Рішення від 19.12.2025 по справі 520/28328/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року Справа № 520/28328/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача у якому просить:

- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №ФХ-125087 від 09.10.2025;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №ФХ-125087 від 09.10.2025 та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум;

- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 55% до 54% сум грошового забезпечення;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 08.08.2025, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 55% суми грошового забезпечення, та в подальшому здійснювати її виплату з урахуванням виплачених сум;

- вирішити питання розподілу судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 01.04.2019 пенсія позивача підлягає перерахунку на підставі довідки. Звернувся до відповідача про перерахунок пенсії, однак отримав відмову, у зв'язку із відсутністю підстав. Вважає протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії, а відтак просить зобов'язати відповідача до відповідних дій. Щодо зменшення відсоткового значення пенсії позивач зазначив, що вона отримувала пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII зі змінами з 23.01.2018 року як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни у розмірі 60% від сум грошового забезпечення. У зв'язку із закінченням терміну інвалідності позивача переведено на пенсію за вислугу років. Відтак позивачу мав бути визначений відсоток грошового забезпечення у розміру 55 % оскільки вислуга років на момент призначення пенсії складала 30 років 02 місяці та 10 днів. Однак відповідачем відсоткове значення розміру пенсії визначено у розміру 54 % виходячи із вислуги 29 років.

Відповідачем подано відзив. Наводить аргументи про те, що підстави для перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки відсутні. КМУ не ухвалював рішення щодо умов та порядку перерахунку пенсії у відповідності до Закону № 2262-ХІІ, адже такий містить лише положення про право позивача на перерахунок пенсії. Разом із тим просить застосувати строк позовної давності у відповідності до ст. 122 КАС України. Також відповідач зазначив, що в листопаді 2025 року проведено перерахунок пенсії позивача з 11.08.2025, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 55% суми грошового забезпечення. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача складає 7621,31 грн. Просить у позові відмовити.

03.11.2025 ухвалою судді адміністративний позов залишено без рух для усунення недоліків викладених у мотивувальній частині цієї ухвали.

11.11.2025 ухвалою суду адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

Позивач отримувала пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII зі змінами (далі - Закон) з 23.01.2018 року як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни у розмірі 60% від сум грошового забезпечення.

У зв'язку із закінченням терміну інвалідності, на підставі заяви та наданих документів позивача переведено на пенсію за вислугу років.

Відтак позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

Суд установив, ІНФОРМАЦІЯ_2 видано довідку від 09.10.2025 №ФХ-125087 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року.

Довідка направлена до органу Пенсійного фонду України, однак жодних дій щодо нарахування та виплати пенсії на підставі відповідної довідки не здійснено.

Крім того згідно розрахунку №781 загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старший сержант ОСОБА_1 складає 30 років 02 місяці та 10 днів.

15.10.2025 позивач через адвоката звернулася до відповідача із запитом в якому просила повідомити на якій підставі ОСОБА_1 було зменшено відсоткове значення розміру пенсії з 60 % до 54 % грошового забезпечення. Повідомити, яким чином ОСОБА_1 визначено відсоткове значення розміру пенсії за вислугу років враховуючи, що страховий стаж складає 30 років 02 місяці та 10 днів.

Листом від 23.10.2025 № 2000-0203-8/164296 відповідач повідомив, що ОСОБА_1 отримувала пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 No 2262-XII зі змінами з 23.01.2018 року як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни у розмірі 60% від сум грошового забезпечення. Виплата пенсії по інвалідності проводилася по 08.08.2025 року. У зв'язку із закінченням терміну інвалідності, на підставі заяви та наданих документів ОСОБА_1 переведено на пенсію за вислугу років відповідно до Закону. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 загальна вислуга років з урахуванням трудового стажу на момент звільнення зі служби у запас склала 29 років. Отже, норма пенсії за вислугу років становить 54% від сум грошового забезпечення.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом свого порушеного права.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже згідно зі ст. 51 Закону № 2262-XII це право реалізується з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином у зв'язку з призначенням позивачу пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ, його пенсія підлягає перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців відповідно до статті 63 Закону №22262-ХІІ.

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (далі Порядок № 45).

Отже підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набирає чинності з 1 березня 2018 року, про що вказано у самій постанові (далі - Постанова КМУ № 704).

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, посадових осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби, головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби та деяких інших категорій військовослужбовців.

Отже у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 704 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, оскільки зазначеною постановою Урядом підвищено грошове забезпечення військовослужбовців.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва своїм рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 (справа № 826/6453/18) визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з п. 2 постанови КМУ від 30.07.20217№704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

З урахуванням вказаних вище обставин, суд доходить висновку, що у відповідача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про грошове забезпечення позивача станом 05 березня 2019 року. Проте, зазначений обов'язок не був виконаний відповідачем, у зв'язку із чим останнім допустив дії, які суд визнає протиправними. З метою ефективного способу захисту порушеного права позивача прийшов висновку про зобов'язання відповідача з 01.04.2019 перерахувати та виплатити пенсію позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.10.2025 №ФХ-125087 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 51 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінетом Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, з урахуванням раніше виплачених сум, а позовні вимоги в цій частині задовольнити.

Щодо частини позовних вимог про зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 08.08.2025, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 55% суми грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Позивач отримувала пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII зі змінами (далі - Закон) з 23.01.2018 року як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни у розмірі 60% від сум грошового забезпечення.

У зв'язку із закінченням терміну інвалідності, на підставі заяви та наданих документів позивача переведено на пенсію за вислугу років.

Відтак позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

Згідно розрахунку №781 загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старший сержант ОСОБА_1 складає 30 років 02 місяці та 10 днів.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 2001025148 (Міноборони) від 11.08.2025 вид пенсії ОСОБА_1 - за вислугу років, умови призначення - вислуга років - 29 (календ.20), у розмірі 54% грошового забезпечення.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

В листопаді 2025 року проведено перерахунок пенсії позивача з 11.08.2025 (дата призначення пенсії за вислугу років відповідно до заяви від 12.08.2025 № 1300-5205-9/105376 та від 14.08.2025 № 1300-5205-9/106566).

Відповідно до перерахунку пенсії від 19.11.2025 за пенсійною справою 2001025148 - Міноборони основний розмір пенсії позивача складає 55% грошового забезпечення (вислуга років 30, з урахуванням трудового стажу) у розмірі 3038,48 грн. З урахуванням індексації: 4991,06 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) складає 7621,31 грн. Підстава перерахунку: уточнення вислуги років в РА.

Відтак суд дійшов висновку, що зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 55% до 54% сум грошового забезпечення суд не установив із матеріалів справи, а тому права та інтереси позивача у цій частині позову не порушено та докази цього відсутні.

Відтак, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, суд приходить висновку про відмову у задоволені таких позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене суд прийшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Щодо заяви відповідача про пропуск строку звернення до суду із цим позов, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно доч.3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже суд прийшов переконання, що не проведення з вини відповідача перерахунку пенсії позивача у відповідності вищенаведеного положення закону, прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому розмірі. Тому застосовування шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України, матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем передбаченого ст. 51 Закону № 2262-ХІІ права на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення.

З огляду на викладене у суду відсутні підстави щодо застосування строку звернення до суду із цим адміністративним позовом.

У відповідності до ст. 139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 1937,92 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 09.10.2025 №ФХ-125087, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , станом на 05.03.2019.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 09.10.2025 №ФХ-125087, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1937,92 грн.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, 5, код ЄДРПОУ 14099344.

Повне судове рішення складено суддею 19.12.2025.

Суддя М. І. Садова