Справа № 560/15742/25
іменем України
19 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 4631,03 грн. Вказав, що відповідачу було виставлено податкову вимогу. Проте, вжиті позивачем заходи не призвели до добровільного погашення відповідачем заборгованості, що зумовило звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.09.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач подала відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Вказує, що податкова вимога від 10 лютого 2025 року № 0001671-1305-2201 та всі податкові повідомлення-рішення були направлені за адресою АДРЕСА_1 , за якою вона ніколи не проживала, не була зареєстрована та не є власником житла, у зв'язку з чим кореспонденція поверталась без вручення. Також зазначає, що у її власності перебуває лише один житловий будинок загальною площею 88,1 кв. м за адресою АДРЕСА_2 , який не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, оскільки не перевищує встановленого законом ліміту, інших об'єктів нерухомості вона не має, а тому нарахування податку здійснено помилково.
Головне управління ДПС у Хмельницькій області подало до суду відповідь на відзив в якому вказує, що на момент формування податкових повідомлень-рішень за даними інформаційних систем ДПС у власності ОСОБА_1 перебував об'єкт нерухомого майна - домоволодіння загальною площею 223,0 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на який було припинено лише 18.06.2024, у зв'язку з чим у ГУ ДПС у Хмельницькій області відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень за 2020-2023 роки, а тому позовні вимоги про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
За відповідачем рахується податковий борг в сумі 4631,03 грн. Дана заборгованість утворилась по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, на підставі: податкового повідомлення - рішення № 0517464-2405-2209 від 24.11.2021 року в сумі 243,23 грн.; податкового повідомлення - рішення № 0590702-2409-2209 від 30.08.2022 року-в сумі 309,00 грн.; податкового повідомлення - рішення № 0244476-2409-2209 від 06.03.2023 року в сумі 2008,50 грн.; податкового повідомлення - рішення №0548090-2409-2209-UА68020230000069135 від 19.04.2024 року в сумі 2070,30 грн;
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з підп. 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.39. п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
За змістом підп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
В силу п. 15.1. ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог п. 59.1 ст. 59 ПК України позивач надіслав відповідачу податкову вимогу форми "Ф" від 10.02.2025 №0001671-1305-2201.
Податкова вимога та податкові повідомлення - рішення відповідачем не оскаржуваллися.
За відповідачем обліковується податковий борг, що підтверджується: розрахунком суми позовних вимог, податковою вимогою форми "Ф" від 10.02.2025 №0001671-1305-2201 та податковими повідомленнями-рішеннями.
Щодо тверджень відповідача про те, що вона не отримувала податкові повідомлення-рішення у зв'язку з непроживанням за адресою, на яку позивачем було направлено відповідні податкові повідомлення-рішення, суд зазначає таке.
Згідно п. 42.2 ст. 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Пунктом 42.3 статті 42 ПК України визначено, що якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Як встановлено судом, згідно з доданими до позовної заяви копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, податкові повідомлення-рішення № 0517464-2405-2209 від 24.11.2021 року, № 0590702-2409-2209 від 30.08.2022, № 0244476-2409-2209 від 06.03.2023 року № 0548090-2409-2209-UА68020230000069135 від 19.04.2024 року були направлені засобами поштового зв'язку за відомою контролюючому органу адресою фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 . Листи повернулися із зазначенням причини повернення (досилання): «за закінченням встановленого строку зберігання».
Проте, відповідно до відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 з 24.03.2000 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з цим, суд зазначає, що згідно п. 70.7 ст. 70 ПК України, фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 року № 822 затверджено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, яке розроблено відповідно до статей 63 та 70 глави 6 розділу Податкового кодексу України з метою визначення єдиної методики реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
Розділом IX цього Положення передбачено порядок подання Заяви про зміну даних, які вносяться до Облікової картки та Повідомлення.
Так, встановлено, що фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки або Повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання Заяви за формою № 5ДР (додаток 12) або Заяви за формою № 5ДРП (додаток13) відповідно.
Фізичні особи подають зазначені заяви особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання.
Внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою Заяви за формою № 5ДР або Заяви за формою № 5ДРП до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання). У разі звернення до будь-якого контролюючого органу строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до п'яти робочих днів.
В свою чергу, згідно п. 45.1 ст. 45 ПК України, платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Таким чином, вказаними нормами чинного законодавства передбачено обов'язок фізичної особи-платника податків повідомляти податкові органи про зміну податкової адреси.
Однак, в даному випадку докази повідомлення відповідачем податкових органів про зміну податкової адреси відсутні.
Крім того, суд враховує, що за результатами розгляду інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно і Реєстру прав власності на нерухоме майно встановлено, що право власності на домоволодіння загальною площею 223,0 кв м, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 припинено ОСОБА_1 18.06.2024.
Відповідно, нараховано податку за 2020-2023 роки згідно податкових повідомлень-рішень: від 24.11.2021 №0517464-2405-2209 на суму 243,23 грн.; від 30.08.2022 №0590702-2409-2209 на суму 309,00 грн.; від 06.03.2023 № 0244476-2405-2209 на суму 2008,5 грн.; від 19.04.2024 №0548090-2409-2209 на суму 2070,30 грн.
Згідно з п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Приписами п. 87.11 ст. 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи, що відповідачем заборгованість в добровільному порядку не сплачена, податкова вимога та податкові повідомлення-рішення не оскаржувались, суд вважає вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області про стягнення з відповідача коштів у рахунок погашення податкового боргу у розмірі 4631,03 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 кошти у рахунок погашення податкового бору в сумі 4631 (чотири тисячі шістсот тридцять одну) грн. 03 коп.
Судові витрати розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Відповідач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя П.І. Салюк