18 грудня 2025 р. Справа № 520/32922/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Любчич Л.В. , Присяжнюк О.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2025, головуючий суддя І інстанції: Супрун Ю.О., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/32922/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) від 12.11.2024 №963410136068, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відмовлено у перерахунку страхового стажу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи: у Центральному совгоспі з 08.04.1968 по 10.06.1968, на Цукровому буряковому заводі з 21.08.1968 по 03.10.1969, у Трестпромбудмонтаж № 1 Міністерства монтажних та спеціальних будівельних робіт з 28.07.1971 по 20.03.1972, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна з 10.05.1972 по 18.09.1972, у Київському будівельному управління «Тресткотломонтаж» з 04.10.1972 по 01.04.1973, у Харківському СУ «Котломонтаж № 504» з 01.04.1973 по 17.10.1973, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна, цех механізації з 11.04.1973 по 13.09.1974, в Улянівському відділенні совгоспу Цукрового комбінат імені В.І. Леніна з 08.10.1974 по 27.12.1976.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 12.11.2024 № 963410136068, яким ОСОБА_1 відмовлено у порахунку страхового стажу.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, буд. 15, код ЄДРПОУ 20551088) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) період роботи: у Центральному совгоспі з 08.04.1968 по 10.06.1968, на Цукровому буряковому заводі з 21.08.1968 по 03.10.1969, у Трестпромбудмонтаж № 1 Міністерства монтажних та спеціальних будівельних робіт з 28.07.1971 по 20.03.1972, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна з 10.05.1972 по 18.09.1972, у Київському будівельному управління «Тресткотломонтаж» з 04.10.1972 по 01.04.1973, у Харківському СУ «Котломонтаж № 504» з 01.04.1973 по 17.10.1973, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна, цех механізації з 11.04.1973 по 13.09.1974, в Улянівському відділенні совгоспу Цукрового комбінат імені В.І. Леніна з 08.10.1974 по 27.12.1976.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, буд. 15, код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на п. 3 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Коли в трудовій книжні відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості про видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудової договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 963410136068 від 12.11.2024 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком у зв'язку з неточностями відомостей трудової книжки.
Звертає увагу суду апеляційної інстанції, шо жодних додаткових підтверджуючих документів про періоди трудової діяльності ОСОБА_1 при поданні заяви про перерахунок пенсії не надано.
Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надходив. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 04.11.2024 через веб-портал звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії , у якості підстави для здійснення перерахунку, долучив до заяви скановані копії трудової книжки старого взірця без номера, дата заповнення 22.04.1968.
За результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 12.11.2024 №963410136068 (вих. № 18328/03-16).
Підставою для відмови в перерахунку пенсії вказано, що копії аркушів трудових книжок зроблено вперемішку, без хронологічної послідовності. Із копій видно, що одна з трудових книжок пошкоджена, так як зміст записів лівої частини трудової книжки не відповідає змісту правої частини. Крім того, деякі записи містять грубі виправлення, період роботи з 11.04.1974 по 13.09.1974 (записи №№ 16-18) не завірено відтиском печатки.
Згідно із записами трудової книжки від 22.04.1968, позивач 08.04.1968 зарахований у центральну майстерню совхозу токатем, 10.06.1968 звільнений за власним бажанням, 21.08.1968 зарахований в завод токарем по першому розряду, 03.10.1969 звільнений завласним бажанням; 28.07.1971 зарахований електрозварювальником, 10.01.1972 присвоєно 3 розряд, 20.03.1972 звільнений відповідно ст. 17 п. 4 Основ законодавства СРСР і союзних республік про працю; 10.05.1972 зарахований на роботу в цукрзавод електрозварювальником по 3 розряду в Цукровий комбінат імені В.І. Леніна Кегичівського району Харківського області, 18.09.1972 звільнений за власним бажанням у зв'язку з виїздом; 04.10.1972 прийнятий електрозварювальником з розряду, 01.04.1973 переведений для подальшої роботи в Харківському СУ-504 та зарахований електрозварювальником 3 розряду у Харківське СУ «Котломонтаж № 504»; 01.08.1973 присвоєно 4 розряд електрозварювальника, 17.10.1973 звільнений по ст. 40 п. 4 КЗпП УССР, 11.04.1973 зарахований до цеху механізації слюсарем, 22.05.1974 переведений до заводу газорізником по четвертому розряду, 13.09.1974 звільнений за власним бажанням; 08.10.1974 зарахований до Улянівського відділення совгоспу слюсарем по 4 розряду, з 10.12.1974 відряджений на курси трактористів, 02.06.1975 переведений по завершенню курсів трактористів, 12.03.1975 переведений комбайнером Улянівського відділення, 10.05.1976 звільнений за власним бажанням у зв'язку з виїздом (ст. 38 КЗпП УРСР) та зарахований в Ульянівське відділення савхозу газоелектрозварювальником по 3 розряду, 27.12.1976 звільнений за власним бажанням у зв'язку з виїздом (ст. 38 КЗпП УРСР).
