Ухвала від 18.12.2025 по справі 580/5819/25

УХВАЛА

18 грудня 2025 року Справа № 580/5819/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В. перевірив заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у адміністративній справі №580/5819/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром 3, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, постановив ухвалу.

17.12.2025 вх.№62976/25 заявник звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю, просить:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/5819/25 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду протягом 10 календарних днів з дня отримання ухвали суду;

- за наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожитого мінімуму для працездатних осіб.

Ухвалою суду від 18.12.2025 заява заявника про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у адміністративній справі № 580/5819/25 призначена до розгляду.

Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду.

Сталою є позиція Верховного Суду, що вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за діями суб'єкта владних повноважень.

Судовий контроль за виконанням рішень є невід'ємною складовою ефективного правосуддя та гарантією захисту прав людини. Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, що не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови/рішення суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Надаючи оцінку сформованій вимозі про встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача виконати рішення суду суд зазначає про таке.

Рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження».

Відповідно до частини першої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Згідно з ст. 381-1 КАС України (в реакції згідно з Законом № 4094-IX від 21.11.2024) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу. Деякі особливості встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначені статтею 382-382-3 Кодексу адміністративного судочинства України. Згідно з частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частина другою статті 381-1 КАС України передбачає, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому зокрема статтею 287 цього Кодексу, а норми статті 287 КАС України регулюють особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Відповідно до частин 1-4, 6 ст.382-1 суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців. Суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень. Суд у межах розгляду заяви ОСОБА_2 , перевірки доводів та оцінки наданих доказів доходить висновку про наявні підстави для встановлення судового контролю у справі № 580/5819/25 у порядку статті 382-382-2 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 14, 245, 248, 256, 293-297, 370, 382-382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_2 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/5819/25 задовольнити. Зобов'язати ОСОБА_2 надати до суду протягом п'яти днів з дати отримання ухвали копію матеріалів виконавчого провадження.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надати до суду до 18.02.2026 звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/5637/25 та копію матеріалів виконавчого провадження, розрахунок пенсії ОСОБА_2 і заборгованості за результатом виконання судового рішення.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк, передбачений ст.295 КАС України. Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала складена, підписана 18.12.2025.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА