.
Встановлені можливі незаконні дії з документами на переказ безготівкових грошових по рахунках вказаних суб'єктів господарювання, за результатами чого, серед іншого, грошові кошти від підприємств - розпорядників бюджетних коштів по ланцюгу постачання виводяться на підконтрольні невстановленим особам банківські рахунки суб'єктів господарювання підприємств - нерезидентів.
Відповідно до матеріалів досудового розслідування встановлено групу підприємств серед яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) та інші господарська діяльність яких також направлена на формування податкового ліміту від придбання меблів, одягу, взуття, біжутерії, газового конденсату, тканини, посуду, електротовари, іграшки, а також імпорт одяг, кухонне приладдя, плівка, насоси, електроінструменти, нитки, меблі, іграшки, біжутерія, побутова хімія, снасті для риболовлі, велосипеди, взуття, ПВХ листи, акумулятори, косметика по договору комісії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ). У подальшому за рахунок сформованого штучного податкового кредиту з ПДВ відбувається реєстрація податкових накладних, в адресу підприємств замовників, з різною номенклатурою будівельних робіт/послуг, таким чином на підприємстві відбувається зміна номенклатури товару.
Крім того, суть протиправної діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ) полягає у тому, що за рахунок сформованого податкового ліміту від придбання дизельного палива, інвекторів, сонячних модулів, генераторів, бензину, скрапленого газу, водонагрівачів, котлів, тканини синтетичної, сантехнічного обладнання, а також імпорту меблів, виробів з пластмас, кухонних приборів, масажерів, сумок, ручних інструментів, посуду, речей домашнього вжитку, насосів, електроприладів та ін., відбувається реєстрація податкових накладних, в адресу підприємств замовників, з різною номенклатурою будівельних робіт/послуг (Роботи мулярні кладочні, Роботи із чищення вентиляційних шахт і витяжних пристроїв в будівлі адміністративно-торговельного комплексу, Роботи з монтажу художнього, модульного паркету, Капітальний ремонт підвального приміщення будівлі, тощо). Таким чином на підприємстві відбувається зміна номенклатури товару - «скрут».
Таким чином, підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ) сформували податковий ліміт з ПДВ від придбання меблів, одягу, взуття, біжутерії, газового конденсату, тканини, посуду, електротовари, іграшки від транзитних підприємств, а також імпорту вказаних товарів, з подальшою реалізацією сформованого штучного податкового кредиту з ПДВ в адресу підприємств реального сектору економіки з різною номенклатурою будівельних робіт/послуг, у тому числі в адресу переможців тендерних закупівель.
Також, згідно наданих документів рядом осіб, які рахуються на вказаних підприємствах, останні повідомили, що ніколи на них не працювали, не підписували жодних трудових договорів, та їм не відомо про діяльність вказаних підприємств.
Вказане свідчить про фіктивну діяльність вказаних підприємств та відсутність у них найманих працівників.
У зв'язку з цим є підстави вважати, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », за сприяння посадових осіб правоохоронних органів, задіяне у схемах з виведення грошових коштів за межі України, шляхом їх перерахування на рахунки підконтрольного нерезидента та обготівкування коштів на території України.
Крім того, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснювало перерахування грошових коштів на рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » з призначенням платежу: «надання позики згідно договору фінансового кредиту № 19122024-04-ДФК від 19 грудня 2024 року без ПДВ; надання позики згідно договору про надання коштів у позику на умовах фінансового кредиту № 05062024-01-ДФК від 05 червня 2024 року без ПДВ».
З метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин, документування та здобуття доказів протиправних дій, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів та відомостей щодо вказаних вище фактів, які перебувають у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення в копіях на паперових носіях та електронних носіях.
У судове засідання прокурор не з'явився, подав заяву, в якій просив розгляд клопотання проводити за його відсутністю.
Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Суд, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У відповідності з вимогами ч.6, 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Як убачається з матеріалів клопотання, досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024000000000539 від 15.04.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 200, ч. 1 ст. 309, ч. 2 ст. 364 КК України.
При цьому, прокурором необґрунтовано наявність підстав для вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до матерів кримінального провадження, яке розслідується, крім цього прокурором не надано доказів, щодо необхідності надання дозволу на тимчасовий доступ до вказаних у клопотанні документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на наведене, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 132, 159, 163 КПК України, слідчий суддя
Відмовити у задоволенні клопотання прокурора другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024000000000539 від 15.04.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 200, ч. 1 ст. 309, ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1