Згідно розрахунку періоду стажу для призначення пенсії, позивачу зараховано: з 16.05.1969 по 26.06.1971 строкова військова служба, 2 роки 1 місяць 2 дні; з 21.01.1977 по 25.04.1977, 3 місяці 2 дні; з 06.05.1977 по 25.07.1980, 3 роки 2 місяці 20 днів; з 18.11.1980 по 06.06.1981, 6 місяців 19 днів; з 22.09.1981 по 18.10.1986, 5 років 27 днів; з 27.10.1986 по 29.01.1988, 1 рік 3 місяці 3 дні, з 23.01.1989 по 30.03.1990 1 рік 2 місяці 8 днів; з 01.01.1999 по 12.09.2000, 1 рік 8 місяці 12 днів; з 22.09.2000 по 17.09.2001, Безробіття, 11 місяців 26 днів; з 19.09.2001 по 18.03.2002, Безробіття, 6 місяців; з 04.06.2002 по 05.07.2002, 1 місяць 2 дні; з 23.08.2002 по 31.12.2003, Безробіття, 1рік 4 місяці 9 днів; з 01.01.2004 по 14.02.2004, Безробіття, 1 місяців 14 днів; з 18.03.2004 по 28.02.2005, 11 місяців 11 днів; з 01.08.2019 по 31.08.2019, 4 дні; з 01.09.2019 по 29.02.2020, 6 місяців; з 01.03.2020 по 31.03.2020, 1 місяць; з 01.04.2020 по 31.12.2021, 1 рік 9 місяців; з 01.01.2022 по 31.01.2022, 1 місяць; з 01.02.2022 по 28.02.2022, 1 місяць; з 01.06.2023 по 29.02.2024, 9 місяців; всього: 22 роки 7 місяців 21 день.
Не погодившись з протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 12.11.2024 № 963410136068 щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періодів роботи згідно трудової книжки старого взірця без номера.
З метою належного та повного захисту порушених прав позивача, суд першої інстанції зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, буд. 15, код ЄДРПОУ 20551088) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) період роботи: у Центральному совгоспі з 08.04.1968 по 10.06.1968, на Цукровому буряковому заводі з 21.08.1968 по 03.10.1969, у Трестпромбудмонтаж № 1 Міністерства монтажних та спеціальних будівельних робіт з 28.07.1971 по 20.03.1972, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна з 10.05.1972 по 18.09.1972, у Київському будівельному управління «Тресткотломонтаж» з 04.10.1972 по 01.04.1973, у Харківському СУ «Котломонтаж № 504» з 01.04.1973 по 17.10.1973, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна, цех механізації з 11.04.1973 по 13.09.1974, в Улянівському відділенні совгоспу Цукрового комбінат імені В.І. Леніна з 08.10.1974 по 27.12.1976.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом №1058-IV.
Частиною 1 ст. 5 Закону №1058-IV встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно зі ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, зокрема, мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частинами 1 і 2 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі по тексту також - № 10588-IV) визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу; з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років.
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж. Обсяг страхового стажу (стажу роботи) є одним із основних чинників для визначення розміру пенсійних виплат.
За змістом частини першої ст. 1 Закону №1058 термін “страховий стаж» визначений як період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески, а страховий стаж у солідарній системі визначений частиною першою статті 24 Закону як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Страховий стаж обчислюється в місяцях. (ч.ч.2,3 ст. 24 Закону №1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абз.1 ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV).
