Рішення від 19.12.2025 по справі 580/12948/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року справа № 580/12948/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Олійник Н.О. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльність і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИЛА:

21.11.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Олійник Н.О. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльність, яка полягає у неприйнятті рішення за заявою позивача від 16.10.2025 вх. №12385/О-2300-25 про перерахунок пенсії;

зобов'язання відповідача прийняти рішення за результатами розгляду заяви позивача від 16.10.2025 відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-IV, а саме або рішення про перерахунок пенсії, або рішення про відмову в перерахунку;

стягнення з відповідача на користь позивача понесених ним судових витрат.

Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач безпідставно не ухвалив рішення за результатами розгляду заяви позивача щодо перерахування пенсії.

Ухвалою суду від 26.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

10.12.2025 від відповідача суду надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Обґрунтовуючи зазначив, що позивач звертався в порядку Закону України «Про звернення». Тому роз'яснив про відсутність підстав для індексації його грошового забезпечення листом.

Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Позивач має пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 про призначення пенсії за віком з 19.02.2020 довічно.

Позивач звернувся до відповідача письмовою заявою від 16.10.2025, в якій просив провести перерахунок та індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, встановлених постановами Кабінету Міністрів України: з 01.03.2022 року - 1,14; з 01.03.2023 року - 1,197; з 01.03.2024 року - 1,0796, з 01.03.2025 року - відповідно до коефіцієнта, визначеного на 2025 рік, а також провести перерахунок, застосувавши показник, який використовувався при призначенні пенсії у 2020 році, виплатити належні суми підвищення (індексації) з урахуванням уже сплачених фіксованих доплат і надати копію рішення (акта, розпорядження) про проведення перерахунку або про відмову у ньому із зазначенням дати та номера, для можливого подальшого судового оскарження.

На його звернення (вх.№12385/О-2300-25 від 16.10.2025) відповідач листом від 14.11.2025 вих.№12657-12385/О-02/8-2300/25 повідомив, що його пенсія перерахована відповідно до вимог чинного законодавства та з 01.03.2025 її розмір становить 6402,80грн. Індексація з 01.03.2023 проведена із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2017-2019 роки 7763,17грн, що є більше ніж 6186,32грн та 7405,03грн. Перерахунку із застосуванням коефіцієнтів збільшення - у розмірі 1,14 з 01.03.2022 та в розмірі 1,197 з 01.03.2023 пенсія не підлягала. Також проіндексована пенсія з 01.03.2024 та 01.03.2025 у порядку, визначеному постановами Уряду України.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Частиною першою ст. 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 44 Закону №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

З приводу індексації пенсії у 2025 році (на дату звернення позивача до відповідача) суд урахував прийняту від 25 лютого 2025 року Кабінетом Міністрів України Постанову №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою КМУ від 20 лютого 2019 року №124, яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Зважаючи, що відповідач проводив індексацію пенсії позивача у порядку, з яким позивач не погодився та подав відповідну заяву про проведення її перерахунку за вказаними ним показниками, відповідач у спірних правовідносинах мав обов'язок дотриматися порядку дій, визначених для нього щодо розгляду заяв про перерахунок пенсії, а його доводи про подання заяви в порядку Закону України «Про звернення» не обґрунтовані та спростовуються змістом заяви.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок).

Згідно з п.4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Отже, відповідач після надходження заяви щодо призначення пенсії зобов'язаний прийняти відповідне рішення (або про перерахунок, або про відмову). Такий спосіб дій відповідачем не дотримано. Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача про порушення ним вказаних норм.

Дотримуючись меж заявленого спору згідно зі ст.9 КАС України, суд дійшов висновку, що розгляд вказаної заяви позивача листом є бездіяльністю відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення з питань перерахунку пенсії, що є протиправною. Наявні обґрунтовані підстави зобов'язати відповідача прийняти рішення за результатами розгляду заяви позивача від 16.10.2025 відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-IV, а саме або рішення про перерахунок пенсії, або рішення про відмову в перерахунку. Тобто, позовні вимоги обґрунтовані повністю.

Відповідно до вимог ст.ст.132-139 КАС України понесені позивачем згідно з квитанцією від 21.11.2025 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити позов адвокатки Олійник Н.О. від імені ОСОБА_1 повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яка полягає у неприйнятті рішення за його заявою від 16.10.2025 вх. №12385/О-2300-25 про перерахунок пенсії;.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) прийняти рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.10.2025 відповідно до ч.5 ст.45 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме або рішення про перерахунок пенсії, або рішення про відмову в перерахунку;

2. Стягнути на користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