Як встановлено судовим розглядом, відповідачем не зараховано до страхового стажу позивача періоди його роботи у Центральному ковгоспі з 08.04.1968 по 10.06.1968, на Цукровому буряковому заводі з 21.08.1968 по 03.10.1969, у Трестпромбудмонтаж № 1 Міністерства монтажних та спеціальних будівельних робіт з 28.07.1971 по 20.03.1972, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна з 10.05.1972 по 18.09.1972, у Київському будівельному управління «Тресткотломонтаж» з 04.10.1972 по 01.04.1973, у Харківському СУ «Котломонтаж № 504» з 01.04.1973 по 17.10.1973, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна, цех механізації з 11.04.1973 по 13.09.1974, в Улянівському відділенні совгоспу Цукрового комбінат імені В.І. Леніна з 08.10.1974 по 27.12.1976.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
З 11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі по тексту також - № 1058-IV).
Відповідно до п.4.2 розділу ІV Постанови від 25.11.2005 № 22-1 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування.
Трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи. Проте окремі недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Такий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 28.02.2018 у справі №428/7863/17 та враховується судом на підставі частини п'ятої статті 242 КАС України.
Вищезазначеній правовій нормі кореспондують приписи п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, згідно з якими основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п.1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів.
За змістом п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Поряд із цим, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року № 301 "Про трудові книжки працівників" відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи-працівника, а отже, й не може впливати на її особисті права та інтереси.
Як вбачається з копії трудової книжки позивача, остання містить чіткі записи про спірні періоди роботи з 08.04.1968 по 10.06.1968, з 21.08.1968 по 03.10.1969, з 28.07.1971 по 20.03.1972, з 10.05.1972 по 18.09.1972, з 04.10.1972 по 01.04.1973, з 01.04.1973 по 17.10.1973, з 11.04.1973 по 13.09.1974, з 08.10.1974 по 27.12.1976.
Разом з тим, судова колегія зауважує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Така правова позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17, відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Відтак, трудова книжка є достатньою підставою для підтвердження стажу роботи для призначення (перерахунку) пенсії. Водночас, не зарахування цього періоду до страхового стажу позивачки лише через не значену дату підстави звільнення - є необґрунтованим та протиправним, оскільки відповідальність за правильність ведення трудових книжок лежить на роботодавцеві, а не на працівникові.
Так, приймаючи оскаржуване рішення, пенсійний орган застосував суто формальний підхід, що не відповідає принципу верховенства права.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку з яким погоджується колегія суддів, що оскільки відповідачем необґрунтовано відмовлено в зараховуванні до страхового стажу періоду роботи позивача з 08.04.1968 по 10.06.1968, з 21.08.1968 по 03.10.1969, з 28.07.1971 по 20.03.1972, з 10.05.1972 по 18.09.1972, з 04.10.1972 по 01.04.1973, з 01.04.1973 по 17.10.1973, з 11.04.1973 по 13.09.1974, з 08.10.1974 по 27.12.1976, оскаржуване рішення від 12.11.2024 № 963410136068 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас, належним способом захисту та відновлення права позивача у цій справі є зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, буд. 15, код ЄДРПОУ 20551088) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) період роботи: у Центральному совгоспі з 08.04.1968 по 10.06.1968, на Цукровому буряковому заводі з 21.08.1968 по 03.10.1969, у Трестпромбудмонтаж № 1 Міністерства монтажних та спеціальних будівельних робіт з 28.07.1971 по 20.03.1972, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна з 10.05.1972 по 18.09.1972, у Київському будівельному управління «Тресткотломонтаж» з 04.10.1972 по 01.04.1973, у Харківському СУ «Котломонтаж № 504» з 01.04.1973 по 17.10.1973, на Цукровому комбінаті імені В.І. Леніна, цех механізації з 11.04.1973 по 13.09.1974, в Улянівському відділенні совгоспу Цукрового комбінат імені В.І. Леніна з 08.10.1974 по 27.12.1976.
Суд першої інстанції надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та дослухався до усіх аргументів сторін, які здатні вплинути на результат вирішення спору.
Суд наголошує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі Серявін та інші проти України зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі Трофимчук проти України ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у цьому судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків рішення суду першої інстанції не спростовують.
За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та свідчать про незгоду із правовою оцінкою суду першої інстанції обставин справи, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Таким чином, колегія суддів, згідно ст. 316 КАС України вирішила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 по справі № 520/32922/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді Л.В. Любчич О.В. Присяжнюк